Eğitime oldukça yatkın olan BorderCollie’ler sahibiyle vakit geçirmekten oldukça keyif alan ve öğrenmeye yatkın köpeklerdir. Bu köpek türlerinin apartmanlarda bakılabilmesi için bolca egzersiz yaptırılması gerekir, bu sayede yeterince enerji harcarlar. BorderCollie’ler onları oyalayacak etkinliklere sıkça ihtiyaç duyarlar. Çocuklarla ve diğer hayvanlarla uyumlu bir ilişki içindedirler.

Oldukça cesur, kararlı ve akıllı hayvanlardır. Sahibiyle ve onun ailesiyle güzel bir bağ kurar. Oynamaya ve çalışmaya istekli köpek cinslerindendir. Karşı cinsten köpeklerle de gayet iyi anlaşabilirler. Ayrıca bu köpekler yetenek yarışmalarında başı çeken türdendirler. Eğitime hevesli ve aşırı zeki olmaları dolayısıyla birçok ailenin tercihi haline gelmiş bir köpek ırkıdır.

BorderCollieNasıl Eğitilmelidir?

BorderCollie’lerin eğitimi diğer ırklara oranla daha kolay olmaktadır. Eğitimlerinde clicker yöntemi ve ödüllendirme yöntemi tercih edilebilir. Eğer bu köpek ırklarını doğru bir şekilde eğitebilirseniz, eğitimi ömür boyu kalıcı olacak ve sahibine sadık olacaktır. Eğer ona bir görev verdiyseniz, görevlerine devam edeceklerdir.

Köpek Eğitimi BorderCollie istanbul

Köpek eğitimindeki temel gaye, köpeğin sahibi ile olan ilişkisinde bir uyum yakalamaktır. Bunun yanı sıra köpeğin dış ortamlara olan uyumunu sağlamak da önemlidir. Ayrıca eğitimden sonuç almak istiyorsak her zaman pozitif eğitim yöntemlerini tercih etmemiz gerektiğini de atlamamalıyız. Eğer bunun aksi şekilde hareket ederseniz köpeğinizi eğitmek bir yana ondaki olumsuz davranışların daha da artmasına sebep olabilirsiniz. Bu davranış bozukluklarının giderilmesi de bir hayli zaman alacaktır. Bu nedenle köpeği eğitecek kişinin işinde uzman olmasında fayda vardır.

BorderCollie Eğitimi

Tüm köpeklerin eğitiminde olduğu gibi BorderCollie cinsi köpeklerin eğitiminde de sabır çok mühimdir. Genellikle eğitimlere köpeğin yavru olduğu zamanlar başlanması tavsiye edilir. Çünkü yavruyken verilen eğitimler daha başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlar.

BorderCollie’ler çoban köpeği olmaları dolayısı ile gün içinde belirli aralıklarla ihtiyaç duyacakları hareket ve aktiviteler normal bir köpek cinsine göre daha fazla olacaktır. Eğer bu köpek cinsinin doğası nedeni ile yapması gereken egzersiz ve hareketler ihmal edilecek olursa köpek hem psikolojik hem de zihinsel açıdan etkilenecek ve ne yazık ki gelişimi de buna göre olacaktır. Ancak böyle bir durumla karşılaşmamak için hemen hemen tüm illerde köpek eğitim merkezleri bulunmakta, köpeklerinize eğitim vermekte ve ihtiyaç duydukları aktiviteleri yapmalarını sağlamaktadırlar. Köpek eğitimi bordercollie İstanbul içerisinde de mevcuttur. Tüm bunların yanı sıra BorderCollie’ler çoban köpekleri oldukları için doğaları gereği içlerinde korumacılık güdüsünü de barındırırlar.

BorderCollie köpek eğitimi oldukça özen isteyen bir konudur. Bu nedenle dikkatli olunmalı ve eğitimler belli bir düzen ve sıra içerisinde verilmelidir. Verilen eğitimler sırası ile tuvalet eğitimi, temel itaat eğitimi, yavru köpek eğitimi ve ileri itaat eğitimidir. Elbette ki eğitimlerin profesyonel yöntemler kullanılarak işinde uzman kişiler tarafından verilmesi önem arz etmektedir.

Köpek Eğitimi BorderCollie İstanbul

Artık günümüzdeki eğitim merkezlerinde, merkez içinde köpeklere eğitim verilebildiği gibi bunun yanı sıra köpek ve sahibin ortak yaşam alanlarında da eğitim verilebilme imkanı vardır. Bu olanaklar köpeğinizin eğitim sırasında rahat olmasına katkı sağlar. En iyi eğitim biçimi köpeğinizin oyun olarak algılayacağı eğitimdir. BorderCollie’ler oyun oynamayı çok seven ırklar olduğu için bu eğitimleri de oyun olarak kavradıkları zaman eğitim boyunca hiç sıkılmayacaklardır.

Diğer illerde de köpek eğitim merkezleri mevcut bulunduğu gibi hayli kalabalık bir nüfusa sahip olan İstanbul’da da birçok köpek eğitim merkezi mevcuttur. Köpek eğitimi bordercollie İstanbul içinde de alanında uzman kişilerin çalıştığı eğitim merkezlerinde verilebilmektedir.

Lütfen Makalemizi Değerlendiriniz.
[Total: 0 Average: 0]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz