Hiperaktif  Köpekler Bazen Tam Bir Baş Belası!!

Bazı köpek sahipleri, köpeklerinin hiperaktif olmasından dolayı köpeğinin dikkatini çekmede ve onu eğitmekte zorlanırlar.

Köpeklerde Hiperaktiflik

   Hiperaktif köpekler, asla durmazlar, oradan oraya koşuşturup dururlar. Onları ne kadar sevsek de, onlarla beraber yaşamak gerçekten çok zordur.

Düşünüce acaba gerçekten hiperaktif köpek diye bir şey var mıdır? Evet hiperaktif köpek diye bir şey var ama çok nadir görülen bir davranış bozukluğudur.  Aslında hiperaktiflik bir sağlık sorunudur ve köpeklerde dışlanma sonucu ortaya çıkar. Köpeğinize hiperaktif demeniz için daha bir çok belirtiyi köpeğinizde görmeniz gerekir.

Bir çok köpek sahibi, hiperaktiflik ile aşırı hareketliliği karıştırırlar. Bazı köpeklerin hareketli olması normal bir şeydir. Sürü köpekleri ya da diğer çalışan köpek cinsleri için bu durum hiçte enterasan değildir. Bu köpekler her gün saatlerce koşarlar ama hala top oynamak isterler.

Çoğu köpeğin aşırı hareketli olmasının sebebi iyi davranışların ona öğretilmemiş olmasıdır yani iyi eğitilmemişlerdir. Bu tarz köpekler zıplarlar, havlarlar, koşuşturular ve bunların hepsi onları kontrol etmenizi zorlaştırır.

Köpeklerde Hiperaktiflik Olmasının Sebepleri

Köpeğinizde hiperaktiflik görmenizin sebebi davranış bozukluğu da olabilir, sağlık problemi de olabilir.

Hiperaktifliğin en çok görülen sebeplerinden biri, köpeğinize yeterli aktivite yaptırmamanızdır. Köpeğiniz eğer içindeki  enerjiyi rahat bir şekilde dışarı atamaz ise hareketli olduğu için onu suçlayamazsınız. Bu hareketlilik genelde atlama, kazma, havlama şeklinde açığa çıkar.

Bir başka sebep ise, eğitim eksiklidir. Hepimiz köpeklerimize yeterince ilgiyi gösteremediğimiz için suçluyuz. Eğer köpeğinize yeterince ilgi göstermiyorsanız ve sadece o yaramazlık yaptığında sizin ilginizi çekebiliyorsa, ben onun yerinde olsam sizin ilginizi çekebilmek için aynı şeyi yapardım. Demek istediğim sadece köpeğiniz havladığında ya da halıyı ısırdığında, etrafta deli gibi koşuşturduğunda onunla ilgileniyorsanız. Yaptıklarını yapmakta sonuna kadar haklı… Çünkü o zannediyor ki o sadece öyle davrandığında sizin ilginizi çekebiliyor. Siz de haklısınız, yoğun hayatınız içerisinde köpeğinize temel itaat eğitimi vermek zor olabilir. Ancak köpeğinizle daha rahat ve kolay yaşayabilmeniz için onu eğitmeniz gerekir.

Köpeklerde Hiperaktifliğin Tedavisi

Eğer köpeğizin hiperaktif olduğunu düşünüyorsanız, kesinlikle önce veterinerinize götürün. Size tavsiyem köpeğinizin yaptıklarını videoya çekin. Çünkü ne demişler, bir fotograf bin sözden iyidir.(Böyle bir sözün varlığından emin değilim:) Veterineriniz size ne yapmanız gerketiğini söyleyecektir. Hatta ilaç bile verebilir bazı durumlarda…

Köpeğinizi eğitmek ona kendinize yapacağınız en iyi şey olabilir. Kafes eğitimi ve temel itaat eğitimini aksatmayın.

Ayrıca köpeğinizin yeterince egzersiz yapmasını sağlayın. Açıkçası eğer çok hareketliyse onu bir güzel yorun ki eve girdiğinde sakin olsun.

Köpeğinizin sürekli hareketli ise onun hareket seviyesini sizin düşürmeniz gerekir. Bunun için zaman ve çaba sarf etmeniz gerekir. Ancak bu şekilde evdeki huzura yeniden kavuşabilirsiniz.

Köpeğinizin Dikkatini Nasıl Çekersiniz?

Evet köpeğiniz çok hareketli, tamam siz de onu eğitmek istiyorsunuz. Ama bir türlü dikkatini size vermiyor ki onu eğitesiniz dimi…

Dikkat eksikliği de davranış bozukluğudur. Ama korkmayın bütün davranış bozuklukları gibi dikkat eksikliği de eğitim ile ortadan kaldırılabilir.

Öncelikle köpeğinizin ilgisi sizin üzerinizde mi değil mi? Bunu nasıl anlarız ? Çok basit, insanlarla nasıl anlıyorsak köpeklerde de aynı; göz teması! Köpeğinize seslendiğinde eğer sizinle göz teması kuruyorsa sorun yok demektir. Eğer tam tersi ise biraz eğitime ihtiyaç vr demektir.

Bütün eğitimlerde olduğu gibi önce daha az dikkat bozacak şeyin bulunduğu bir ortamda köpek eğitimine başlıyoruz. Daha sonra ona sevdiği bir mama ya da oyuncağı göstererek onun dikkatini çekiyoruz. Tasmasının bağlı olduğuna emin olun çünkü etrafta onu kovalamak istemezsiniz. Dikkatini çektiğimiz anda yani sizinle göz teması kurduğu anda“Evet” diyip hemen onu ödüllendiriyoruz. Zamanlamanız çok iyi olmalı… Bu defalarcatekrarlıyoruz. Zaten büyük bir ihtimalle köpeğiniz gözlerini sizden ayıramayacaktır.

 

Lütfen Makalemizi Değerlendiriniz.
[Total: 1 Average: 5]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz