Köpekler çok uzun zamandan bu yana insanlara dostluk ve arkadaşlık etmişlerdir. Köpekler kendilerine yapılan davranışları unutmazlar ve sonsuz bir sadakatle bağlıdırlar. Zamanla size alışırlar ve siz artık onları kovsanız bile gitmek istemezler. Bu özellikler hemen hemen her köpekte mevcuttur ve doğasından gelen davranışlardır. Özel bir eğitim ya da çabaya gerek yoktur. Bunun yanında köpekler akıllı ve zeki hayvanlardır. Bu sayılan özelliklerin yanına, iyi bir eğitimle çok daha fazla özellikler eklenebilir. Her dediğinizi yapan, sizi koruyan, adeta sırdaşınız olan canlılar haline gelirler.

Unutulmamalıdır ki, bir köpeğe ne verilirse geri dönüşü de o şekilde olacaktır. Eğitimli bir köpeği diğerlerinden kolaylıkla ayırt edebilirsiniz. Öncelikle bulundukları ortamda neşe kaynağı olurlar ve yabancılık çekmezler. İyi eğitilmiş bir köpek, verilen talimatlara koşulsuz şartsız uyacaktır. Çünkü iyi eğitilmiş bir köpek, sahibine her zaman itaat eder ve onun sözünden çıkmaz. Eğitimli bir köpek, nerde neyi yapması ya da yapmaması gerektiğini bilen bir köpektir. Buna bağlı olarak, insanlarla uyumlu olarak yaşarlar ve kimseye herhangi bir rahatsızlık vermezler. Eğitimli bir köpek sahibi için her zaman bir arkadaş gibidir.

Eğitimli Köpek Nasıl Anlaşılır

Köpekler Nasıl Eğitilirler

Köpekleri eğitmenin en iyi yolu, eğitime onlar henüz yavruyken başlamaktır. Ağaç yaşken eğilir sözüne bir kanıt niteliğinde olan bu yol sadece köpek eğitiminde değil neredeyse tüm canlıların eğitimi için de geçerlidir. Yavru köpekler öğrenmeye çok açıktır ve hızlı bir şekilde öğrenirler. Bir yavru köpeği edindiğiniz ilk günden itibaren nasıl davranması gerektiğiyle ilgili olarak ona bir şeyler öğretmeye başlamanız gereklidir. Bunun dışında bu iş için özel olarak açılmış kurslar vardır, bunlardan da faydalanılabilir ve hatta konuyla ilgili olarak veteriner hekimlerden de yardım alınabilir. Birçok farklı eğitim şekli ve çeşidi vardır ama herkesin uyması gereken belli başlı şartlar mevcuttur. Köpeklere bir şeyler öğretmek istiyorsanız bunu çağrışım yoluyla gerçekleştirebilirsiniz. Bu nedenle köpek iyi bir şey yaptığında onu mükafatlandırmalısınız.

Mükafatlandırıldığında aynı davranışı çok yüksek ihtimalle tekrardan yapacaktır. Zamanla iyi bir şey yapmanın ona ödül olarak geri geleceği çağrışımını kanıksayacaktır. Yalnız bunu gerçekleştirirken acele edilmemeli, ödül verirken bunu sakince yapmalıyız. Ödül seçenekleri arasında yiyecek, oyun ve övme olabilir. Bunlar ayrı ayrı ya da hep birlikte de tercih edilebilir. Yavru bir köpeğin öncelikle öğrenmesi gereken iki ana unsur, yapması gereken şeyler ve yapmaması gereken şeylerdir. Bir yavru köpek özellikle çiğnemeyi çok sever, siz onu şartlandırmaz ve bunu yapmaması gerektiğini öğretmezseniz önüne gelen her şeyi çiğneyebilir. Çünkü bu onun doğasında vardır ve çevresindeki eşya ya da herhangi bir şeyi bu şekilde keşfeder.

Eğitimli Köpek Nasıl Anlaşılır

Bunu yapmasını istemiyorsanız bunu ona bir şekilde göstermeli ve yaptığının yanlış olduğunu ona anlatmalısınız. Tabi ki buradaki kasıt ona ses yükseltmek ya da kötü şekilde bakmak anlamına gelmiyor. Eğer ki köpeğiniz yapmasını istemediğiniz bir şey yapıyorsa ve siz bundan hoşlanmıyorsanız, ona o anda orda yokmuşçasına davrandığınızda bunu algılayacaktır. Bunun tam tersi olarak da kendinizden emin ve net bir ses tonuyla hayır diyerek, ona yaptığı şeyin yanlış olduğunu gösterebilirsiniz. Eğer ki sizin bu uyarılarınıza dikkate alır ve size yönelirse, bu davranışından dolayı onu ödüllendirmeniz gerekir.

Köpeğe Karşı Davranış Şekilleri

Köpeğiniz istemediğiniz tarzda bir davranış sergiliyorsa, ona kötü davranmayın ya da vurmaya yeltenmeyin. Ona yaptığı şeyin yanlış olduğunu, bağırmadan ve kendinizden emin bir ses tonuyla gösterirseniz, emin olun yaptığı şeyin sizin açınızdan yanlış olduğunu anlayacaktır.

Lütfen Makalemizi Değerlendiriniz.
[Total: 0 Average: 0]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz