Evcilleştirilmiş köpeklerin insan yaşamında önemli bir yeri vardır. Köpekler, insana verdiği sadakat ve sağladığı yardımlarla evcilleştirmiş diğer hayvanlara nazaran daha farklı konumdadır. Tarih boyunca insanlar, Köpek Çiftlikleri gibi yerlerde sahiplendiği köpekleri eğitmeye başlamış ve köpeklerin işbirliği yaparak birçok işin üstesinden geldiğini görmüştür

Köpek Çiftlikleri Neden Kurulmuştur?

Yeterince köpek eğitimi hakkında bilgi sahibi olmayan, köpek ile doğru iletişim kurmakta zorluk yaşayan köpek sahibinin vermeye çalıştığı eğitimler tehlike arzeder. Gerek köpek adına gerek ise sahibi adına sağlıksız ortamlarda yapılan köpek eğitimlerinin önlenmesi ve bu eğitimlerin daha bilinçli profesyonel eğitimciler tarafından yapılması önem kazanmış durumdadır. Bu amaç ile kurulan kopek çiftlikleri hem köpekler için hem de onların sahipleri için gerekli bir hale gelmiştir.

Köpek Çiftlikleri

Köpek Çiftliklerinin Önemi

Köpek sahiplenecek kişinin yaşam standartlarının yeterli düzeyde olması çok önem arz etmektedir. Kişinin yaşadığı şartlara uyum sağlayabilecek köpeklerin sahiplenilmesi hem köpek için hem de toplum sağlığı için dikkat edilmesi gereken bir husustur. Köpeğin hangi amaçla sahiplenildiği köpeğe hangi eğitimin verileceği konusunda belirleyici olacaktır.

Annesinden ayrılarak insan aile ortamına girecek bir yavru köpeğin yeni ortamına ayak uydurabilmesi için özel bir eğitim alması şarttır. Yaşayacağı ortamdaki insanlara alışması ve ortamın düzenine uyum sağlayabilmesi hem insan hem de köpek yavrusu için çok önemlidir. Köpek Çiftlikleri zamanında verilen beslenme düzeni, tuvalet düzeni ve buna benzer eğitimlerin daha sonraki yaşantının daha düzenli ve uyumlu olmasını sağladığını önemle vurguluyor.

Köpek Çiftliklerinde Hangi Eğitimler Verilir?

Köpek çiftliklerinde verilen eğitimler hem köpekler hem de sahipleri içindir. Temel eğitimler yanında itaat eğitimi, komut algılama eğitimi ve uzmanlık gerektiren eğitimler verilir. Köpek çiftliklerinde verilen eğitimler, köpeğin yaş, ırk, cins ve özelikleri doğrultusunda verilir. Yavru köpek eğitimi ile birlikte iş eğitimleri, itaat eğitimleri de verilir. İtaat eğitimi en önemli eğitimler arasındadır ve temel ihtiyaçların giderilmesi, yaşadığı alana uyum sağlamasına yönelik düzenleme getirir. Köpeğin sahibinin sözünü dinlemesi, sahibinin verdiği tüm komutları yerine getirmesi, sosyal olması itaat eğitimin kazandırdığı özelliklerden sadece bir kısmıdır.

Oturup kalkma komutlarını yerine getirmesi, düzenli yemek yeme alışkanlığı kazanması, ağzına aldığı bir objeyi geri bırakması, verilen oyun komutlarını algılaması, tuvaletini belirlenen bir alana yapması, tasma takarak ya da tasma takmadan sahibi ile yürüyüş yapması, yaşadığı ortamdaki eşyalara hiçbir zarar vermemesi, kendi yaşam alanı dışındaki ortamlarda dahi sahibinin sözünü dinlemesi, kendi cinsleri ile sosyal olması yönündeki eğitimler de köpek çiftliklerinin verdiği eğitimler arasındadır.

Köpek Çiftlikleri

Köpek Çiftliğindeki alanında uzman eğitmenler, sahip olduğu deneyimler ile hem köpeklerin eğitimini sağlıyor hem de köpek sahibini bilinçlendirmede görev alıyor. Köpek çiftlikleri evde yaşayan köpekler için de uygun eğitimler veriyor. Köpeğin kendi yaşadığı ortamda eğitimin verilmesini gerekli bulan köpek çiftlikleri, konusunda uzman eğitmenleri ile köpek sahiplerine gerekli desteği veriyor.

Kopek çiftlikleri özel ırk ve özel türdeki köpeklerin eğitimlerinin yaşam kalitesini daha iyi hale getirdiğini savunuyor. Bunların dışında bekçilik, koruma, iz sürme gibi amaçlara yönelik köpek eğitimleri de veriliyor. Ayrıca polis köpeği, yangın ve arama kurtarma, uyuşturucu bulmaya yönelik özel işlerde kullanılmak üzere özel iş eğitimleri sunuluyor.

Köpek Çiftliklerinde Köpek Eğitiminde Sevginin Yeri

Sadece köpeklerde değil tüm canlıların eğitiminde komut algılama önemli bir özelliktir. Hiçbir canlı türü şiddetle, cezalandırmayla, kaba kuvvet ile eğitilemez. Bu koşullarla sunulan eğitimin canlıya psikolojik boyutta zararlar getirdiği ispatlanmış durumdadır. Köpek Çiftlikleri bu bilincin farkında olarak konusunda uzman eğitmenler ile sevgiye dayalı eğitimler veriyor. Köpek Çiftlikleri bütün canlılar gibi köpeklerin de daha iyi koşullarda ve daha iyi bir dünyada yaşamasına olumlu katkıda bulunmak amacı ile çalışmalar yapan köpek dostu kurumlardır.

Lütfen Makalemizi Değerlendiriniz.
[Total: 0 Average: 0]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz