Öncelikle köpeğin, çevrenin bir parçası olduğunu ve içgüdüsel bir şekilde grup içerisinde yaşama dürtüsünü, bulunduğu grup içerisinde komutlar ile yönlendirilen biri olmayı, eğer ki yönlendiren birisi yoksa ya da yönlendirecek yeterlilik ve güçte birinin olmaması durumunda kendisi, çevresine yön vermek isteyecektir. Pitbull cinsi köpeklerin çoğu zaman gazetelere, televizyonlara yansıyan vahşi ve saldırgan tutumlarının altında aslında içgüdüsel şartlanma ile savunma vardır. İşte böyle tepkilerin ilk nedeni ise eğitim aşamasında yönetilen ve yöneten denklemindeki eksikliklerden kaynaklanır.Pitbull Köpek Eğitimi verirken Pitbull cinsi köpeğinize vakit kaybetmeden yöneten olduğunuzu kesinlikle ona hissettirmeniz gerekir.

Pitbull Köpek Eğitimi verirken zaman içerisinde oynarken, gezdirirken, yemek verirken aklınıza ne gelirse, kesinlikle belirli zaman dilimleri içerisinde onu gerçekleştirin ki disiplinli bir Pitbull cinsi köpeğe sahip olasınız. Eğitim konusundaörnek verilmesinde faydalı olacak bir bilgi paylaşımı yapacak   olursak Pitbull, çabuk doyan ve hızlı bir şekilde yemek yiyen bir hayvandır. Yemek disiplini olarak 20 ile 25 dakikanın geçirilmemesi gerekir. Mecbur kalınmadığı sürece mama kabında tüketmesi gereken şeyler bırakılmamalı, bu aslında onun iyiliğine değil aksine davranışlarındaki tutarsızlık ve bunun neticesinde de vahşi ve saldırgan bir köpek cinsinin ortaya çıkmasına sebep olacaktır.

Pitbull Cinsi Köpekler Eğitilirken Neler Yapılmalı, Neler Yapılmamalı?

Pitbull Köpek Eğitimi sırasında eğiticinin veya sahibinin kesinlikle yapması ve mutlaka yapmaması gereken bazı haller vardır. Örnek verilmesinde fayda olacaktır ki köpek ile beraber dışarı çıkacağınız zaman siz önce çıkın. Kesinlikle güce dayalı oyunları Pitbull cinsi köpeklerle oynamayın. Bunun sebebi ise güç dengeleri kesinlikle yoktur.

Pitbull Köpek ve Göz Teması

Göz göze geldiğinizde kesinlikle önce siz gözlerinizi kaçırmayın. Mutlaka yüzünü ilk çeviren Pitbull cinsi köpeğiniz olsun. Bu aslında ona karşı üstünlüğünü hissettirmenin en önemli ve ilk adımı olacaktır. Köpeğinizin başkasına ya da size ait bir eşyayı siz talep etmedikçe ısırmasına izin vermeyin. Ev içerisinde ya da bahçede Pitbull cinsi köpeğinizle oynarken sürekli kolunuza bir şeyler takıp köpeğinizden ısırmasını isterseniz ısırma ile ilgili içgüdüsel bir şekilde köpekte bazı duygular uyanacak ve dışarı çıktığında karşısına çıkan ilk insanı ya da bir başka hayvanı (canlıyı) ısırmak için onu kovalayacaktır.

Pitbull Köpek Sahibinin Eğitimde Dikkat Edeceği Hususlar

Kişilerin, köpekleri ile kesinlikle aynı ortamda uymamaları gerekir. Pitbull cinsi köpek, sahibinin ya da eğiticinin yanına gelip kendisini sevdirmeye çalıştığında sevilmemeli.Sahibi ya da eğiticisi istediği zaman Pitbull cinsi köpeği sevebilir. Oyunun başlama ile bitiş zamanına kesinlikle köpek değil de sahibi ya da eğiticisinin karar vermesi gerekir.

Yavru köpekler ya da küçük ırk köpekleri kucağa alınmak ya da kucaktan inmek istediği zaman vakit kaybetmeden kucağınıza almayın ya da hemen kucaktan bırakmayın. Öncelikli olarak iyice sakinleşmesini beklemek ve daha sonra kucağa almak ya da kucaktan indirmek gerekir. Koltuk gibi ev ya da işyerinde kullanılan eşyaların üzerine çıkmasına müsaade edilmemeli. Köpeğinizi daha küçük çocuklarla ya da köpeklerden korkan insanlarla aynı odada ya da aynı ortamda yalnız bırakmamaya gayret edin.

 

Köpeğiniz, gidilecek yol üzerinde yatıyorsa etrafında dolaşmamak gerekir. Üzerinden atlanmaması gerekir, kaldırılır ve böylelikle yola devam edilir. Evde bulunan eşyalar, hatta onun oyuncakları dahi size aittir bunu sakın unutmayın! Siz, onları köpeğe sadece ödünç bir şekilde verirsiniz. Köpeğiniz kesinlikle bunu bilmeli, köpek eğiticisi ya da sahibi, izin vermeden herhangi bir eşyanın ya da oyuncağın Pitbull cinsi köpek tarafından ağzına alınmasına ‘bırak’ ya da ‘hayır’ şeklinde komutlar vererek bırakması sağlanmalı.

Özet geçmek gerekirse Pitbull Köpek Eğitimi kolay değildir ve bir o kadar  dikkat gerektiren bir iştir.  Pitbull köpek cinsi dostane bir tavır sergilemez ve bir o kadarda hırçın, saldırgan bir tür olarak bilinir. Ev içerisinde sahibi ya da eğitici tarafından iyi bir şekilde eğitilenPitbull Köpek Eğitimi sırasında Pitbull cinsi köpeklerin başka insanlara ya da başka canlılara zarar verme içgüdüleri minimum düzeyde olacaktır.

Lütfen Makalemizi Değerlendiriniz.
[Total: 0 Average: 0]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz