Köpek etçiller takımının köpekgiller familyasına ait memeli bir hayvandır. Yaklaşık olarak 14 bin yıldan beri insanın hayatında vazgeçilmez olan köpekler sahiplerine hissettikleri bağlılık ve güven duygusu nedeniyle diğer canlılar arasında farklılık gösterir. Bunun yanında köpekler evlerine karşı duydukları koruma içgüdüsü ile tarihler boyu insanların en yakın dostu olmuştur. Bu yüzden insanlar tarafından uysallaştırılıp evcilleştirilen ilk hayvan da köpekler olmuştur. Özel ilgi ve alaka isteyen köpekler her gün tuvalet ihtiyacı ve hava almaları açısından sahibi tarafından dışarı çıkarılmalıdır. Bunun yanında köpekler 250 kadar komutu da öğrenebilirler.

Esenler Köpek Eğitim Merkezi

Köpekler bundan yaklaşık olarak 12 ile 14 bin yıl önce insanlarla tanışması sonrası insanların gün geçtikçe artan farklı ihtiyaçları doğrultusunda onlara yardım etmek amacıyla çeşitli evrimler geçirerek bugün bulunan birçok köpek türünü oluşturmuşlardır. Bu farklı birçok köpek türü günümüzde insan hayatının hemen hemen her noktasında oldukça önemli yer alıyor. Köpekler farklı birçok türe sahip olmasına karşın bazı temel özellikler bakımından birbirlerine benzerler. Örnek olarak üst çenelerinde 3 adet alt çenelerinde ise 4 adet kesici dişleri vardır ve bu tüm köpeklerde diş yapısı bakımından aynıdır. Bunun yanında gündüz ve gece aktif hareket özelliğine sahip köpekler ayrıca çok iyi de yüzerler.

Esenler Köpek Eğitim Merkezi

Köpeklerin en hoşuna giden şey ise sahibi tarafından tüylerinin okşanmasıdır. Kişi köpeklerinin tüylerini tarayarak onun hem rahatlamasını sağlar hem de sağlıklı olmasına yardımcı olur. Ayrıca köpeklerin ev ortamına alışması bakımından kendilerine ait özel bir yerleri olmalıdır. Bu yer onun bulunduğu ortama adaptasyonu açısından oldukça önemlidir. Ona gereken yer sağlandıktan sonra köpeklere temel itaat eğitiminin verilmesi gerekiyor. Bu eğitim köpeğin topluma uygun davranışlar sergilemesini sağlaması açısında verilmesi gerekir.

Köpek Eğitim Nasıl Olmalıdır?

Köpekler gerekli eğitim verildiği sürece pek çok davranışı öğrenebilirler. Ancak bu eğitimlere köpek doğduktan kısa süre sonra başlanmalıdır. Verilecek olan bu eğitimler belli bir programa uyarak yapılırsa köpek yaptığı birçok tekrar sonra gerekli davranışları öğrenmiş olacaktır. Yapılan araştırmalar sonucu köpeklerin kolay anladığı 5 komut; otur, bekle, yürü, yat ve gel komutlarıdır. Kişi bu komutları vücut dili ile birleştirmesi halinde köpeğin yapmasını istediği davranışları daha çabuk öğrenmesine yardımcı olacaktır. Bu noktada verilecek olan eğitimler belli bir düzene sahip olmalıdır. Belli bir programa uyulması köpeklerin doğru eğitimi açısından önemlidir. Bu eğitimler sırasında köpeğe yaptırılacak olan her tekrar ve onu her yaptığı her başarılı hareketi sonucu ödüllendirmek eğitimi başarı ile bitirmesine katkı sağlayacaktır.

Köpek Eğitiminin Önemli Konuları

Verilecek olan bu eğitimlerde köpek ile kişi arasında iletişim eksikliği kesinlikle yaşanmamalıdır. Bu noktada komutla sesli ve işaret yardımıyla verilmelidir. Ayrıca komutlar kısa, kesin ve net olmalıdır. Köpeğin istenilen davranışı yapması için verilecek olan komutların tek kelimeden meydana gelmesi gerekir. Ayrıca bu komutlar gerekli işaretlerle desteklenmelidir. Bunun yanında köpeğin bu komutları öğrenenebilmesi için sürekli olarak tekrar yapılmalıdır. Bazı komutlar köpek için zor olsa da sabırlı bir şekilde tekrar yaparak komut köpeğe öğretilmelidir. Bu noktada eğitimden kesinlikle vazgeçmemek gerekir ve köpek yaptığı her doğru davranış sonucu uygun şekilde ödüllendirilmelidir. Ancak bu eğitimler uzun süren bir sabır ister. Bu noktada Esenler Köpek Eğitim Merkezi köpeklere doğru, güvenilir ve kaliteli bir eğitim sunuyor. Sahip olduğu uzman eğiticiler ve profesyonel olarak verilen eğitim metotlarıyla Esenler Köpek Eğitim Merkezi, köpek eğitimi konusunda köpek sahiplerinin tercih etmesi gereken yerlerden biridir.

Lütfen Makalemizi Değerlendiriniz.
[Total: 0 Average: 0]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz