Köpek havlaması, daha doğrusu köpeğinizin aşırı havlaması sizin için büyük bir sorun teşkil edebilir. Bu sorundan kurtulmak sizin biraz vaktinizi alabilir.

aşırı havlama

Köpekler havlamaya bayılırlar. Sonuçta çok normal bir şey onlar için… Biz nasıl konuşuyorsak onlar da havlıyorlar.

Zaten sorun köpeğinizin havlamasında değil; sorun, köpeğinizin aşırı havlaması…(ayrıca bu komşularınızın bir sorunu!)

Bunu göz önünde bulundurarak, bizim amacımız köpeğimizin havlamasını kesmek değil, onun aşırı havlamasını engellemek olmalıdır. Şunu unutmayalım köpeğimizin havlamasını istediğimiz durumlar da olacaktır.

Aşırı havlamayı engellemek için yapmamız gereken ilk şey, köpeğimizin neden bu kadar çok havladığını bulmak olmalıdır. Öncelikle aşırı havlamanın sebebini bulmalıyız ki, bundan kurtulmak için doğru eğitimi köpeğimize uygulayabilelim.

Köpekler Neden Havlar?

 • İhtiyaçlarını ifade etmek için havlarlar.
 • Bazı türler sebepsiz yere havlayabilirler.(Örnek: Terrierler)
 • Onları kendi bölgelerinden uzak tutmaya çalıştığınızda havlarlar.
 • Etrafındaki sevdiği insanları tehlike anında uyarmak için havlarlar.
 • Oyun falan oynarken heyecandan havlarlar.
 • Diğer hayvanlara havlarlar.
 • Onları bir yere kapatırsanız havlarlar.
 • Sizden veya ailesinden(evdeki diğer insanlar) ayrıldıklarında havlarlar.
 • Çit ya da cam tarzı bir şeyin arkasında kapana kısıldıklarını hissettiklerinde havlarlar.
 • Sadece eğlence olsun diye de havlayabilirler.
 • Baskınlığını size ya da başka köpeklere belli etmek için havlarlar.
 • Yanlış ödüllendirmeden dolayı, havlamanın iyi bir şey olduğunu zannettikleri için havlarlar.
 • Sosyalleşmemiş köpekler sıkılıkla havlarlar.

Bunlar aklıma gelenler, daha bir çok sebepten dolayı köpekler havlayabilirler. Bunu kendi köpeğinizde sizin bulmanız gerekiyor. Sebebi bulduktan sonra ancak doğru bir şekilde eğitebilirsiniz.

Şunu da unutmayın. Eğer köpeğinizin sebepsiz yere havladığını düşünüyorsanız, büyük ihtimalle yanılıyorsunuz. Çünkü köpeklerin işitme, koklama ve görme yetenekleri insanlara göre çok daha fazladır. Yani köpeğiniz sizin fark edemediğiniz  bir şey yüzünden havlayabilir.

Köpeklerde Aşırı Havlama

Bu sorunu ortadan kaldırmak gerçekten çok zor olabilir. Çünkü köpekler sosyal canlılardır ve sizden ya da sürüsünden ayrıldıklarında kendilerini korumasız ve yalnız hissederler. Bu nedenle de en güzel yaptıkları şeyi yaparlar. Yani havlarlar…

 • İlk olarak size bu konuda şunu tavsiye edebilirim; Köpeğinize, evden ayrılmadan önce rahat edeceği bir ortam sağlayın, suyunu koymayı  ya da sevdiği oyuncaklarını unutmayın. Ayrıca köpeğinizin yeterince egzersiz yaptığından da emin olun… Kısacası köpeğinizin durumundan mutlu olduğundan emin olun.
 • Eğer köpeğinizi siz eve geldiğinizde havlıyor olarak buluyorsanız,  onu bir süre görmezden gelin. Anlayabiliyorum bunun ne kadar zor olduğunu ama bunu yapmazsanız, köpeğiniz o havladı diye yanına gittiğinizi düşünecektir. Durum böyle olunca ne zaman sizi istese havlamaya başlayacaktır. İşte sizde bu yüzden ilk  eve geldiğinizde onunla ilgilenmeyin daha sonra o sakinleşince yanına gidin.. Bir de önemli bir not: Bu yöntemi sadece siz eve geldiğinizde köpeğinizi havlarken bulduğunuzda uygulayın.
 • Sırada ki teknik aslında köpeğinize itaat komutlarını öğretmenin temeline dayanıyor. Yani sizin istediğiniz bir şey yaptığında onu ödüllendirmeye… Bu yöntemde köpeğinizden saklanın ve o havlamaya başladığında mümkün olduğunca ona görünmeden önüne onun dikkatini çekecek para ya da küçük taş atın. Köpeğiniz havlamayı bıraktığında yanına gidin ve ona ödülünü verin. Bunu defalarca tekrarlamanız gerekiyor ta ki köpeğiniz siz gittiğinizde havlamayı bırakana kadar.

 Köpeğiniz Sizin Dikkatinizi Çekmek İçin Ya da Sizden Bir Şey İstediği İçin Havlar…

evde köpek eğitimi

Bu kolayca düzeltebileceğiniz sorunlardan bir tanesidir. Bunun için yapabileceğiniz şeylerden biri; köpeğinize ” Sus” veya “Dur” komutunu öğretmenizdir. Köpeğiniz havlaya başladığında eliniz onun burnun dibinde olsun ve elinizde de ödülü olsun. Ama sakın o susana kadar vermeyin. Köpeğiniz sustuğunda bir kaç saniye bekleyin ve ödülünü verin. Her zaman ki gibi bunu da defalarca tekrarladıktan sonra köpeğinizin havlamasını kesmeniz için yapmanız gereken tek şey, ona “Sus ” demek…

Bir diğer etkili yöntem ise köpeğinizi görmezden gelmektir. Tabi ki bunu yapmak biraz zordur. Çünkü siz onu umursamayınca o daha da çıldıracaktır. Ancak yeterince sabrederseniz, sonunda havlamayla bir yere gidemeyeceğini anlayıp susacaktır. Not: Bu yöntem komşularınızı biraz rahatsız edebilir. O yüzden dikkatli olun…

 Köpekler her telefon çaldığında çılgına döner.

Bu bir çok köpek için sinir bozucu bir durum heralde ki, telefonun çalmasına dayanamıyorlar. Aşağıdaki teknikleri kullanarak bu sorunu çözebilirsiniz.

 • Asla köpeğinize bağırmayın. Bağırdığınız da yüksek seslerden korkacaktır ve bu yüzden  telefon çalması onu korkutabilir.
 • Köpeğinizi telefon sesine alıştırmaya çalışın ve ona bunun o kadar büyük bir şey olmadığını gösterin. Bunun için ev telefonunuzu kendiniz arayın ve çaldığında hiçbir şey yapmayın. Köpeğiniz başta havlayacaktır ama sonunda o da olayın gereksiz olduğunu anlayacaktır.
 • Eğer köpeğiniz temel itaat eğitimini aldıysa, aşırı havlama gibi bir çok davranış problemini bu eğitimini kullanarak çözebilirsiniz.
 • Telefonuzun melodisini değiştirmek bazen işe yarabilir. Bence denemeye değer…

Köpeklerde Aşırı Havlama

Havlamadan Kurtulmak için YAPMAMANIZ  Gerekenler!!

Köpeklerin aşırı havlamasını kesmek için yapılan en büyük hatalardan biri, onu yanlış bir şekilde ödüllendirmek… Eğer köpeğinizi havladığı için ödüllendirirseniz, doğal olarak o da havlamaya devam edecektir.

ASLA KÖPEĞİNİZİN HAVLAMASINI ÖDÜLLENDİRMEYİN!!

Yapılan yanlış ödüllendirmeler aşağıdaki şekillerde olabilir.

 1. Köpeğiniz havladığında sizin de ona bağırmanız veya ona kızmanız. – Tabi ki şimdi bunun neresi yanlış diyebilirsiniz ama köpeğiniz sizin ona bağırdığınızı değil, tam tersine ona eşlik ettiğinizi düşünecektir. Durum böyle olunca olay onun için daha da eğlenceli hale gelecektir.
 2. İçeriye girmesine izin vermeniz. – Eğer köpeğiniz balkona ya da bahçeye koyduysanız ve o da içeri girmek için havlıyorsa, siz de onu sussun diye içeri alırsanız, onu ödüllendirmiş olursunuz. Hatta ona resmen içeri girmek istediğinde havlaman yeterli, “ben seni içeri alırım” demiş olursunuz. Her seferinde içeri girmek için havlayacaktır.
 3. Köpeğiniz havladığında onu susturmak için ona oyuncağını ya da sevdiği mamasını vermeniz. – Böyle bir durumda direk olarak onu havladığı için ödüllendirmiş olursunuz. Köpeğinize net olarak hangi davranışın yanlış, hangisinin doğru olduğunu belirtmeniz gerekir.

SONUÇ

Evet buraya kadar her şey tamam… Köpeğinizin havlamasını kesmek için daha kötü yollar var tabi ki ancak bunlardan burada bahsetmeyeceğim. Ayrıca bahsetmediğim bu yöntemlerim hiçbirisini önermiyorum. Sonradan pişman olacağınız hiçbir şey yapmadan önce veterinirinize başvurmayı unutmayın. Umarım size anlattığım yöntemler ile aşırı havlama sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Hemen aşağıdaki yorum kısmında yorumlarını yapabilirsiniz. Size anlattığım şeyler “işe yarıyor mu?” görmek isterim…

Lütfen Makalemizi Değerlendiriniz.
[Total: 0 Average: 0]

23 YORUMLAR

 1. benim shih tzu erkek köpeğim var benimle hergün iş yerime geliyor çok uslu sevecen bir köpekti bir aydır vara yoğa herşeye herkese her seye havlıyor susturamıyorum ne yapmam laźım şaşırdım kaldım

 2. Bir çift akbaş kangalım var, çalınmasına karşı kafeste tutuyorum evim bahçeli ama komşuları çok rahatsız etmeye başladı. Bu arada 4 aylık henüz ama maaşallah sesi bayağı kalınlaştı.gece komşuyu uyandırıyor uykusundan ben uyanırım sorun olmaz ama komşuyu rahatsız etmesin diye elimden geleni yapıyorum, komşu gece uyanıp hoşt dedikçe kuduruyor bizimkisi napacağım bilmiyorum. Kedi görüyor sokak hayvanlarının kokusunu alıyor havlıyorda havlıyor,

 3. Bırakın havlasınlar gelenede söylersiniz sen hiç evinde bağırıp çağırmıyormusun? tabi işi abartmayan keretaları çok sıkmamak lazım havlasınlar zıplasınlar sevinsinler

 4. Benim 4aylik bir shi tzu erkek kopegim var evden her çıktığımızda arkamızdan havlıyor apartmanda yaşıyoruz komşulardan dolayı çok rahatsızım bana yardımcı olucak biri varmı bu havlama olayını nasıl çözebilirim ?

 5. Öncelikle meraba benim sivava cinsi köpehim var 2 aylıkken aldım suan 2 yasında ve cok havlıyo istedigi biley yapmıyorum havlıyo ses duysun gene havlıyo televiZyona bagrıyo balkona cıkıyo havlıyo bir ses duymasın biri geliyo okadar havlıyoki komsular cok rahatsız oluyolar sikayet edıcekler en sonunda öyle böyle dehil inanın cok havlıyo napcagımı sasırdım ben köpegimi vermek istemiyorum cok üZülüyorum noglur bir care bir yardım cünkü herseye havlıyo her gün biri geliyo kapıya ??

 6. Birsey sorucam mesela ben eve geldiğimde havlamaya ama geldiğim görünce sevindi havlamaya başladı ozaman da susturmak gerekir mi

 7. iyi günler benim evimin her yanında köpekler var ben beslemiyorum ve bakmıyorum ama beni gündüz gece havlamakdan çok rahatsız ediyorlar .hatda kimi evlerde 2 .3 er tane köpek var
  gecelerim zehir oluyor uyuyamıyorum. bunların yüzünden başka yere gideceğim. acaba ne yapmam lazım yardımcı olurmusunuz şimdiden teşekkürler

 8. köpeğim terrier 2 yaşında yeni sahiplendim çok yaramaz dışarda çok uslu ama evde yaramaz yanından ayrılınca havlıyor kötü bakılmış ve eğitim almamış sağlıkçı olduğumdan evde tek kalacak apartmanda yaşıyorum komşular dan şikayet almak istemiyorum nasıl eğitebilirm ve nasıl havlamasını azaltabilirim

 9. Merhaba.pomerian cinsi kopegim var asiri sakin..hoc kimseye havlamaz..saldirmaz..yabancilik cekmez ama onu evde birakinca kıyamet kopiyor..o küçücük haliyle bir havlamaya başlıyor aralıksız olarak 45 dakk (belki daha da devam esiyodur ama ben işe gec kalmamak icin en fazla 45 dakka kapı önünde onu dinliyorum) ne yapmaliyim..eve geldigimde uysal havlamayan beni özlemiş bi köpek buluyorum ama rvden çıktıktan sonraki 1 saatlik havlamasi beni üzüyor ve komşuları rahatsız ediyor..bu durumu yaşayan ve sonunda başarıya ulAşan biri varsa tavsiyelerini bekliyorum. Hepimize kolay gelsin

 10. Benim köpeğim daha 3 aylık terrier dişi daha düne kadar bir şeyi yoktu ama dün pikniğe bir giitik artık her şeye havlıyor 2 gün önce kedi görünce bacağıma tırmanıyordu şimdi ise bıraksak kedileri parçalyacak ne yapmam lazım lütfen bana yardımcı olun ben daha 11 yaşındayım eğitimde zorlanıyorum bana yardım edin lütfen ??

 11. Benim k9 um var bana çok alışık ama bu bilgileri de üstlenecem ve daha iyi olur sıkıntım saldır diğince saldırmıyor

 12. Ben yavru beagle almak istiyorum apartmanda yaşıyorum acaba sorun olur mu
  çok inatçı ve çok havlar diyorlar sizce almalımıyım

 13. 2 yıldır benimle onu çok seviyorum ama evime kimse gelemiyor herkese havlıo ve asla susmuyor defalarca bu son artık dayanamıyorum dedim ama veremedim yarın oda parfümünün şişesine su doldurucam içine bi kaç damla limon koyucam havlayınca sıkıcam off çok zor dışarıdan eleştirmek çok kolay ama yaşamadan kimse bilemez apartmandan kim yukarı çıksa ona bile havlar bize gelmesi şart değil hareket eden herşeyden nefret ediyor ve seside çok gür komşuları çevreyi akrabaları misafirleri hiç söylemiyorum bile çoğu gelmiyo artık zaten

 14. Benim kopegimin ev içinde özel alanı var oradan çıkmıyor. Yanında olduğumuzda havlamıyor ama gittiğimizde havlıyor. Bir türlü üstesinden gelemedik 🙁

 15. Benim köpeğimin cinsi Terrier Maltesa. Yaklaşık 2 yıldır onu evimde besliyorum. Şu anda bir buçuk yaşında.Ben onu hiç bir şekilde eğitemiyorum daha doğrusu bu konuda bayağı zorlanıyorum. En ufak bir ses karşısında veya evime birileri geldiğinde aşırı havlıyor ve gelenleri rahatsız ediyor. Tuvaletini de balkonda yapıyor ben onu dışarı alıştıramadım.Bu konuda ne yapabilirim.Köpeğimi nasıl alıştırabilirim?
  Yemek konusunda da zorlanıyorum. Ona mama verdiğimde çoğunlukla yemiyor.
  Çok yemek seçici,daha çok et tavuk ürünlerini yiyor.Sizce ne yapabilirim?
  Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.

 16. This is really fascinating, You’re an excessively skilled blogger. I have joined your rss feed and sit up for in search of extra of your magnificent post. Also, I’ve shared your site in my social networks!

 17. ben yeni bir köpek sahiplendim komşular rahatsız olurdiye çok korkuyorum bu okudugum bilgiler gerçekten çok degerli. ve önemli çok saolun

 18. Hey there! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be ok. I’m undoubtedly enjoying your blog and look forward to new posts.

 19. Benim köpeğim hiç havlamaz normalde ya tuvaleti geldiğinde havlar yada yabanci biri ben yokken yanına yaklaşırsa havlar ama tanıdıgı biri olursa komşu felan olsa yine havlamaz 🙂

 20. Öncelikle elinize sağlık çok güzel bir site AMA bence örnek günlük programlar koymanız ( bütün günü boş biri için) 2 , 3 , 4 , 5 … aylık köpek başlıkları halinde ve mesela;
  saat 08:00 – 08 15 yemek
  saat 08:15 – 08:20 tuvalet

  diye
  çok daha güzel olur böylece. Özellikle ben ve çevremdeki köpek sahibi olmak isteyenlerin çok büyük bir ihtiyacı. Bize büyük bir yol gösterici olur site zaten gösteriyor ama bunu da koyarsanız iyice pekişmiş olur LÜTFEN BÖYLE PROGRAMLAR YAPIN !!! emeğiniz için gerçekten çoook teşekkürler :)) ALLAH (cc) yardımcınız olsun .

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz