Bobtail köpek cinsleri doğaları gereği çevik ve zeki canlılardır. Son derecede çevreye uyumludurlar. Eğitim süreçleri de kolaylıkla geçmektedir. Uyumlu köpek itaatlerine kolaylıkla uyan ve tuvalet eğitimlerini hızlıca kavrayabilen köpeklerdir. Bu köpekler aynı zamanda bekçilik ve koruma köpekliği de yapmaktadırlar. İnsanlarla araları genel anlamda uyumludur. Ancak her köpekte olduğu gibi bobtail köpek cinslerinin de sosyalleştirilmesi ve eğitilmesi şarttır. Eğitilmediği taktirde uyum sağlamakta zorluk çekebilirler. Köpek eğitimi hakkında bir deneyim yok ise, bobtail köpek eğitimi eğitmeni tarafından profesyonel olarak eğitimleri verilmelidir. Eğitmenler köpeğe yaklaşımlarını ve özelliklerini bilmelerinden dolayı eğitimleri daha kısa sürede tamamlanmaktadır. İlk olarak bu ırkları eğitime başlanmadan önce tüm özellikleri bilinmeli ve karakterine göre bir yaklaşım yapılmalıdır.

Bobtail Köpek Eğitimi Eğitmeni

Bobtail Köpek Eğitimi Eğitmeni

Bobtail köpek cinsleri, içgüdüsel olarak koruma yetenekleri vardır. Herhangi bir tehditte saldırgan davranışlar sergileyebilirler. Eğitimleri mutlaka küçük yaşlarda yani yavru iken başlanmalıdır. Küçük yaşlarda eğitimleri nasıl sürdürülürse, yetişkin oldukları zaman aynı düzene devam edeceklerdir. Yetişkin dönemlerinde herhangi bir sorun ile karşılaşılmaması için köpeğe sakin ve pozitif yaklaşılmalıdır. Böylelikle eğitime daha teşvik olacaklardır. Bunun yanı sıra, temel itaat kuralları ve komutları onlar için çok önemli bir konudur. Sahiplerini lider görebilmeleri için temel komutlar verilmelidir. Bobtail köpek cinslerinin tuvalet eğitimleri oldukça kolaydır. Kolaylıkla kavrayabilirler. Her gün sabah ve akşam olmak üzere aynı saatlerde dışarıya çıkartılmalıdır. Bir süre sonra alışmasına yardımcı olacaktır. Bu ırklar ev içerisinde beslenebilir. Ancak bahçe ortamlarında daha rahat etmektedirler. Eğer ev ortamında besleniyor ise, egzersiz ihtiyaçları karşılanmalı ve yalnız bırakılmamalıdır. Bobtail köpek ırkları bekçiliğe yatkın olmalarından dolayı ev ortamı onlar için pekte uygun değildir.

Bobtail Köpek Cinslerinin Genel Özellikleri

Dış görünüşü ile dikkat çeken köpeklerin başında gelmektedir. Uzun tüyleri ve rengi ile son derecede sevimli köpeklerdir. Bostail köpek cinsleri nazik, sevecen ve sakin köpeklerdir. Ancak sinirlendikleri zaman huysuz ve saldırgan davranışlar sergileyebilirler. Oldukça güçlü ve çevik canlılardır. Çocuklarla araları çok iyidir. Oyun oynamaktan ve onlarla zaman geçirmekten hoşlanırlar. Çocuklara karşı sabırlıdırlar. Bu ırklar bağımsız ve emir verilmekten hiç hoşlanmazlar. Dik başlılığı ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Genel olarak bakıldığı zaman zaman zaman inatçı tavırlar sergilerler. Bunun yanı sıra, bobtail köpek cinsleri sahipleri ile vakit geçirmeyi çok sever. Uzun süre yalnız başına bırakılmamalı ve sürekli ilgi verilmelidir. Günlük olarak egzersiz ihtiyaçları karşılanmalı ve yürüyüşe çıkartılmalıdır.

Bostail köpek cinsleri ailesine düşkünlüğü ile bilinmektedir. Sahiplerini ve ailesini kıskanma gibi durumları vardır. Eve gelecek olan misafirlerden çok hoşlanmazlar. Huysuzluk çıkartmamaları için mutlaka sosyalleştirilmesi gerekmektedir. Sosyalleştirildiği taktirde diğer insanlarla ve diğer köpeklerle uyum sağlayabilirler. Bu ırkların hiç bir eğitimi aksatılmamalıdır. Aksi halde bağımsız davranışlar sergilerler.

Bobtail Köpek Cinslerinin Bakımları

Bobtail köpek cinslerinin bakımları biraz daha zorludur. Aşırı uzun, kabarık ve gür tüyleri olmasından dolayı sürekli bakımları yapılmalıdır. Haftada en az 3 kere kalın fırçalar ile tüyleri taranmalıdır. Ancak bu ırklarda dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan bir tanesi, tüy altlarındaki deri tabakasıdır. Tüyleri kesinlikle karışmamasına özen gösterilmelidir. Aksi taktirde derileri tahriş olmasına neden olacaktır. Tüyleri tıraş ettirilmemelidir. Göz çevresindeki tüyleri az olacak şekilde kısaltılmalıdır. Genel olarak bakıldığı zaman sadece mevsimsel dönemlerde tüy dökerler. Özellikle de Nisan ve Mayıs aylarında tük dökme durumları vardır. Enerjileri bol ve koşmayı çok sevmelerinden dolayı her gün egzersiz ihtiyaçları mutlaka karşılanmalıdır. Böylelikle enerjilerini atarak huysuz davranışlar sergilemezler.

Lütfen Makalemizi Değerlendiriniz.
[Total: 0 Average: 0]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz