Yavru köpek almak evdeki bütün bireyler için büyük bir sorumluluktur. Özellikle ilk bir kaç hafta…

Yavru köpek tuvalet eğitimi çok önemli bir konu olmakla beraber, bir yarış değildir. Burada önemli olan şey köpeğinizin yanlış hareketlerini engellenmek ve doğru hareketlerini ödüllendirip, alışkanlık haline getirmesini sağlamaktır. Sonuçta köpekler başta nasıl alışırlarsa o şekilde davranırlar.

Başlangıçta yavru köpeğinizin tuvaletini yapması için doğru veya yanlış yer yoktur. Tuvaleti gelir ve yapar. Bizim görevimizi, ona nerenin doğru nerenin yanlış olduğunu pozitif bir şekilde öğretmektir.

Köpeğinizi arada bir dışarıya çıkartıp, istediği yere tuvaletini yapması, tuvalet eğitimi değildir.

Yavru köpekler iç güdüsel olarak yattığı yeri temiz tutmak isterler. Aşağı belirteceğim yavru köpek tuvalet eğitimi metodlarında bunu kendi avantajımıza kullanacağız.

Yavru köpek tuvalet eğitimi süresince ne kadar dikkatli de olsanız, mutlaka köpeğiniz bazen ortalığı kirletecektir. Merak etmeyin, bu hataları azaltmak sizin elinizde… Pis kokuları da dert etmeyin piyasa ki koku gidericiler ile çok rahat bir şekilde istenmeyen kokulardan kurtulabilirsiniz…

Yavru köpeğinizin kapasitesine dikkat edin ve gerçekçi olun. Sonuçta onlar daha küçük hayvanlar ve onları çok uzun süre kontrol altında tutamazsınız.

Köpeğinizin mama ve su işlerini günlük programlayın ve sürekli bu programı takip edin(Her gün aynı saatte mama verin.). Mama verme zamanını yatma zamanına yakın tutmayın. Köpeğinizin su kabını yatmadan önce yanında alın ve sabah ilk iş olarak tekrar yanına koyun.

Fiziksel Cezalandırma Hiçbir Zaman Evde Yavru Köpek Eğitiminin Bir Parçası Değildir!!!

evde yavru köpek eğitimi

 

Adım Adım Evde Yavru Köpek Tuvalet Eğitimi

Aşağıya yazacaklarım köpeğiniz eve gelir gelmez başlanması gereken şeylerdir. Olabildiğince yazdıklarımı uygulamaya çalışın.

Gerekli Ekipman:

Kaliteli bir köpek kafesi… Kafesin içi rahat, komforlu olmalı ve köpeğinizin boyutlarına uygun olmalıdır.


 1. Kafesi koyacağınız bir yer seçin.Herhangi bir yer olabilir ancak köpeğin tuvaletini yapacağı yerden uzak olmasına dikkat edin.
 2. Siz çalışırken ya da başka bir işle meşgulken, daha çok küçük olan yavru köpeğinizin evin içinde serbestçe dolaşmaması gerekir. Bu yüzden onunla ilgilenmediğiniz zaman onun için alınmış kafes ya da başka bir şey ile sınırlandırılmalıdır. Ancak bunu yanlış anlamayın kesinlikle onu oraya hapsedin canınız istediğinde sevmek için arada çıkarırsınız şeklinde değil… Saat başı onu tuvaletini yapması için artık siz tuvalet için nereyi seçtiyseniz oraya götürüp tuvalet ihtiyacını gidermesini sağlamalısınız.
 3. Yavru köpeğinizi tuvaletini edeceği bölgede sürekli dolandırın. Bu sırada ona istediğiniz bir sözcüğü söyleyerek (Ben “Acele Et!” komutunu kullanıyorum.) yavrunuzun tuvalet etme eylemi ile komut arasında bağlantı kurmasını sağlayın. Tuvaletini istediğiniz yere yaptığında onu sevebilir ya da ödüllendirebilirsiniz; eğer istemediğiniz bir yere yaparsa onu sert bir dille uyarabilirsiniz (Ben “Hayır” şeklinde uyarıyorum.) Bu şekilde tekrarlar yaparak köpeğinize ilk eğitimini vermiş olacaksınız.
 4. Eğer köpeğiniz tuvalet etrafında dolanırken 3-4 dakika içerisinde tuvaletini yapmazsa, onu tekrar kafesine götürün ve 20 dakika sonra tekrar deneyin.
 5. Ufak tuvalet geziniz başarıyla sonuçlandıktan sonra, köpeğinizle biraz oynayın ve onu tekrar kafesine götürün.
 6. Bunu 60 dakikada bir tekrarlayın. Bu günlük programa uyduğunuz takdirde sonuçlar mükemmel olacaktır. Unutmayın burada yapamaya çalıştığımız şey, mümkün olduğuncahatalı davranışları azaltıp, iyi davranışları açığa çıkarmaktır.
 7. “Geceleri ne yapacağız peki?” dediğiniz duyar gibiyim. Evet, öncelikle ilk yapmanız gereken şey köpeğinizi yatma zamanına yakın beslemeyin ve su kabını kafesinin yanından uzaklaştırın(sabah ilk iş su kabını yerine koymayı unutmayın.) Sonra ki yapmanız gereken şey biraz zahmetli gelebilir ama gece bir yada iki kez uyanıp köpeğinizin tuvaletini yapmasını sağlayın. Bu şekilde yaptığınızda emin olun ortaya çıkabilecek sorunları ortadan kaldırmış olursunuz. Başta biraz zahmetli olabilir ama ilerde sizin işinizi çok kolaylaştıracaktır.

Sonuç

Bu 60 dakikalık programınıza ilaveten köpeğinizi besledikten sonra 15 dakika içerisinde dışarı çıkartabilirsiniz.(Genellikle yavru köpekler yemek yedikten sonra 15 dakika içerisinde tuvalet ihtiyaçlarını giderirler.)

köpek tuvalet eğitimi

Evde yavru köpek tuvalet eğitimi sürecini başarılı bir şekilde atlattığınızda, siz de köpeğiniz de sonuçlarınından çok memnun kalacaksınız. Evde bulunmadığınız zamanlarda köpeğinize rahat bir yatak, temiz su, oynayabileceği oyuncaklar ve tabi ki tuvalet ihtiyacını karşılaması için bir yer sağlamalısınız. Köpeğinizin tuvalet bölgesi ile yatma bölgesinin bir birinden ayrı olmasına dikkat ediniz.

Lütfen Makalemizi Değerlendiriniz.
[Total: 0 Average: 0]

3 YORUMLAR

 1. merhaba
  yavru 2 aylık maltese miz var evimize yeni geldi biz ona bir çit aldık yaklaşık 3 metrekare çit bir ucuna yatağını diğer ucuna tuvaletini koyduk kakasını pede yapıyor çişini pedin dişina yapıyor 3. günümüzde çişini odanın içinde serbest bıraktığımız zaman da yere yapmaya başladı
  çitin içine birde kafes mi alsam acaba bana ne önere bilirsiniz

 2. Yazılarınızı dikkatle takip etmekteyim, anlaşıldığı kadarıyla yavru köpek edinmek oldukça avantajlı fakat bir o kadarda fazla sabır, meşakkat ve sağlam sinirler gerektiriyor. Yerinde eğitim çalışmalarınızın içinde belli bir bölge veya çevre varmı yoksa başka şehirlerde ( mesela İzmir ) portföyünüzde mevcutmu? Bizleri bu konularda bir liste halindede yaklaşık ( ortalama ) fiatlarınızla bilgilendirirseniz daha iyi ve hoş olmazmı? Ne dersiniz.

 3. benim sahipleneceğim köpek felçli ben onun için tuvalet eğitimini öğrenmek istemiştim bana yorumlarınızı yazarsanız sevinirim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz