Köpek eğitimi sahibinin ve köpeğin daha refah bir hayat sürdürebilmeleri için başta gelen şartlardan biridir. doğa içerisinde vahşi ortamlarda yaşamını sürdüren canlıların ve alışılagelmiş bir sürü uyumu olan hayvanların bile her zaman için ilk eğitimlerini anne ve babalarından almaları gerekmektedir. Köpekler içinde geçerli olan bu durumda en büyük pay anne köpeğe düşmektedir. İlk eğitimin amacı yaşayan herhangi bir başka canlıya yem olmamak için önemlidir. Bir yavru köpeğin annesinden ayrılma zamanı ilk 45 gün ile 55 gün arasında olmalıdır.

Evinize getirmiş olduğunuz yavru köpeğiniz henüz annesinden eğitim alamadığı için ilk eğitimde sizin başrol oynamanız gerekmektedir. Köpeğinize eğer eğitim vermezseniz yaşamı boyunca diğer her türlü canlıdan korkar ve her zaman bir adım geriden gelir. Bu durumu sizi ve köpeğinizi olumsuz yönde etkilemektedir. Eğitimli bir köpek edinebilirseniz bu durum köpeğinizin çevresi tarafından çabuk kabullenilme ve ön yargılarından hızlı bir şekilde arınmasına yardımcı olacaktır. Köpeğinizin eğitimli ve sevgi aşılanmış bir köpek olmasını istiyorsanız köpek eğitim merkezlerine başvurmanız gerekmektedir.

Kopek Eğitim Fiyatları Nedir

Köpek Eğitim Merkezlerinin Fiyatları Nelerdir?

Köpek eğitim fiyatları verilecek eğitim seviyesine göre değişmektedir. Örneğin ilk olarak temel eğitim fiyatları günümüz şartlarında 15.000-18.000 TL arasında olmasına rağmen, profesyonel eğitim fiyatları 20.000-30.000 TL arasında yer almaktadır. Genellikle veteriner hekimlerinde yardımı ile köpeğinize temel tuvalet eğitimi verebilmeniz mümkündür. Veremediğiniz zamanlarda ise temel tuvalet eğitimi 3000 – 5000TL arasında kurumların belirlemiş olduğu fiyatlara göre değişmektedir. Bu eğitimlerin yanı sıra kafes eğitimi ileri itaat eğitimi ve polis köpeklerin eğitimleri de yer almaktadır.

İçlerinde en çok kullanılan ileri itaat eğitimini genellikle kişiler bireysel olarak tek başlarına verdikleri eğitimler arasına girmektedir. Bu eğitimin fiyatı ise; 15.000- 20.000 TL arasında değişmektedir. Kafes eğitimi ve polis köpeği eğitimleri kurumların kendi belirledikleri eğitim merkezlerinde verilmektedir. Ayrıca bu eğitimlerin fiyatları köpeklerin ırklarına ve yaşlarına göre değişkenlik göstermektedir. Bir köpek eğitimi merkezinin en önemli kurallarından biri fiyatlarından daha çok köpeğinizin o merkezde eğitim veren kişilere olan sempatisidir. Köpeğiniz o merkez içerisinde hırçın davranıyor ise o merkeze götürmeniz doğru değildir.

Kopek Eğitim Fiyatları Nedir

Eğitim merkezinin eğitmiş olduğu köpekler hakkında bilgi toplamak

Köpeğinizin eğitileceği yerin temizliği

Köpeğinizin eğitim sırasında diğer köpekler ile iletişimini görmek

Merkezin içerisinde veteriner hekim gözetlemesinin olduğunu araştırmak

Köpeğinizi haftalık ya da aylık eğitim merkezine teslim ettiyseniz eğer, haftada en az iki defa gidip ziyaret etmeniz köpeğinizin içgüdüsel olarak onu yalnız bırakmadığınızı hissetmesine yardımcı olacaktır. Tam istediğiniz eğitimi almadıysanız eğer eğitim merkezi ile detaylı bir şekilde görüşüp eğitimin o şekilde sonlanmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Evde eğitim imkanları

Eğer eğitim merkezlerine göndermeyecekseniz eğitimi kendi imkanlarınız ile verecekseniz sesinizin normalden biraz yüksek bir tonda olması gerekmektedir. Komut verirken ses ve el işareti doğru orantıda kullanılmalıdır. Evde verilen eğitim her gün aynı saatte ve en az 20 dakika olmalıdır. Aynı saatte olmasının amacı köpeğin o saatler içerisinde eğitim göreceğini bilmesine yardımcı olacaktır. Eğitim esnasında köpeğinize sevgi sözcükleri ile değil daha sert bir dil ile uyarılar yapmanız gerekmektedir. Sevgi sözcükleri yerine sevgisini direk severek belli etmenizde herhangi bir sakınca yoktur. Eğitim esnasında herhangi bir mama ya da ödül maması verilmesi doğru değildir.

Ödül maması verdiğiniz her komutta köpeğiniz her zaman ödül bekler. Cezalandırma ise sadece yüksek ses ve el işaretinizin sert bir şekilde olması ile cezalandırma yapılmalıdır. Aksi takdirde köpeğinizin hırçın bir hayvan olabilir. İleri itaat eğitiminde eğitmenlerin belirlemiş olduğu düzeyde verilen cezaların farklı yöntemleri vardır. Siz evinizde bu eğitimi vereceğiniz için ilk öğrenmesi gereken komutu öğrenmeden ceza verilmemelidir. Köpekler bu gibi durumlarda neden ceza aldıklarını anlayamazlar. Köpeğinizi ister evde eğitin ister eğitim merkezine gönderin ilk 6 ay içerisinde eğitim verilmesi doğru değildir. Ancak narkotik köpekleri belirli bir seviyeye ulaşmak adına erken zamanda eğitime verilebilirler.

 

 

Lütfen Makalemizi Değerlendiriniz.
[Total: 0 Average: 0]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz