Yavru köpek tuvalet eğitimi için farklı yöntemler vardır. Bunlardan bir tanesi köpeğinizi dışarıya çıkarıp, onun tuvaletini yapmasını sağlamaktır. Köpeğinizin tuvaleti geldiğinde gelip size bunu söylemesini istermiydiniz? Tabi ki bunun imkanı yok ama köpeğiniz bunu size bazıdavranışlarla belli edebilir. İşte köpeğinize bunu nasıl öğreteceksiniz? Cevap: “zil” … Zil ya da çan yada ses çıkaran herhangi bir şeyle köpeğinize bunu öğretebilirsiniz. Şimdi bunu nasıl yapacağınızı öğrenelim…

Yavru Köpek Tuvalet Eğitimi

1. Evde yavru köpek eğitimi sayfasında bahsettiğim programa uymaya devam edin. Ancak oradakilere ek olarak bazı şeyler yapmanız gerekiyor. Dışarı çıkmak için her kapıya gittiğinizde, kapıya asmış olduğunuz zili çalın ve sözlü komutu söyleyin( Ben “tuvalete kızım/oğlum” şeklinde komut kullanıyorum. Siz istediğiniz bir şeyi kullanabilirsiniz.). Bunu bir iki hafta boyunca, köpeğinizi tuvalete her çıkarışınızda tekrarlayın.

 2. Bir hafta kadar aynı şekilde zili çalarak ve sözlü komutunuzu kullanarak köpeğinizi tuvalete çıkarın. Bir haftanın sonunda, kapının önüne geldiğinizde tuvalete kızım diyin ama zili çalmayın. Köpeğinizde bir hareketlilik olursa yani komuta tepki verirse, onu severek ödüllendirin. Eğer vermezse, 10 saniye kadar bekleyin ve tekrar tuvalete kızım derken zili çalın.

 3. Aynı şeyleri, köpeğiniz sadece sözlü komutunuzu anlayana kadar, her tuvalet için dışarıya çıkışınızda tekrarlayın. Çoğu köpekte aradaki bağlantıyı kurmak uzun sürmez.

 4. Eninde sonunda köpeğiniz kendi yolunu bulacak ve tuvaleti geldiğinde, gidip zili çalacaktır.

NOT: Dış kapıya asacağınız zil salladığınızda ses çıkarmalı ve köpeğinizin ulaşabileceği yükseklikte olmalı (köpeğinizin burun hizasında).

Lütfen Makalemizi Değerlendiriniz.
[Total: 0 Average: 0]

4 YORUMLAR

  1. Meraba kopegime ayarladıgım bi tuvalet var tuvaletini yapsın diye benim yattigim odada yatagi var yemek yedirdikten sonra tuvalete götürüyorum yapıyor ama onun dısında yatagina yada yere yapıyor 2 aylık bi cocker

  2. sahiplenmiş oldugum köpek henüz 1 aylık komutlarımı anlarmı suan başlamalıyımıyım ve kafeste deil evin içersinde beslıyorum kafes olmadan tuvalet egıtımı nasıl verebilirim lütfen yardım edın:) sevimli dostum biraz pis

  3. merhaba size faceten de msj atmıştım ama sanırım çok bakamıyorsunuz. Bir sorunum var bana bu konuda ip ucu verebilirseniz sevinirim.
    5 ay önce sokakta rastladığımız golden cinsi köpeğimizi evimize bizle yaşaması için aldık. (Büyük ihtimalle sokağa atılmış bir köpekti çünkü bulduğumuz yer kaçıp da gelmiş gibi bir ortam değildi.) İsmi Laila dişi veterinerin söylediğinize göre 1 yaşını doldurmamıştı, yani yeni 1-1,5 yaşlarında olmuştur. Evimiz bahçeli olduğundan Laila bahçede duruyor aslında eve almak istedik ama tuvalet konusunda çok sorun yaşadık baş edemeyince tekrar bahçeye bıraktık. Ama ben eve almak istiyorum en azından kışın soğuk da yada elzem durumlarda eve aldığımda tuvalet sorunu yaşamamak için bana önerebileceğiniz tavsiyeler var mı? şuanda da şöyle bir durumumuz var Ankara dışına çıkıcaz 2 haftalığına ve Lailayı da yanımızda götürmek istiyoruz ama gidilen ev bahçeli değil haliyle tuvaletimiz sorun olacak bana yardım lütfen şu kısa sürede ne yapabilirim. mesela biri köpekleri yemekten 8 saat sonra büyük tuvaletlerine çıktıklarını söylemişti doğrumu? böyle bir takipte bulunsam işimi çözer mi . şimdiden sağolun.

  4. Yaklaşık 140 m2lik bir evimiz var, balkonumda kulübeli şekilde pek tabiiki ev içi yaşamınıda ihmal etmeden labrador cinsi apt.dairesinde bakılıp beraber bir yaşam sürdürebilinirmi? Bu konu hk.daki görüşleriniz benim için önem arzetmektedir, ne dersiniz.
    Not: emekliyim, zaman bakımından herhangi bir kısıtlamaya tabi değilim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz