Köpekler son derece insan dostudur insanların genel olarak algısı “köpekler tehlikelidir” bu alı ile insanlar köpeklerden kaçmaktadır. Aslında olayın tamamen insanda bittiğini söylemek çokta yanlış olmaz. İnsanların özellikler pitbull köpeklerine olan korkusu diğerlerinden çok daha fazladır. Bu algı ise köpeklerin türünden kaynaklıdır pitbullköpek türleri oldukça sert yapıdadır bu ise o türde köpekler için bir dezavantajdır, fakat asıl neden de bu değildir, köpek sahipleri eğer bir köpeği nasıl eğitti ise o köpek o kadar saldırgan, o kadar sevecen olur. Bu yüzden köpek eğitimi setter İstanbul çabalamakta ve köpekleri eğiterek köpeklere daha güzel bir görüntü sağlamaya çalışmaktadır. Köpeklerden korkmak yerine insanlardan korkmak daha doğru olmaktadır.

Köpekler Nasıl Eğitilmeli?

evde köpek eğitimi

Köpekler eğitime girmeden önce iyi bir insan ilişki olması önemlidir bir köpeğe iyi bakıyorsanız ve insanlarla arasını iyi tutuyorsanız bir adım öndesiniz demektir. Köpeğinizi sokaklarda insan aralarında gezdirirseniz insanlara alışacaktır bunu yaşı küçükken başlatmanız insanlarla iç içe olmasını onlardan korkmamasını sağlayacaktır unutmayın köpek sizi tehdit olarak algılarsa saldırır. Köpeğiniz insan ilişkisine alıştırmanız bu yüzden sizlere bir artı olacaktır. Bu aşama tamamlandıktan sonra köpeğinize ilgi gösterin onu kendinize alıştırın adını seslenince yanınıza gelsin bunun için ona patron olduğunuzu gösterebilirsiniz. Göz göze gelerek ona sert bakarak kendinizi onun üstünde gösterebilirsiniz.

Daha sonra köpeğiniz adını duyduğunda nasıl koşarak yanınıza geliyorsa ona komutlar öğretmelisiniz. Köpek eğitmek kolay bir işlem değildir biraz sabır ve azim gerektirir. Köpeklerin ne zaman alışacakları ise köpeğe ve size olan duygularına bağlıdır. Her köpek aynı öğrenme yoluna girmez hepsinin öğrenme şekli farklıdır. Bir sürü köpek türü vardır bu köpeklerin kimisi çok akıllı, kimisi çok itaatkar, kimisi çok korumacıdır bu türden türe değişiklik göstermektedir. Bir K9 köpeğinin öğrenmesi ile bir kangalın köpeğinin öğrenmesi aynı olmayacaktır bu iki köpeğin farklı bir algısı vardır k9 korumacı ve çok itaatkardır aynı zamanda belli başlı kişilere saldırır bunlar arasında hırsız gibi tehdit algıladıkları kişilerdir kangal ise ağır bir yapısı vardır sahibi tehdit olabilecek her şeyden korur bu o köpeğin korumacı olduğunu gösterir yani kangal daha korumacı k9 ise emirleri dinleyendir. Bunun yanında bu köpeklerde saldırgan değildir tehdit olabileceklere saldırırlar. Bu yüzden de her köpeğin geni farklıdır.

Komutlar Nasıl Öğretilir?

Komut için gerekli olan etkenlerden en önemlisi köpeğinizin en sevdiği yiyecek genelde salam, sucuk, et bu işte daha önemli rol oynamakta fakat her köpek bunu sevmeyebilir onun sevdiği bir yiyeceği alın ve o çok açken ona otur veya hangi komutu öğretmek istiyorsanız onu söyleyin köpeğiniz ilk başta anlamayacaktır. O zaman ise köpeğinizin kalçasına dokunun oturmasını sağlayın ve bir kaç böyle tekrardan sonra köpek artık buna alışmış olacaktır. Önemli ayrıntı ise bunu yaparken otur demeniz emir komutları kullanmanız gerekmektedir bu sayede köpeğiniz o komutu söyleyince oturacak yemek vereceğinizi sanacaktır ve oturacaktır.

Köpek Eğitim Setter İstanbul

Köpeğinize bakmak istiyorsanız ilk önce ilgi gösterin burada öncelik köpeğin küçük yaşta alınması ve bakılmasıdır, bunu önermek ise köpek hep sizinle büyüyeceği için sizi annesi yeri koyacaktır sizin yanınızdan ayrılmayacaktır. Köpekler genelde duyu ve his bakımından insandan oldukça fazla kabiliyete sahip hayvanlardır. Köpeğiniz sizinle büyüdüğünde yüzünüzdeki mimik ifadeler hepsini algılayacak üzgün sevinç dolu zamanlarınızda sizi anlayacaktır. Böylelikle sizin dediklerinizi daha kolay bir şekilde anlayacak ve size daha yakın olacaktır.

Lütfen Makalemizi Değerlendiriniz.
[Total: 0 Average: 0]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz