Husky köpek eğitimi çok kolay değildir. Bu köpeklerin diğer ismi Sibirya kurdudur. Çok dikkat çekici bir görünüme sahiptir. Özellikle göz renkleri oldukça çarpıcıdır. Göz renkleri dolayısıyla en çok tercih edilen ve sahiplenilen, köpek türlerinden biri olduğu söylenebilir. Sert bir bakışa sahiptir. Buna nazaran da ruh halleri oldukça sakindir. Sibirya kurtlarının, mavi dışında daha farklı göz renkleri de olabilir. En dikkat çekeni, cam mavisi olandır. Kahverengi ve düz mavi renkli göze sahip olanlar da vardır. Bir Sibirya kurdu ortalama olarak, 45-60 kilo ağırlığında olabilir. Boyları ise 55-65 cm aralığındadır. Dişi husky köpekler 40-50 kilo ağırlığında olur. Boyları da en fazla 60 cm’ dir.
Husky Köpek Özellikleri

Husky köpek eğitimi veren çoğu kurum bulunur. Bu köpeklerin eğitiminden önce, nasıl özellikleri olduğunu bilmek gerekir. Bazıları şu şekildedir;
• Atletik bir yapıya sahiptirler ve aynı zamanda da çok güçlüdürler.
• Zor bir köpektir. Başına buyruk ve bağımsız yaşamayı sever.
• İyi bir eğitim alması gerekir. Bu da mutlaka profesyonel kişilerden olmalıdır.
• Bahçeli alanları sevdiği için, apartmanda mutlu olamaz.
• Yalnızlığı sevmez, sürekli olarak ilgi bekler.
• Cok soğuk havalara karşı dayanıklılığı yüksektir. Sıcakta da uyum sağlar.
• Çocukları sever, diğer köpek türleri ve sahiplenen aile ile iyi anlaşır. Enerjisi oldukça yüksek bir hayvandır.
• Dışarda gezdiği zaman, çok mutlu olur.
• Oyunu sever.
• Egzersiz yapması gerekir. Kilo almaya müsait bir yapısı bulunur.
Husky Köpek Bakımı

Husky köpek eğitimi kadar, bakımı da oldukça zordur. Çalışkan ve güçlü bir köpek olmalarına karşın, her şeye kolay bir şekilde adapte olamazlar. İlk olarak kızak köpeği olarak kullanıldıkları için, o şekilde dışarıya alışmış bir hayatları vardır. Kızak kullanımı olan yerler de hâlâ kullanılırlar. Husky köpekler aşırı zeki olmasalar dahi yine de akıllı oldukları söylenebilir. Genel olarak şefkatli ve sakin bir yapıları vardır. Saldırgan bir köpek değildir. Çocukları çok sever ve çok iyi anlaşırlar.
Sahiplerini memnun etmek gibi bir amaçları olmaz. İlk kez köpek sahiplenmek İsteyenler için, ideal bir köpek olduğu söylenemez. Genel olarak dışarda gezmeyi severler. Ne zaman fırsat bulsalar, dışarı çıkmak isterler. Eğer iyi bir Husky köpek eğitimi verilirse, sahiplerine çok sadık olurlar ve aynı zamanda çok da iyi bir arkadaş olabilirler. Eğitim çok önemlidir. Mutlaka uzman kişiler tarafından, profesyonel bir kurumdan alınmalıdır.
Husky Köpek Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Husky köpek eğitimi verilirken, dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu köpek cinsinin tüyleri çok fazla dökülür. Özellikle yılda iki kere çok yoğun dökülür. Bunun dışında koku problemleri de vardır. Sahibinin köpek üzerinde alfa rolünü, çok iyi oynaması gerekir. Yoksa yetişkin olduğunda söz dinlemez.
Hergün ortalama 1 saat kadar egzersiz ihtiyacı olur. İtaat eğitimi verilirken, mümkün olduğunca ara verilmemesi gerekir. Sıcak ortamlarda çok uzun süre kaldığı zaman, agresifleşebilir. Bu köpek cinsi için, tasma eğitimi de çok önemlidir. Serbest kaldığında başına buyruk davranır. Günde iki öğün yemek vermek, yeterli olacaktır. Haftada iki kere dişlerinin fırçalanması gerekir.
Husky Köpek Temizliği

Şampuanı çok iyi seçilmelidir. Özellikle dökülme karşıtı olması gerekir. Her ay tırnakları kesilmelidir. Bunun için özel tırnak makası satılır. Kulakları önemlidir. Temizliği yapılmalıdır. Genelde kulak temizleyici tercih edilir. Gözlerinde kızarıklık ve akıntı olup olmadığı, devamlı kontrol edilmelidir.
Firmamız köpek eğitimi ve bakımı hizmeti vermektedir. Husky köpek eğitimi için kurumumuzla görüşme sağlayıp, siz de hizmet alabilirsiniz.

Lütfen Makalemizi Değerlendiriniz.
[Total: 0 Average: 0]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz