Pekinez küçük köpek ırklarından biridir. Pekinez uzun saçları ve sevimli görünümü ile dikkat çeker ve bakımı çok kolay olmasa da ideal evcil hayvanlardır. Efendilerine çok bağlıdırlar ve tanımadıkları tüm canlılardan şüphe duymalarıyla dikkat çekerler. Evinde sakin ve huzurlu olmasına rağmen adından da anlaşılacağı gibi diğer köpek ırklarına göre daha az egzersiz gerektiren bu sevimli köpekler Çin kökenlidir. Pekinez V çok eski bir köpek türüdür. Bu köpekler ilk ortaya çıktıklarında Çin’de yerel inanışlara göre kutsal kabul edilmişlerdi. Antik çağlarda kötü ruhları kovduğu düşünülen Pekinez, 19. yüzyılda başta İngiltere olmak üzere tüm Avrupa’da tanımaya başlandı. Daha sonra Amerika’ya ve daha sonra tüm dünyaya yayılan bu köpek cinsi ülkemizde de oldukça popülerdir.

Pekinez v Özellikleri

Pekingese (Pekinez) Genel özellikleri aşağıdaki şöyledir; Çin Pekinez köpeğinin ana vatanıdır.Bunlar antik Çin’de kutsal kabul edilen hayvanlardır.Bu küçük cins bir köpektir. Yetişkin Pekingese 3 ila 6,5 kg  ağırlığındadır. Küçük ırka rağmen, ağırdırlar. Yerden yükseklikleri 15-20 santimetredir.Tüyleri genellikle krem veya kahverengidir, ancak diğer renkli Pekinez V de bulunur.Saçları uzun olduğu için bakımı zordur.Çok cesur ve kendine güvenen köpeklerdir. İnsanlarla iletişimi çok iyi ama onlar evin bir parçası olmaktan çok uzaktır.Diğer evcil hayvanlarla pek anlaşamazlar ama kendi cinslerini tanırlar ve onlarla vakit geçirmekten keyif alırlar. Oyuncu ve mutlu köpeklerdir.Bunlar gürültülü hayvanlardır, özellikle tehlikeyi hissettiklerinde şiddetle havlarlar ve sahiplerini uyarmaya çalışırlar.

Küçük ırkların avantajları ve oyun saatleri dışında dinlenmeyi sevmeleri nedeniyle egzersiz ihtiyaçları diğer köpek ırklarına göre daha azdır.Sahipleriyle vakit geçirmeyi severler, yalnız kalmayı sevmezler.Hassas ve duygusal köpeklerdir. Sahiplerinden güçlü bir sevgi beklerler. İstedikleri ilgiyi göremeyince kırgınlık gösterirler.Zeki köpekler olmalarına rağmen inatları onları eğitmelerini zorlaştırır. Yaşam beklentileri 12 ila 15 yıl arasındadır.

Pekinez v Bakım

Pekinez, diğer küçük köpek ırkları gibi çok cesur olabilir ve küçücük boyutlarına bakılmaksızın kendilerinden çok daha büyük köpeklerle savaşabilir. Bu nedenle Pekinezler yürürken tasması çıkarılmamalıdır. Aksi takdirde, küçük arkadaşınızın başı belaya girebilir. Sahiplerini terk etmeyen Pekinez V, damarlarına hapsoldukları takdirde yabancılara karşı çok şüpheci ve hatta saldırgan olabilirler. Bu son derece duygusal köpekler, sahipleriyle güçlü bağlar kurar. Sahipleri tarafından kendilerine karşı öfke veya ilgisizlik nedeniyle rahatsız olabilirler. Bu durumda inatçı hayvanlar oldukları için kalplerine ulaşmak biraz zor olabilir.

Dikkatinizi gerektiren Pekinez V köpekleri, diğer evcil hayvanların yanında rahatsız olabilir. Bu nedenle genellikle Pekinez cinsi köpeklerin bakımını üstlenen kişiler tek olarak tercih etmektedir. Irklarıyla iyi geçinen Pekinezler oyunbaz hayvanlardır. Evde sessizdirler ve rahatlamayı severler. Günde en az bir kez dışarı çıkarak egzersiz ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Küçük bir cins olduğu için günlük yürüyüşler ve oyun oynamak enerjilerini tüketmek için yeterlidir. İnatçı, duygusal yapıları eğitimi zorlaştırırken, onlara sevgi ve ödülle davranırsanız arzularınızı yerine getireceklerdir.

Pekinez V uzun, güzel kürkü tımar etmeyi biraz zorlaştırırken, bu köpeklerin bakımı daha büyük ırklara göre daha kolaydır. Düzenli olarak taranması ve zaman zaman tıraş edilmesi gerekir. Çarpık yüzünü haftada bir kez fırçalamanız sağlığı üzerinde olumlu bir etki yapacaktır. Ona iyi bakarsanız ve cinsine özel mamalar verirseniz ömrü de uzar. Pekinez kilo almaya meyilli bir vücut yapısına sahip oldukları için özellikle düşük kalorili bir diyetle beslenmeleri gerekir.Ayrıca sitemizden her türlü köpek alımı yapabilirsiniz.

Lütfen Makalemizi Değerlendiriniz.
[Total: 0 Average: 0]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz