Köpekler hayatımızdaki en iyi can dostlarımızdır. Onların karşılıksız sevgi ve dostlukları hayatımızı daha yaşanılır kılar. Hayatsal sıkıntılar ve gün içi yaşadığımız stresten uzaklaşmak konusunda hayatımızdaki varlıkları bizim için rahatlatıcıdır. Köpekler insanlara en yakın hayvanlardan biridir. Gerektiğinde dost ve yaşamımızın en önemli varlıkları haline gelebilirler. Sahipleri ve köpekler arasındaki ilişki uygun şekilde gelişirse kurulan bağda eşsiz olmaktadır. Bunu sağlamak da aslında köpeklerin ne zaman sahiplenildiği, davranışsal bütünlük ve eğitiminin nasıl verildiği ile de alakalıdır. Eğer yapılabiliyorsa sahiplenilen köpeğe yardım almadan gereken eğitim verilebilir.

evde köpek eğitimi

Büyükçekmece Köpek Eğitim Çiftliği

Zira köpeklerinde insanlarla özellikle de evde yaşam sürdürebilmeleri için birtakım eğitimlerden geçmeleri gerekir. Bu eğitim sahibi tarafından verilebileceği gibi eğitim çiftliklerinde de sağlanabilir. Köpek eğitimini sahibinden alabilmesi için sahibinin buna yeterlilik gösterecek nitelikte olması gerekir. Eğer bu yeterlilik sağlanırsa birebir daha güçlü bir bağ kurulacağı için sahiplenicinin vereceği eğitim sonrasında köpek üzerinde kontrol sağlamak açısından da daha verimli sonuçlar alacaktır. Ancak köpek sahibinin eğitim konusunda yeterli olmadığı durumlarda köpek eğitim çiftlikleri devreye girmektedir. Büyükçekmece köpek eğitim çiftliği de bunlardandır.

Büyükçekmece köpek eğitim çiftliğinde uygulanan eğitimler

Hayvanlara eğitim sırasında zarar vermeden ödül ile cesaretlendirerek onların eğitimini sağlamaktadır. Köpeklerin eğitiminin yavru oldukları dönemde verilmesi en uygunudur. Dışarıya uyum sağlaması ve sahiplenildiği ortamda özellikle de evde bakılıyorsa, tuvalet eğitimi gibi temel eğitimleri alması çok gereklidir. Evde yaşayan köpeklerinde evin temizliğinin devamının sağlanabilmesi için tuvalet eğitiminin olması şarttır. Bunun yanında köpeklere verilen eğitim sayesinde diğer köpekler ve insanlarla iletişimleri kolaylaşır. Özellikle şehir hayatında yaşayan köpeklerin sahibi dışındaki insanlarla olan ilişkisi dışarıda gezdirildiği zamanlarda, insanlara karşı bir tehlike olarak algılanmasının önüne geçilmesini sağlar. Köpek eğitimi şekilleri cinsler arasında da farklılık göstermektedir. Büyükçekmece köpek eğitim çiftliğinde köpek cinsleri gözetilerek sağlanan bir eğitim sistemi mevcuttur.

Eğitim için gelen köpeğin durumu analiz edilip ona göre bir program uygulanmaktadır. Bu yüzden de başarı oranı daha yüksek olmaktadır. En başta köpeğin yaşı, cinsiyeti ve daha önce eğitilip eğitilmediği gibi özellikler analiz edilerek uygun eğitim programı hazırlanır. Köpeklerin algılama seviyelerine göre eğitime başlanır ve en kısa sürede gelişim gösterecek şekilde bir eğitim programı hazırlanır. Köpek sahiplerinin istekleri de eğitim sırasında göz önünde bulundurulmaktadır. Aynı zamanda sahiplerinin köpek eğitimine katılmaları da sonrasında, köpek çiftliğinde eğitim bittiğinde sahiplerin, köpek üstündeki etkinliğini daha fazla sağlamak açısından önemlidir. Bu yüzden eğitilen köpek sahiplerinin de eğitim süresince köpeklerin yanında eğitime katılmaları çok önemlidir. Hem köpekleriyle daha fazla bağ kurmakta hem de köpeklerinin daha fazla itaat etmesini sağlayabilmektedirler.

Büyükçekmece köpek eğitim çiftliğinde uygulanan eğitim şekillerinden biri olan, temel itaat eğitimi verilmektedir. Bu eğitim şeklinde köpeğin günlük hayatını devam ettirebilmesi için gerekli olan eğitim, kullanılan talimatlar ve komutlar vasıtasıyla öğretilmektedir. Tasmalı olarak eğitim verilmektedir. Köpeğin sadece sahibini dinlemesi değil, kalabalık ortamlarda da nasıl davranması gerektiğini öğrenmesi sağlanmaktadır. Eğitime altı ve dokuz ay arasında başlanır. Temel komutlar öğretilir. İleri itaat eğitimi, temel itaat eğitimini tamamlamış köpekler için verilen daha üst düzeyde bir eğitimdir. Bu eğitimde köpek yanınızda tasma olmadan hareket edebilir. Ayak hareketlerine göre yanınızda yürür ve bakışlarınıza göre hareket eder. Sizin hareketlerinize uyumlu hale gelir, verilen komutları kısa sürede anlar ve uygulamaya başlar. Büyükçekmece köpek eğitim çiftliğinde bu eğitimlerin yansır tuvalet eğitimi, alan koruma eğitimi, bodyguard eğitimi, K9 eğitimi, aktör köpek eğitimi ve özel şov eğitimi de verilmektedir.

Lütfen Makalemizi Değerlendiriniz.
[Total: 0 Average: 0]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz