Kaniş Genel Özellikleri

Günümüzdeki Kaniş Cinsi (Poddle), boş zaman ve lüks bir hayatı simgeliyor gibi görünse de öyle değil: Bunlar gerçekten iş yapmak için yetiştirilen köpeklerdir. Aslında, kaniş, İngilizcede suya sıçramak anlamına gelen “pudel” veya “pudelin” kelimesinden türemiştir. Ve Fransa’da, kanişlere ‘’Caniche’’ denir, adı chien canard, yani ördek köpeğinden türetilmiştir.

Kanişlerin Genel Özellikleri

Aynı çeşidin bir parçası olarak görülen üç çeşit Poddle vardır: en küçükten en büyüğe giderken bunlar Oyuncak, Minyatür ve Standart’tır. Standart muhtemelen üç çeşitten en eskisidir ve bazıları su getiren olarak çalışan Kanadalı geleneğini sürdürmektedir.

Boyutları ne olursa olsun her Poodle eğlencelidir ve onurlu kişilikleri ile de ayrıca ünlüdür. Eğitim söz konusu olduğunda bu köpekler “A” sınıf bir öğrencidir ve kanişler, performans, itaatkarlık, çeviklik ve av testleri gibi konularda çok öne çıkmaktadır.

Kanişler, evinde yalnız kalan insanlarla dost olmayı seven ve hazırlayacağınız oyunlarla eğlenip sizleri de eğlendiren evcil köpeklerdir.

Kaniş Eğitiminde Önemli Noktalar

Kaniş Eğitimi

Kanişinizi eğitmezseniz, o da onun ailenin alfa köpeği olduğu sonucuna varacaktır. Köpeğinize iyi köpek davranışları öğretin ve sonra onları kullanmaları konusunda ısrar edin; bu ona evin lideri olduğunuzu gösterir. Eğitimleri hızlı öğrenmeleri işinizi kolaylaştıracaktır. İstihbaratı ve eğlenceli doğası nedeniyle, itaat eğitimi çok önemlidir. Düşünen ve öğrenen bir kaniş sıkılmaz ve size iyi birer arkadaş olur.

Kanişler Bugüne Dek Hangi Amaçla Kullanıldı

  • Ördek Avcısı Olarak Kanişler

Fransızlar, ördek avı için daha büyük standart kaniş ve ormandaki mantarları koklamak için orta boy minyatür kaniş kullandı. Öte yandan, minik Toy Poodle’ın ana işi soyluluğa ve varlıklı tüccar sınıfına eşlik etmekti. Rönesans’taki iyi iş sahipleri, çoğu zaman Toy Poodle’larını iri gömlek yuvalarında taşıdılar ve “kol köpekleri” takma adını verdiler.

  • Sirk Köpeği Olarak Kanişler

Çingeneler ve seyahat eden sanatçılar Poodles’ın bir başka köpek mesleğinde mükemmel olduğunu öğrendi: sirk köpeği. Buradaki her Poodle hileler yapmak, onlara kostüm giydirmek ve sahnelerine eklemek için çeşitli şekillerde eğitilmişti. Bu güzel köpekler zenginlerin dikkat çekti kendi kaniş arkadaşlarını kırpmaya ve süslemeye başladılar. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ABD’de kanişler oldukça nadirdi. Bununla birlikte, 1950’li yılların ortalarına gelindiğinde, kaniş ülkede en popüler cins oldu, bu, 20 yıldan fazla bir süre sürdü.

Kanişlerin Kişilik Özellikleri

Kaniş Kişilik Özellikleri

Zeki, sevecen, sadık ve yaramaz köpek meraklılarının, ırkın kişiliğini tanımlamak için yaygın olarak kullandığı dört kelime vardır. Kaniş, onları sevenlerin “ayırt edici bir hava” dediği şeylerle de bilinir: tarif edilemeyecek bir şekilde sahiplerinin zamanla anlayabileceği köpeğin içinde bulunan onurlu bir tavır. Kanişler en zeki 10 köpek cinsi arasındadır.

Olağanüstü görünüşüne rağmen, kaniş kurnaz bir köpektir ve oynamayı çok sever. Her zaman her oyunu oynamak için hazır. Ayrıca onu bu kadar çok popüler yapan özelliği insanlara çok düşkün olması ve sahibinin eğitimlerini öğrenip sahibini memnun etmek için çok istekli olması. Bunu efsanevi istihbaratıyla birleştirince çok eğitilebilir bir köpeğiniz olacağını görebilirsiniz.

Kaniş, evin ve ailenizin korunmasını sağlar ve yabancılar evinize yaklaşırsa sizi uyarmak için bir uyarı sesi verir. Kanişler sahiplerine oldukça sevecen olmasına rağmen, yeni insanlara ısınmaları biraz zaman alabilir.

Kanişlerin Sağlıkları İçin Nelere Dikkat Edilmeli

Kanişler genellikle sağlıklıdır. Tüm Poodle’lar aşağıdaki hastalıklardan herhangi birini veya tümünü almaz, ancak bu cinsi almayı düşünüyorsanız bunların farkında olmanız önemlidir.

Kanişlere Özgü Hastalıklar

  • Addison Hastalığı: Hipoadrenokortizma olarak da bilinir, bu adrenal hormon üretim yetersizliğinden kaynaklanır. Addison hastalığı olan köpeklerin çoğunda kusma ve iştah azlığı vardır. Köpeğinizde Addison şüphesi varsa, veterinere tanı için götürmeniz gerekir.
  • Gastrik Dilatasyon-Volvül: Genellikle ‘’şişme’’ adı verilen bu durum, özellikle günde bir kez büyük bir oranda yemek yemesi, hızlı yemeleri, yemek yedikten sonra çok miktarda su içmesi köpeklerin yaşamını tehdit eden bir durumdur. Yemekten sonra köpeğinize egzersiz yaptırın. Köpeğinizde şişmiş bir karın varsa ve aynı zamanda huzursuz, depresif, uyuşuk bir haldeyse köpeğinizi mümkün olan en kısa sürede veterinerinize götürmeniz önemlidir.
  • Cushings Hastalığı (Hiperadrenokortisizm): Köpeğinizin vücudu çok fazla kortizol ürettiğinde bu durum oluşur. Bu, bir hipofiz veya adrenal bezin dengesizliğinden veya bir köpeğin diğer koşullardan kaynaklanan çok fazla kortizole sahip olması durumunda ortaya çıkabilir. Sık görülen işaretler aşırı içme ve idrara çıkma. Kanişiniz bu iki semptomu gösteriyorsa, veteriner hekiminize götürün. Ameliyat ve ilaç dahil olmak üzere bu hastalığa yardımcı tedaviler vardır.
  • Epilepsi: Kaniş çeşitlerinde nadiren de olsa görülen nöbetlerin ortak bir nedeni idiyopatik epilepsidir. Genellikle kalıtsaldır ve hafif veya şiddetli nöbetlere neden olabilir. Nöbetler olağandışı davranışlarla sergilenebilir; şaşkınsa ya da saklanıyorsa gibi. Bu nedenle, köpeğiniz nöbet geçiriyorsa, bir muayene için hemen onu veterinere götürmeniz önemlidir.

Kanişlerin Eğitimi

Kaniş Eğitimi

Kanişler, düzenli egzersize ve insan arkadaşlığına sahip oldukları sürece, dairelerden sitelere kadar her türlü evde iyi durumda yaşarlar. Bu akıllı cins hızlı bir şekilde öğrenir, ancak sahipleri dikkatli olmalı: bu köpeklere yeniyseniz, yetenekli bir eğitmenle itaat dersine kaydolun . Bu küçük köpeğin sahipleri pek çok eğitimi atlar ve bu durum köpeği kötüye eğilimli yapar.

Kanişlerin Beslenmesi

Önerilen günlük miktar: Standart boyuttaki kanişler için günde 1.5 ila 3 bardak arası kaliteli gıda yeterlidir. Minyatür boyuttaki kanişleriniz için; 3/4 ila 1 bardak arası kaliteli gıda ve oyuncak boyuttaki kaniş türleriniz içinse; 1/4 ila 1/2 bardak ölçüsünde günlük yemek yemeleri uygundur.

Her cins gibi kanişlerin de aşırı beslenmesi durumunda eklem sorunları ve diğer sağlık sıkıntılarına neden olan ağırlığı artar. Günde toplam iki öğünde beslemeniz kanişlerinizi iyi durumda tutar.

Kanişlerin Bakımı

Kanişler dökülmeyen tüyleri, salyalarının akmaması böylece sahiplerine alerji sorunu yaşatmamaları nedeniyle alerjisi olan insanlar için iyi bir seçimdir. Kanişler pek bakım istemeyen köpeklerdir. Kanişinizi günlük fırçalayarak tüylerini düzeltmeniz, haftalık yıkamanız yeterli olacaktır. Öte yandan 3-6 haftada bir tüylerini kestirilmeniz de tüylerinin uzunluğu için yeterlidir. Belli aralıklarla burun, ağız ve gözlerde, ayaklarda kızarıklık, hassasiyet veya iltihaplanma gibi yara, kızarıklık veya enfeksiyon belirtileri olup olmadığını kontrol edin. Gözler kızarıklık ve deşarj olmaksızın açık olmalıdır. Dikkatli incelemeniz olası sağlık sorunlarını erkenden bulmanıza yardımcı olacaktır.

Çocuklarınızla Uyumu

Bir köpekle nasıl başa çıkacağını bilmeyen genç çocuklar kazara köpeklerin en küçük ve en narin çeşitliliği olan bu türüne zarar verebilseler de, kaniş çocuklar için harika bir arkadaştır.

Her ırktan olduğu gibi, çocuklara daima köpeklere nasıl yaklaşacaklarını ve dokunmalarını öğretmelisiniz ve köpeklerle küçük çocuklar arasındaki etkileşimi daima denetlemelisiniz. Çocuğunuza yemek yerken ya da uyurken asla köpeğe yaklaşmamalarını veya köpeklerin yemlerini almaya çalışmamalarını öğretin. Hiçbir köpek, ne kadar dostça olursa olsun, bir çocukla birlikte kontrolsüz bırakılmamalıdır.

Kanişlerin Kökeni

Kaniş özellikle av kuşları için geliştirilmiş en eski ırklardan biridir. Çoğu tarihçi, kanişlerin ilkin Almanya’da var olduğuna ancak Fransa’daki kendi özel ırkına dönüştüğü tezine katılıyor.

Yaygın olarak Poodles’ın Asya’lı köpek yavrularının soyundan geldiği ve daha sonra Alman bir su köpeği olabilmesi için Alman Goth ve Ostrogoth kabileleri ile birlikte yol aldığı düşünülmektedir. Yine bir başka teori, kanadın fethedici Kuzey Afrikalı Berbers tarafından Asya steplerine getirilen ve sonunda Moors’la birlikte 8. yüzyılda Portekiz’de görülen köpeklerin soyundan geldiği yönünde bir teori.

Ataları ne olursa olsun, bu çok yaşlı bir cins. Kanişe benzeyen köpeklerin resimleri ilk çağlardan kalma Mısır ve Roma eserleriyle mezarları süslüyor. Çizimler ve heykeller, günümüz Poodle’larına çok benzeyen, oyun ağları getiren, hayvanlarla dolaşan ve bataklıktan dönen köpekleri gösterir.

Kaniş Eğitim Videoları için: https://www.youtube.com/channel/UCqUAFh4zEQJrKbT0dPplU9g

Lütfen Makalemizi Değerlendiriniz.
[Total: 0 Average: 0]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz