En sevilen evcil dostlar, eğitilme ihtiyacı duyuyor. Doğada bulunarak herhangi bir müdahale olmadan gelişen canlıların vahşileşmesi kaçınılmaz oluyor. Ancak, evde beslenen hayvanların doğada yaşayanlar gibi yaşayabilmesi mümkün olmuyor. Bazı hayvanlar, herhangi bir eğitim almaksızın hayatınıza girdiyse, onlara eğitim vermeniz gerekiyor. Eğitilebilir olan evcil hayvanların başında köpekler geliyor. Köpeklerin eğitimi, onları besleyen kişiler tarafından yapıldığında daha etkili oluyor. Evcil hayvanla çoğu zaman aynı ortamda bulunan dostları, eğitim konusunda yeterli bilgiye sahip değilse, eğitimin alanında uzman kişilere bırakılması gerekiyor. Bunun için öncelikle özel olarak kurulmuş olan köpek eğitim kursları nedir sorusunun cevabının bilinmesi gerekiyor.

Köpek Eğitim Kursları Nedir

Köpek Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Her hayvan tıpkı insanlarda olduğu gibi farklı özelliklere sahip şekilde doğuyor. Hayvan çeşitlerine göre bazı özellikler ortaklık gösterse de psikolojik ve fiziksel açıdan değişiklikler bulunuyor. Hayvanların düzgün şekilde eğitilebilmesi önem taşıyor. Özellikle köpeklerin eğitiminde, psikolojik etkilere ve tepkilere dikkat edilmesi gerekiyor. Eğitimlerin özellikleri köpeklerin cinslerine ve yaşlarına bağlı olarak değişiyor. Köpeklerin psikolojileri yedikleri mamaya bağlı olarak dahi değişebiliyor. Bunun için özel olarak hayvan psikolojisi konusunda bilgi sahibi olan uzmanlar bulunuyor. Köpeklerin her davranışlarının altında verilmek istenen bir mesaj bulunuyor. Bu mesajın doğru anlaşılmaması halinde, eğitimin doğru şekilde verilmesi de mümkün olmuyor.

Eğitmen Olmak İsteyenler Başvurabiliyor

Köpek eğitimi konusunda bilgi ve tecrübe sahibi olmak isteyenler, bu kurslara başvurabiliyor. Kursların bitmesinin ardından edinilen bilgi ve tecrübeler köpek sahipleriyle paylaşılabiliyor. Evinde köpek besleyen kişiler de bu kurslar aracılığıyla eğitimde nelere dikkat edilmesi gerektiğinden, hangi cinse nasıl eğitim verileceğine kadar her türlü konuda bilgi sahibi oluyor. Kurslar yurt içinde de yurt dışında da bulunuyor. Profesyonel bir meslek olarak yurt dışındaki pek çok ülkede köpek eğitmenliği geçerlilik kazanmış durumda. Kinoloji olarak adlandırılan köpek bilimi, köpekler ve eğitimleri konusunda akademik bilgi sahibi olmak isteyenler için bazı üniversitelerde ders olarak veriliyor.

Köpek Eğitim Kursları Nedir

Köpeklerde çeşitli nedenlerle psikolojik ya da sosyal bozukluklar meydana gelebiliyor. Köpeklerde sorun olup olmadığının belirlenebilmesi için, bir süre gözlemlemek gerekiyor. Köpeğin normalde olan davranışlarının dışında davranışlar geliştirmesi olumsuz bir durum olabileceğine işaret ediyor. Davranış bozuklukları, koruma eğitimi, iz takibi ya da aşırı saldırganlık gibi sorunların çözümünde köpek eğitim kursları çözüm sunuyor. Kurslar sayesinde edinilen bilgiler köpekler üzerinde uygulanabiliyor. Bunun dışında, her köpeğin olumsuz olan davranışının değişmesi için özel bir eğitmenle birlikte çalışmak da mümkün oluyor. Özel eğitmenler öncelikle köpekle biraz vakit geçirerek sorunun ne olduğunu tespit ediyor. Daha sonra ise sorunun çözümü için uygulanması gereken yöntemleri ortaya koyuyor. Çözüme yönelik yöntemler köpek üzerinde eğitim yoluyla uygulanıyor. Köpek eğitmenleri birer psikiyatrist gibi faaliyet gösteriyor.

Verilen eğitimlerde köpeklere herhangi bir zarar verilmiyor. Yalnızca davranışların normale dönmesi amaçlanıyor. Davranışların normale dönmesinin ne kadar zaman alacağı sorunun büyüklüğüne göre değişiyor. Köpeklerin davranışlarındaki sorunların giderilmesi için alanında uzman kişi ya da kurumlara başvurulması gerekiyor. Aksi halde, sorunun çözüme kavuşmaması ya da daha da büyümesi ihtimalleri gündeme gelebiliyor. Köpekler koku duyarlılıklarının yüksek olması nedeniyle bazı alanlarda çalıştırılabiliyor. Güvenlik görevlilerine bazı durumlarda yardımcı olan köpeklerin iz takip etme, koku duyarlılığı gibi konularda davranış bozuklukları yaşamaması önem taşıyor. Bu tür konularda da köpek eğitimi alanında uzman olan kişiler devreye giriyor. Oldukça yaşlı olan köpeklerde normalin dışında çeşitli davranış değişiklikleri görülmesinin ise normal olduğu uzmanlar tarafından çeşitli kaynaklar aracılığıyla belirtiliyor.

 

Lütfen Makalemizi Değerlendiriniz.
[Total: 0 Average: 0]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz