Wolfhound, hem kurt hem de evcil köpek olan hayvanları tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Köpekler (Canis lupus Familiaris) ve kurtlar (Canis lupus) evrimsel bir geçmişi ve birçok fiziksel ve davranışsal özelliği paylaşır. Köpekler, yüzlerce yıllık evcilleştirme sürecinde kurtlardan evrimleşmiştir.

Evcilleştirme, vahşi hayvanların insanlar tarafından seçici olarak beslenerek insanlarla bir arada yaşamaya uyum sağlama sürecidir. Evcilleştirme sırasında, köpeğin davranışı, yaşam döngüsü ve fizyolojisi bir kurdunkinden kalıcı olarak ayırt edilemez, yani refakatçi köpekler kurtlardan farklı bir türdür, ancak hem evcil köpekler hem de kurtlar ayrılabilir. Ayrıca, bu mutlaka insanlar tarafından yapılmaz, köpekler ve kurtlar da vahşi doğada gönüllü olarak çiftleşir ve ürerler, ancak bu günlerde bu nadirdir çünkü kurtların yaşam alanı, evcil köpeklerin vahşi yaşamıyla aynı değildir.

Kurtların ve evcil köpeklerin yetiştirilmesi bugün özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde tartışmalı bir konu olmasına rağmen, bazı yetiştiricilerin hala vahşi kurtlar ve evcil köpekler arasında geçiş yapması kötü bir şöhrete sahiptir. Bu melezlemeler sonucunda çakal olarak tanımlanan ırklar ortaya çıkmıştır. Bu nedenle, çakal bir kurt ile evcil bir köpeğin karışımıdır.

Kurt Köpeği Eğitimi iki basamaktan oluşur; bunlar temel itaat ve ileri itaat eğitimleridir. Adından da anlaşılacağı gibi, temel itaat eğitimin başladığı yerdir. En ufak bir depremde yıkılan bir bina nasıl çökecekse, köpeğiniz için de temel itaat önemlidir. İleri itaat eğitimi, koruma ve bölge korumaları yetiştirmede o kadar başarılı olmayabilir ve aldığınız eğitimi her zaman tamamlayamayabilirsiniz. Temel itaat eğitimi almış bir köpek için ileri düzey koruma ve itaat eğitimi daha kolay olacaktır.

Eğitim Süreci

Kurt köpeği eğitimi hayvanın alışkanlık derecesine ve kişiliğine göre değişir. Bu sebeple cinslere sabit bir eğitim zamanı vermek yanıltıcıdır. Fakat totalde, temel itaat eğitimi ortalama 1 ay sürmektedir. Temel itaat eğitimi sonrasında aynı şekilde 4 hafta içerisinde mutlu sona ulaşılacaktır.

Eğitimin son aşaması koruma ve saha korumalarının eğitimidir. Çiftliğimizde bu eğitim bir eğitim programı olarak kabul edilmekte olup, koruma ve saha bekçiliği eğitimleri aynı eğitim programında eş zamanlı olarak yürütülmektedir. Bu alınan eğitim programında verilen eğitim kurt köpeklerinin ırkına bağlı özellikleri ile ilgilidir. Bu bağlamda, tüm ırklar için korumalar yetiştirmek adil olmaz. Yanlış kişiliğe sahip bir köpeğe bu eğitim verilse bile gerçek başarı asla elde edilemez. Köpek koruma eğitimi veren kişinin köpeği profesyonel bir eğitmen tarafından kontrolünü sağlayarak eğitimini tamamlamasını sağlamalıdır.

Ev İçi Uyum ve Sosyalleşme Eğitimi

Kurt Köpeği Eğitimi programı, köpeğiniz 3 ila 6 aylıkken yapılır. Bu eğitim sistemi, köpeğinizin evde kurallarınızı belirlemesini, bunlara uymayı öğrenmesini ve dışarıda davranmasını sağlar.

Kurt Köpeği Eğitimi ile sahip olduğunuz köpeğin evde lazımlık eğitimi yapmak, zamanında halledilmediği ve çözülmediği takdirde hayatınızı karartacak en büyük sorunlardan biridir. Ev içi lazımlık eğitimi için en sevdiğimiz zaman 36 aylık dönemdir. Daha sonra köpeğinizi bir süre gözlemleyebilir ve bu eğitim için uygun olup olmadığı konusunda size açık ve doğru bilgiler verebiliriz.

Kurt Köpeği İleri İtaat Eğitimi

Kurt Köpeği Eğitimi ile köpeğinizin İleri Temel İtaat Eğitiminde komutları öğrenmesi sağlanır. Ancak artık verdiğiniz komutları özgürce yerine getirecektir. Bu nedenle temel itaat eğitimi çok iyi takip edilmelidir. Burada komutlarınızı açık ve net bir şekilde vermeniz ve uygulamanız çok önemlidir. Köpeğinize yaptırım uygulayacak tek otorite sizin otoritenizdir.

Kurt Köpeği Koruma Eğitimi ve Alan Koruma

Güvenlik eğitimi; 18 ay sonra bekçi köpeği özelliklerine sahip köpekler için bir eğitim kursudur. Bu eğitimi alabilmeniz için köpek karakterinizin tam oturması gerekmektedir. Koruma ve olay yerinde koruma eğitimi alacak köpek, temel itaat eğitimine sahip olmalıdır.

Yarışma Eğitimi

Yaşamın tüm güzelliklerini, ayrıcalıklı bir yaşam biçimi olan Kurt Köpeği Eğitimi sayesinde köpeğinizin eğitimini  ödül karşılığı alarak tamamlamasını sağlıyoruz. Profesyonel ve deneyimli eğitmenlerden oluşan bir ekiple Alman Çobanlarınızı en iyi şekilde yarışmalara hazırlıyoruz. Eğitim faaliyetleri ve programları hakkında bilgi almak için hafta sonları da dahil olmak üzere mesai saatleri içinde çiftliğimizi ziyaret edebilir, yukarıdaki iletişim numaralarımızdan bize her zaman ulaşabilirsiniz.

Köpek eğitimleri hakkında kurumumuzun uzman eğitmenlerinden destek alabilirsiniz. Firmamızdan alabileceğiniz bir diğer destek ise köpek pansiyonu ve köpek eğitiminde hizmet konusudur.

Lütfen Makalemizi Değerlendiriniz.
[Total: 0 Average: 0]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz