İstanbul ilinde Çatalca yarımadası üzerinde bulunan önemli semtlerden biridir. Coğrafi konumu ve doğal güzellikleri ile insanları çeken ve bulunan halkı ile sevimli, hareketli semtlerden biridir. Deni< seviyesine yakın oluşu ve yeşil alanlarının fazlalığı sebebiyle yaşayan halkı mutlu eden, hayvanların yaşamlarını olumlu etkileyen özelliklere sahiptir. Semtte bulunan pek çok sokak hayvanının yanı sıra sahiplenilen evcil köpekler de fazladır. Semtte bu gibi hayvanlar için düşünülmüş özel yaşam alanları bulunuyor. Böylece sokak hayvanlarına yardım edilerek aynı zamanda da evcil hayvanların barınma, beslenme ve eğitim ihtiyaçlarını karşılayacak köpek çiftlikleri faaliyetlerine devam ediyor. Bunlardan biri olan Küçükçekmece köpek eğitim çiftliği, köpek sahiplerinin hayatını kolaylaştırıcı pek çok alanda hizmet veriyor.

Köpek Eğitim Çiftliklerinin Amaçları

Küçükçekmece Köpek Eğitim Çiftliği

Köpek eğitim çiftliklerin köpeklerin gelişimine yardımcı olacak şekilde, profesyonel kişiler tarafından eğitim verilen kurumlardır. Köpek eğitim çiftlikleri köpeklerin eğitim konusunda yanında oldukları gibi gelişime katkı açısından aktivitelerle, barınma ve beslenme gibi hizmetlerle de onların yanında olmaya devam ediyorlar. Köpek eğitim çiftliklerinde uzman veterinerler ve eğitim veren profesyonel kişiler bulunması önemlidir. Türkiye’de ve özellikle İstanbul’da yoğunluk oluşturan köpek eğitim çiftlikleri dünya standartlarına uygun ve hatta daha üstün tasarım ve imkanlar ile hizmet vermeye devam ediyorlar.

Eğitim verilen köpeklerde şiddet asla yer almıyor. Dünya üzerinde hiçbir canlıya şiddet ile eğitim verilmesi doğru değildir. Köpek eğitim merkezlerinde verilen eğitimler köpeklerin analizi yapıldıktan sonra eğitimciler tarafından tavsiye ediliyor. Köpeğin hastalığı, saldırganlığı veya psikolojik sorunları bulunuyorsa eğitim şeklinde değişiklikler oluşabiliyor. Eğitmenler köpeklerle önce ortak dil kurarak anlaşıyor, sonrasında eğitim derslerine başlanıyor. Daha hassas, hasta veya sorunları olan köpeklerde sahiplerinin de derslerde bulunması tavsiye ediliyor. Böylece köpekler daha hızlı sonuç olarak kendilerini güvende hissedeceklerdir.

Aynı zamanda sahipleri ile arasındaki bağ da zamanla güçlenecektir. Köpeklerin eğitimlerde olumsuz sonuçlar veya davranışlar neticesinde nasıl bir yol ile eğitilmesine davranışlarına bakılarak karar verilebilir. Bazı köpekler sevgi ile iletişim kurabilirken bazı köpekler ödül veya ceza yöntemi ile iletişim kurarak bazı şeyleri daha hızlı kavrar. Bu durum da köpeklerin yaşına, ırkına veya cinsine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Köpek eğitim merkezlerinde bulunan bilir kişiler tarafından bu durumların hepsi saptandıktan sonra eğitim süreci daha sağlıklı bir şekilde başlar.

Küçükçekmece Köpek Eğitim Çiftliği

Günümüzde pek çok kişi hayvan besleme eğilimindedirler. Bunlardan en önemlisi de çeşitli türde köpeklerin ev ortamında veya bahçe ortamında beslenmeleridir. Önemli olan köpeğin ırk özelliklerine veya yaşına bağlı olarak bulunduğu ortama alışma süresidir. Bazı tür köpeklerde saldırganlık çok daha baskın bir özelliktir. Bu gibi köpeklerin ev ortamında, kapalı alanlarda, besleniyor olması huzursuzluk yaratabilir. Aksine bazı köpek türleri de çok daha korkak özelliktedirler. Bu köpeklerin de tek başlarına bahçe ortamında beslenmeleri psikolojilerinin bozulmasına neden olabilir. Bu gibi durumlarda derhal köpeğin eğitim alması, öz güveninin aşılanması çok önemlidir. Köpeklere verilecek temel eğitimlerin başına itaat eğitimleri gelir. Küçükçekmece köpek eğitim çiftliğinde uzman kişiler tarafından köpeklere otur, kalk, gel, havlama gibi emirler öğretilerek bunları uygulayabilmesi sağlanır. Bu gibi derslerde köpek sahibinin de bulunması işi hızlandıracak ve köpeğin sahibine daha bağımlı olmasında etkili olacaktır.

Küçükçekmece köpek eğitim çiftliğinde evcil hayvanlar dışında iş amaçlı, koruma amaçlı kullanılacak köpeklere de özel eğitimler veriliyor. Aynı zamanda yavru köpekler için farklı eğitimler, davranış problemi olan köpekler için farklı eğitimler uygulanıyor. Köpeklere verilecek temel eğitimlerden biri itaat eğitimiyken bir diğeri de tuvalet eğitimidir. Ev ortamında yaşayacak olan köpeklerin öncelikle tuvalet eğitimi alması çok önemlidir. Bu eğitim köpeği bilinçlendirecek ve köpek sahibinin de işini kolaylaştıracaktır. Eğitimlerin çoğuna yavru köpeklerde adım adım başlamak daha doğru olur. Yavru köpeklerin algısı daha açık olduğundan verilen eğitimleri daha hızlı kavrar ve daha çabuk uygulamaya başlar.

Köpek sahiplerinin konaklama için de köpeklerini çiftliğe bırakmaları mümkündür. Eğitimlerin yanında köpekler ile özellikle ilgilenerek günlük programlar oluşturulur. Bu programlarda köpeklerin alışmış oldukları günlük düzene uygun beslenme, gezdirilme, oyun gibi ihtiyaçları oluşturulur. Aynı zamanda köpeklerin çiftlikte kaldıkları süre için sağlıklarına da ayrıca çok dikkat edilir. Bulunacağı ortak yaşam alanlarının hijyenik olması önemlidir. Bunun dışında köpekler gün içinde sağlık kontrolünden geçerler, herhangi sağlık sorununda veterinerler tarafından gözetim altına alınırlar. Eğitim ve konaklama fiyatları açısından pek çok bütçeye uyum sağlar. Günlük konaklamalarda değişik hizmetler dahildir. Kaliteli ve güvenilir hizmetleri ile de köpek sahiplerinin içini rahatlatacak özelliktedir.

Lütfen Makalemizi Değerlendiriniz.
[Total: 0 Average: 0]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz