Lhasa apso köpek ırkları inatçılıkları ile göze çarpan canlılardır. Ancak inatçı oldukları kadar da akıllı ve cesur köpeklerdir. Bu ırklar inatçı yapıya sahip olmalarından dolayı, eğitim sırasında zorluk yaşanılabilir. Böylece onlara yaklaşım çok önemli bir noktadır. Bir köpek sahipleriyle uyum sağlayabilmeleri, iyi iletişim sağlayabilmeleri ve sosyal olabilmeleri için eğitim şarttır. Eğitim süreçlerinde sakin ve sabırlı olunmalıdır. Lhasa apso köpek ırklarının eğitimleri yavruyken başlanmalıdır. Yavruyken eğitilmesi daha kolay ve daha avantajlıdır. Fakat yetişkin dönemine geldikleri zaman eğitimlerinin verilmesi oldukça zorlu bir görevdir. Köpek kendi karakterini belirleyebilmesi ve sahipleri ile uyum sağlayabilmeleri için erken yaşlarda eğitimleri sürdürülmelidir. Bunun yanı sıra, herhangi bir köpek eğitimi deneyimleri yok ise lhasaapso köpek eğitimi eğitmeni tarafından eğitimlerinin sürdürülmesi daha doğru olacaktır. Lhasa apso köpek ırklarının eğitimleri başlanmadan önce mutlaka tüm özellikleri bilinmelidir. Köpeğin özellikleri ve karakteri bilinmeden eğitimleri daha zorlu geçecektir.

Lhasa Apso Köpek Eğitimi Eğitmeni

Lhasa apso köpek cinslerinin eğitimlerinde çok sıkı davranmadan yaklaşım sağlanması gerekmektedir. Eğitim sırasında sakin, sevecen ve net olunmalıdır. Aksi taktirde köpeğin söz dinlemesi mümkün olmayacaktır. Şiddet veya cezalı eğitimlerden uzak durulmalıdır. Lhasa apso köpek ırklarına ne kadar pozitif yaklaşılırsa bir o kadar da olumlu sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Eğitim boyunca tasması boynunda kalmalıdır. Yönlerini ve temel itaat kurallarını kolaylıkla öğrenebilmeleri için boynunda tasma olmalıdır. Lhasa apso köpek ırkları eğitim sırasında sergiledikleri her olumlu hareketlerinde ve davranışlarında mutlaka ödüllendirilmelidir. Bir köpeği ödüllendirmek onları eğitime daha da teşvik etmektedir.

Daha kolay öğrenmelerini sağlayabilmek için bu yöntem ile hareket etmeniz gerekmektedir. Aksi halde cezalı, sinirli ve şiddet içeren eğitim verildiği taktirde köpek yetişkin dönemlerinde saldırgan olmasına neden olacaktır. Lhasa apso köpek ırkları deneyimli sahiplere ve hareketli sahiplere ihtiyaç duyarlar. Ev içerisinde eğitimleri verilmemelidir. Bunun yerine geniş bahçelerde ve dışarıda eğitimlerinin sürdürülmesi daha etkilidir. Böylelikle enerjilerini de atarlar ve huysuzluk yaratmazlar. Fakat öncelikle eğitime başlanmadan önce köpeğin tüm özellikleri ve karakter yapıları bilinmelidir.

Lhasa Apso Köpek Cinslerini Özellikleri

Lhasa apso cinsi küçük boylu süs köpekleridir. Oldukça sportif canlılardır. Sürekli hareket halinde olmayı isterler. Egzersiz ihtiyaçları gün boyunca karşılanmalıdır. Aksi taktirde bu köpek ırkıyla baş etmek son derecede zordur. Huysuzluk ve şımarık tavırlar sergileyebilirler. Yaklaşık olarak 14 ila 15 yıl kadar ömürleri vardır. En kötü huylarından bir tanesi, sürekli olarak havlamalarıdır. Havlamamaları için küçük yaşlardan sıkı eğitim verilmelidir. Gereğinden fazla havlamaları davranış bozukluklarını belirtmektedir. Enerjileri son derecede yüksektir. Süs köpekleri olmalarından dolayı ev içerisinde bakılması daha uygundur. Fakat gün içerisinde 2 kere egzersiz yaptırılmalıdır. Sahiplerinden uzun süre yalnız kalmayı sevmezler. Sahiplerine düşkün ve oldukça kıskanç ırklardır.

Lhasa Apso Köpek Eğitimi Eğitmeni

Lhasa apso köpek cinsleri küçük yaşlarda sosyalleştirildiği taktirde diğer insanlarla araları iyidir. Bu ırkların kulak yapıları çok gelişmiştir. Uzaktaki bile kolaylıkla işitirler. Minik görünümleri olmasına rağmen son derecede cesur ve korkusuz köpeklerdir. Sahiplerini ve ailesini her zaman korurlar. Oyunculuk yeteneklerine sahiptirler. Sahipleri ile oyun oynamayı ve top oynamayı çok severler. Ancak lhasaapso köpek ırklarına bakılacaksa, bakımlarına özen gösterilmelidir. Tüyleri uzun ve gür olmalarından dolayı bakımları da zorludur. Düzenli olarak tüyleri taranmalı ve hijyeni sağlanmalıdır. Kalın fırçalar ile tüyleri haftada 2 kez taranmalıdır. Sadece gerekli durumlarda ve onlara uygun şampuan ile tüyleri yıkanmalıdır. Ayda sadece 1 kez yıkamak yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra, bir takım hastalıklara yakalanmamaları için hiç bir aşısı aksatılmamalıdır.

Lütfen Makalemizi Değerlendiriniz.
[Total: 0 Average: 0]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz