Her birey, sahipleneceği arkadaş olacağı köpek için iyi ve canlı olması için uğraşır. Bireyler sahiplendikleri köpeklere ne öğretirler ne verirlerse ancak onun karşılığını alabilir, ona göre yaşayabilirler. Bu yüzden sahiplendiğiniz köpeğin eğitimine ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi bir yol izleyebilirsiniz. Dışarıya çıkarttığınızda sevimli dostunuzu Dışarıda yavru köpeğinizi tasmasından tutarak yürüyebilmenizden önce birkaç hafta geçecek olmasına karşın (aşı uygulamasından önce, enfeksiyon riskini önlemek için yavru köpeğinizi taşımalısınız), yeni evine alışması için birkaç günü olduğunda, onu tasmaya alıştırabilirsiniz.

Köpek Eğitimi Ne Kadar

Nasıl Bir Yöntem Kullanılabilir?

Nasıl bir yol izleyeceğiniz konusunda çeşitli sitelerden, daha önce tecrübe sahibi olan hayvan sever dostlarınızdan ve bu konuyla ilgili bilgilendirme amaçlı yazılmış kitaplardan yardım alabilirsiniz. İletişim halinde olduğunuz veterineriniz de en iyi yöntemi siz ve küçük dostunuz için tavsiye ederek size doğru yolu gösterebilir.

Hayır Kelimesi Kullanımı

Sahiplendiğiniz yavru köpeğinize bağırmak onu azarlamak yerine onun anlayabileceği sertlikte Hayır kelimesini öğretip uygun olmayan davranışlarında bu kelimeyi yöneltseniz ve o istemediğiniz davranışı yapmadığı takdirde onu küçük küçük şeylerle ödüllendirseniz en güzel eğitim başlangıcına ulaşabilirsiniz. Ödül ona hitap şeklinizdeki övgü olabileceği gibi, fazla mama ve onun sevdiği küçük aperatifler de olabilir.

Eğitim Süresi Önemi

Eğitim süresi dakikalara bölünecek kadar kısa olmalıdır (tavsiye edilen 2 dakika) Gün içinde

6 kez tekrar edilmelidir eğitimler. Evin içinde verilen eğitimler aynı zamanda dışarda da verilmelidir. Dikkat dağıtıcı her unsurdan kaçınılmalıdır.

Aynı zamanda küçük sevimli dostunuzun aile bireylerini tanıması gerektiği kadar dışardan gelen diğer dostlarınızı da bilmesi gereklidir. Bu sayede hem onlara alışması hem de ortama uyumu önemli olmaktadır. Sevimli küçük dostunuz büyüdüğü her geçen gün kendini size ve evinizin içindeki bireylere sevdirmeye, kabul ettirmeye çalışacaktır. Köpekler için mama kaplarının yeri, konumu ve onu yerken ki dikkati çok önemlidir. Ona dışardan gelecek müdahaleler onları daha çok çekimser ve utangaç ya da bazı durumlar sert tepki verme haline de dönüşeceği gibi..

Gök Gürültüsü Tehlikesi

Bir kesimin bildiği ancak diğer bir kesimin ise bilmediği bir ayrıntı olarak gök gürültü korkuları, köpekler için görülen en sık korkulardır. Bu korku beraberinde uluma, havlama, saklanma gibi tepkileri beraberinde getirir. Bu gibi durumlarda kesinlikle azar ve üstüne gitme gibi durumlarda bulunmayın. Üzerine giderseniz daha çok şiddetlenebilir ve daha kötü sonuçlara yol açabilir. Ona sadece güvende olduğunu hissettirmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca güvenli bir bölge oluşturmanız onun için en güzeli olacaktır.

Köpek Eğitimi Ne Kadar

Kendi evinizde sahiplendiğiniz köpeğinizi aynı zamanda ücrete tabi olacak şekilde de eğitebilirsiniz. Profesyonel eğiticiler köpeğiniz ile kendileri arasında bir bağ kurma önceliğine sahiptirler.

Bunun yanında onun cinsinin özellikleri, uyum sağlaması için beden dili çok önemli bir ayrıntı olmaktadır. Eğitim alacakları yerdeki gözetimde veterinerlerin bulunması çok önemlidir. Ücretlendirme her tesiste farklı olduğu gibi kısaca, köpek eğitimi ne kadar diye genel bir bakış açısı yakalasak ücretlendirme genellikle peşin ödenmektedir. Bulunan tesisin yakın-uzak durumuna göre ek olarak ücret istenilebilir. %25 peşin olarak istenilebilir. Kalan ücret takibi ise eğitim sonunda istenilmektedir. Paket olarak alınan eğitim programlarında ise, eşit olarak hey aya yayılmış taksitler ile ödemesi yapılabilmektedir. Genellikle her eğitim programlarında peşin ödemelerde %5 indirimli olarak ödeme hizmeti sunulmaktadır. Paket olarak uygulanan programlarda ise peşin olarak ödemesi yapılanlarda %10 indirim uygulanmaktadır.

 

Lütfen Makalemizi Değerlendiriniz.
[Total: 0 Average: 0]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz