Bernese dağ köpeğinin kökeni İsviçre olarak bilinir. Adını İsviçre’nin Bern şehrinden alır. BernerSennenhund, BouvierBernois, Bern Dağ Köpeği, BernerCattleDog diğer isimleridir. İsviçre’de sürü koruma köpeği ve çoban köpeği olarak kullanılmıştır. Bernese dağ köpeğinin Roma İmparatorluğu döneminde de savaş köpeği ve arenalarda dövüş köpeği olarak kullanıldığı biliniyor.

Bernese Dağ Köpeği’nin Irk Özellikleri

Boyları ortalama 58 – 71 cm, ortalama kiloları ise 36 – 50 kg’dır. Bernese dağ köpeğinin tüyleri çift katlı ve soğuğa karşı oldukça dayanıklıdır. Tüylerin birinci katmanı oldukça gürdür. Dış katman tüyleri ise düz ya da kıvırcıktır. Uzun ve parlak olan tüyleri, siyah, beyaz ve kahverengi olmak üzere üç renkten oluşuyor. Yüz ve göğüs bölgesi beyaz, sırtından ayaklarına kadar siyah ve ayaklarında ve yüz bölgesinde yer yer kahverengi lekeler vardır. Gün içinde çok miktarda tüy dökerler. 2-3 günde bir fırçalanması önerilir. Gözleri koyu renkte ve üçgen kulakları da iki yana sarkıktır. Siyah bir burnu ve uzun sarkık kuyrukları vardır.

Bernese dağ köpeği oldukça güçlü ve soğuğa da çok dayanıklıdır. Sıcak bölgeler için uygun bir köpek değildir. Enerjileri yüksektir, yorulmazlar ve dinlenmeye de ihtiyaçları yoktur. Diğer hayvanlarla ve çocuklarla arası iyidir. Sosyaldir ve ailesine sadık, sakin ve dikkatlidir. İlgiyi çok severler. Enerjileri yüksek olduğundan, bu enerjilerini atabilmek için egzersiz ihtiyacı duyarlar. Bu yüzden düzenli olarak dışarı çıkarılmalı ve egzersiz yaptırılmalıdır. Kilo alımı ve gelişimi için enerjiye ihtiyaçları olduğu ve dolayısıyla yorulmadıkları ve dinlenme ihtiyacı duymadıkları için egzersizin çok uzun tutulmaması gerektiği söyleniyor. İri bir ırktır ve içgüdüsel olarak bekçilik özelliği vardır. Aileyle birlikte yaşayabilir. Enerjik olması ve ırk özellikleri gereği apartman hayatına pek uygun değildir. Çok tüy döktüğü için de evde yaşaması sıkıntılı olabilir. Geniş bahçeli bir ev daha uygun bir yaşam alanı sağlayacaktır. Apartmanda yaşayacaksa da düzenli olarak dışarı çıkarılıp egzersiz ihtiyacı karşılanmalıdır. Ortalama 12 yıl ömürleri vardır.

Köpek Eğitimi Bernese Dağ Köpeği istanbul

Bernese Dağ Köpeği Eğitime Yatkındır

Bernese dağ köpeği çok zekidir. Bunun yanında uysal ve sakin oluşu da eğitilebilirliğini destekleyen bir özelliktir. Bernese dağ köpekleri baskın karaktere sahiptirler. Eğitim sırasında ya da sahibinin verdiği komutları uygulaması için üzerinde otorite kurulabilmesi önemli bir etkendir. Köpek eğitimlerinde, köpeğin üzerinde otorite kurmak adına ya da eğitim sırasında kesinlikle şiddetten kaçınılmalıdır. Son dönemlerde köpek eğitimleri için geliştirilen pozitif eğitim uygulaması, eğitimden daha hızlı ve kolay sonuç alınmasını sağlıyor. Pozitif eğitim ödüllendirmeyi destekleyen, cezalandırmayı ve şiddeti reddeden bir uygulamadır. Eğitim sırasında köpeğe komutlar öğretilir. Pozitif eğitim uygulamasında köpek verilen komutu doğru uyguladığında ödüllendirilir.

Köpek Eğitimi Bernese Dağ Köpeği İstanbul

Köpek Eğitimi Bernese Dağ Köpeği İstanbul içinde uzman eğitmenler tarafından verilebilir. Bu sayede aslında bir dağ köpeği olan Bernese’ler evde ve sokakta uygun davranışlar sergilerler. Köpek Eğitimi Bernese Dağ Köpeği İstanbul ilinde bu işle ilgilenen köpek eğitim merkezleri ve köpek eğitim uzmanları tarafından veriliyor. Bernesedağ köpeğinin tuvalet eğitimleri, temel itaat eğitimi ve ileri itaat eğitimi, sosyalleşme eğitimleri verildiğinde özellikle apartmanda beslenecekse daha uyumlu hale getirilebilir. Temel itaat eğitimleri ve ileri itaat eğitimleri ile Bernese dağ köpeği sahibinin komutlarını uygulayacak düzeye gelecektir. Köpek eğitimine erken yaşlarda başlanması gerektiği uzmanlar tarafından belirtiliyor. Eğitime erken yaşlarda başlanması da baskın karakterde olan ve komutların uygulanması için üzerinde otorite kurulmuş olması gereken Bernese dağ köpekleri için daha önemli hale geliyor.

 

 

Lütfen Makalemizi Değerlendiriniz.
[Total: 0 Average: 0]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz