Havanese cinsi köpeklerin tüyleri kendi haline bırakıldığı takdirde kaba bir görüntü alabilir. Havanese cinsi köpeklerin Bacak yapıları güçlüdür. Havaneselerin göz yapıları küçük ve göz renkleri koyu renktedir. Kuyruk yapısı ise uzun ve yumuşak tüyler ile kaplıdır. Havaneselerin tüyleri dalgalı ve kıvırcık olarak değişim gösterebilmektedir. Uzun bir tüy yapısına sahiptir. Havanese cinsi köpeklerin siyah rengi bazı ülkeler de sevilmemektedir ve her renkte olabilmektedir. Havaneseler son derece mutlu bir köpek cinsidir ve yürüyüşleri kendi hastır. Vücut yapıları küçük olmasına karşın sağlam bir vücut yapısına sahiptirler.

Havanese Cinsi Köpeklerin Kökeni

Havanese Köpek Eğitimi Eğitmeni

Yapılan araştırmalar Havanese cinsi köpeklerin geçmişini 1500’lerin ortalarına kadar geldiklerini göstermektedir. Fransız, Küba ve Rusya devrimlerinden sonra Havanese cinsi köpekler neredeyse nesilleri tükenmek üzereydi. Bugün Küba’da da nadir bir köpek cinsi olmasına karşın 1900’larda yaşanan bir krizle karşı karşıya kalmış fakat profesyonel yetiştiriciler ve üreticiler bu cins köpeğin eski günlerine kavuşturmuşlardır. Bazı kaynaklar Havanese Cinsi Köpeğin Bichon ailesinin bir üyesine kayıtlı olduğunu söylemektedirler. Havanese cinsi köpeklerin İspanyol kökenli olduğu söylenmektedir. Bu köpek cinsi İspanya’dan Küba’ya götürülmüştür. Küba da Bichon’dan belirli özelliklerde farklılıklar gösterecek kendini geliştirmiştir.

Havanese Köpek Eğitimi Eğitmeni

Havanese cinsi köpekler kibar ve sadık bir köpek ırkıdır. Ailesine oldukça sadık ve bağlıdır aynı zamanda çocuklarla arası çok iyidir. Havanese cinsi köpekler son derece mutludurlar ve içleri sevgi dolu ve zeki bir oyun köpeğidir. Havanese cinsi köpekler neşeli köpek ırklarıdır insanlar ile araları iyidir aynı zaman da diğer köpek cinsleri ile de iyi anlaşabilmektedirler. Zeki bir köpek cinsi olan Havaneseler İtaat eğitimini kolay alırlar. Havanese cinsi köpekler çok Meraklıdırlar yüksek bir yerlere çıkıp etrafa bakınmaya severler. Sahiplerine karşı sadıktırlar hatta ses tonuna karşı hassasiyet gösterirler. Havanese cinsi köpekler çok kolay eğitim aldıkları için ve aldıkları eğitimi uygulaya bildikleri için sirk köpekleri olarak da kullanılmaktadırlar. Bazı cinsleri biraz fazla havlaya bilmektedirler. Havanese cinsi köpekler küçük yaşlarda eğitildiği zaman havlama sorunu ortadan kalmaktadır. Aynı zaman da iyi bir bekçi köpeğidir.

Havanese Cinsi Köpeklerin Tüy Yapısı

Havanese cinsi köpeklerin tüy yapısı ve tüylerinin rengi açısından bir çok çeşitleri bulunmaktadır. Havaneselerin tüy yapıları şu şekildedir; kısa tüylü, dalgalı, kıvırcık hatta örgülü gibi tüy çeşitleri bulunmaktadır. Ancak örgülü tüylü Havanese cinsi köpekler Kanada Kennel Kulübü ve Amerikan Kennel Kulübü tarafından kayıt altına alınmamıştır. Tüy yapıları dış ve iç tüy katmanları yumuşak ve iki katlı yapıdadır. Tüy uzunlukaarı 15-20 cm uzunluğuna kadar uzayabilmektedir ve inci rengindedir. Kısa tüylü Havaneseyada düz yapıdaki tüylü Havanese cinsi köpekler resesif gen taşıyan iki yetişkinin çiftleşmesi ile meydana gelmiştir. Havaneselerin düz tüylü olan cinsleri gösteri yapmaya uygun değillerdir. Havanese cinsi köpeklerin tüyleri krem, gümüş, siyah, altın rengi ve beyaz da dahil olmak üzere bir çok renkte olabilmektedir.

Havanese Cinsi Köpeklerin Yaşam Ortamı

Havanese cinsi köpekler iyi bir apartman köpeği cinsidir. Ev içinde oldukça hareketlidirler ve bahçesiz bir evde de yaşamaya uygundurlar.

Havanese Cinsi Köpeklerin Bakımı

Havanesecinsi köpeklerin bakımını kolaylaştırmak için tüyleri kısa kesilebilmektedir. Eğe Tüyler uzun olacaksa haftada en az iki kez çok iyi taranmalıdır. Kulaklarındaki ve parmaklarındaki uzun tüyler dikkatli bir şekilde kısaltılmalıdır. Havanese Köpek Eğitimi Eğitmeni profesyonel olması gerekmektedir. Aksi taktirde bu uysal cins beklenmedik davranışlar sergileye bilmektedir. Alması gereken eğitime göre eğitmeni seçilmelidir. Eğitim fiyatı büyüklüğüne ve eğitim düzeyine göre farklılık göstermektedir.

Lütfen Makalemizi Değerlendiriniz.
[Total: 0 Average: 0]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz