Köpek eğitimi sabır sevgi yoğun ilgi ve profesyonellik gerektiren bir iştir. Bu nedenle de köpek eğitiminde köpek eğitim kursları köpek eğitim kitapları veya veteriner desteği gibi birçok seçenek olsa da en doğru olan ve en çok tercih edilen yöntem köpek çiftliklerinde profesyonel personeller tarafından verilen eğitimdir.

Avcılar köpek eğitim çiftliği bu konuda eğitimli ve uzman personeliyle tüm hayvanseverlere temiz ve kaliteli hizmet vermektedir.

Köpek Eğitiminde Etkili Olan Unsurlar Nelerdir?

  • Köpeğin kalıtım özellikleri
  • Köpeğin özel yetenekleri
  • Eğitmenin köpek üzerindeki etkisi
  • Köpeğin ırk özellikleri

Köpek Eğitiminde Kalıtımın Rolü

Bir köpek gelişimini tamamladıktan sonra yani yavruluktan çıktığı anda annesinden gördüğü hareketleri birebir uygulamaya başlar bu hareketler de köpeğin kalıtım özelliklerine göre değişiklik gösterir.

Köpek Eğitiminde Köpeğin Özel Yeteneklerinin Rolü

Avcılar Köpek Eğitim Çiftliği

Köpeklerin keskin koku alma duyuları onları diğer canlılardan ayıran en büyük özelliğidir çünkü başka hiç bir canlı köpekler kadar keskin bir koku alma yeteneğine sahip değildir. Bu nedenle eğitmen köpeğin bu belirgin özelliğini kullanarak eğitimini ödül ve ceza sistemini köpeğin bu yeteneği üzerine kurmalıdır. Bu yetenekleri aracılığıyla eğitilirlerse daha kısa sürede başarılı olacaklardır.

Köpek Eğitiminde Eğitmenin Köpek Üzerindeki Etkisi

Köpekler sevilip sevilmediğini kendisine sinirlenildiğini karşısındaki insanın otorite kurabilecek bir yapıya sahip olup olmadığını çok iyi bir şekilde hisseder. Bu nedenle de eğitmenle köpek arasında çok olumlu bir bağ oluşması gerekir bunun içinde eğitmenin hayvanları seven hayvanlarla iyi iletişim kurabilen çabuk sinirlenmeyen sabırlı köpek üzerinde bir otorite oluşturabilecek bir yapıya sahip olması gerekir.

Köpek Eğitiminde Köpeğin Irk Özellikleri

Köpek eğitiminde köpeğin hangi ırktan olduğu da oldukça önem taşımaktadır. Çünkü köpek ırk özelliklerine göre bazı şeyleri daha iyi kavrar bazı komutları anlamada yada uygulamada güçlük çekebilir. Bazı köpek ırkların vücut yapısı av köpeği bekçi köpeği yada koruma köpeği olmaya oldukça müsaitken bazı köpekler vücut yapıları gereği bu tarz eğitimlerde başarısız olurlar.

Avcılar Köpek Eğitim Çiftliği

Köpeğin verilen eğitimi ve komutları daha kısa sürede ve net bir şekilde anlayabilmesi için köpek henüz yavruyken eğitime başlanmalıdır. Köpeğin ilk 6 aylık döneminde beslenme düzeni tasmaya alışma ve zincire alıştırma gibi ufak tefek olan onları ileride verilecek olan eğitimlere alıştırmaya yönelik eğitimler verilir.

6 ile 12 aylık köpek eğitiminde ise tek heceli komutlar ve emirler ile bunların anlamları öğretilir. Bu dönemde yat kalk gel git bak tut hayır otur atla gibi tek heceli ve daha kolay komutlar öğretilir.

Tüm bu eğitimler tamamlandıktan sonra ileri itaat eğitimleri fiziki gücü geliştirme eğitimleri yüksek atlama eğitimleri uzun atlama denge tırmanma eğitimleri gibi fiziki güç gerektiren eğitimler verilir. Son olarak ta koruma asker ve bekçi köpeği eğitimi keşif ve devriye köpeği eğitimleri verilir. Bu son eğitimler verilmeden önce köpeğe daha önceki tüm eğitimler eksiksiz ve tam bir şekilde öğretilmiş olmalıdır.

Köpeğe eğitim verilirken şu noktalara dikkat edilmelidir;

  • Köpeklerin dikkatleri çok kısa sürelidir bu nedenle eğitim esnasında sık sık mola verilerek köpek dinlendirilmelidir
  • Köpeği çok sıkmamak ve yormamak adına günde 5 en fazla 6 kez eğitim verilmelidir.
  • Köpek çağrışım yoluyla öğrenir. Bu nedenle de eğitim ödül ve ceza sistemine göre verilmelidir.
  • Köpeğe komutlar belirli bir ortamda verilmemelidir eğitim alanı sık sık değiştirilmelidir. Aynı komutlar evde parkta bahçede sokakta gibi farklı ortamlarda tekrar edilmelidir.
  • Eğitim esnasında verilen komutun el ve vücut hareketleriyle desteklenmesi eğitimin verimli geçmesi açısından oldukça önemlidir çünkü köpek konuşulan dilden ziyade el ve vücut hareketlerini daha rahat kavrar.

Lütfen Makalemizi Değerlendiriniz.
[Total: 1 Average: 1]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz