Narkotik Köpek Eğitimi polise ve diğer kanun uygulayıcı personele yardım etmek için eğitilmiş köpekleri içerir. K9 (keynine) kelimesi, köpek anlamına gelen Latince canine kelimesiyle eş anlamlıdır. Bu amaç için en yaygın kullanılan cins Alman Çobandır.
Çoğu yargı bölgesinde, bir polis köpeğini kasten öldürmek veya yaralamak bir suçtur ve suçlular, sıradan hayvanlara işkence yapmaktan daha ağır şekilde cezalandırılır. Bazı güvenlik ekipleri çelik yelekli polis köpekleri kullanır, ancak nöbetçi bazı köpeklerin üniforma ve rozet taşıdığı bilinen bir gerçektir.
İnsanlar için hayat dostu köpekler hayatımıza birçok fayda ve katkı sağlar, ancak en önemli yararı olan köpekler uyuşturucu ile mücadele eden narkotik köpekleridir. İş için özel olarak eğitilmiş köpekler, yığınla uyuşturucu bulur ve bu şekilde birçok hayat kurtardıkları yadsınamaz bir gerçektir.
Narkotik Köpek Eğitimi Yolları
Narkotik Köpek Eğitimi, çok özel koşullar altında yapılan üst düzey bir eğitimdir. Ancak, bu konuda bazı yanlış anlamalar var. Örneğin; Birçok kişi uyuşturucu eğitimi almış köpeklere ilacın verileceğini ve köpeğin bağımlı olduğu için maddeye ulaşmaya ve köpek ilacı ararken onu yemeye çalıştığını düşünüyor. Bu düşünceler kaçınılmaz olarak yanlış bilgi ve eksiklikten ibarettir.
Bir uyuşturucu köpeğini eğitmek, eğlenceli ve önemli bir eğitim sürecini içerir. Bunun nedeni, bağımlı köpeklerin bu eğitim sırasında ve sonrasında çok odaklı ve dikkatli olmaları gerektiğidir. Bu eğitim döneminde köpek her zaman oyun planına dahil olur ve minimum ayarlamalar gerektirir. Eğitimin tüm detayları köpeğin içgüdülerine ve oyununa bırakılmıştır. Aslında köpekler bu programda eğitildiklerinin farkında bile değildir. Köpekler çok mutlu, hayat dolu ve yaramaz bir çocuk gibi oynama ve hareket etme konusunda sürekli bir istek duygusu içindedir.
Narkotik Köpek Eğitimi Testleri
Narkotik Köpek Eğitimi verilirken uyuşturucu eğitimi üzerinde çeşitli testler yapılır ve köpekler bebeklikten itibaren gözlemlenir. Köpeklerde kullanılan başlıca testler şunlardır:
• Oyuna isteklilik: Oyuna motive olan köpekler, mükemmel bir eğitimle daha başarılı olacak ve görevlerini daha iyi yerine getireceklerdir.
• Dengeli Ruh Hali Testi: Bir köpeğin çeşitli durumlara tepkisini ölçer. Örneğin. Çünkü köpekler insanlardan gelen yüksek seslerden veya ani hareketlerden korkmazlar.
• GetSearch: Bu testte bir köpekten beklenen en önemli detay, terk edilmiş nesneleri elde etmektir.
• Yiyecek Testi: Köpeğin tepkisini ölçmek için oyuncakları ve yiyecekleri yan yana atın. Genellikle Golden Retriever, Labrador, GermanShepherd, Cocker gibi cinslerdebu testleri geçen köpekler bu eğitime uygundur. Uyuşturucular eğitim süresince farklı maddelerde ve farklı şekillerde oyuncakların içine gizlenir ve köpekler bu oyuncaklarla oynayarak narkotik kokusunun aslında oyuncakların kokusu olduğunu kodlamaya çalışırlar. Yani köpek bir anestetik kokusu arıyor ama oyuncağa uzanıp oynamayı düşünüyor.Buoyuncaklar dört farklı anestezik içerebilir.
Narkotik Köpek Eğitiminin Sonuçları
Narkotik Köpek Eğitimi sırasında yapılan araştırmalar sonucuna göre duyu refleksinde dört farklı maddeyi ayırt edebildiğini gösteriyor. Bazı uyuşturucu kaçakçıları, köpeklerin benzin, dizel veya diğer kokulardaki uyuşturucuların kokusunu almadığına veya saklamadığına inanmaktadır. Ancak, bu tür hilelerde köpeğin koku ayırt etme özelliği kaybolmaz.
Narkotik Köpek Eğitimini Hızlandıran Etkili Yöntemler
Narkotik köpeklerine, Narkotik köpeklerinin eğitimi sırasında ve sonrasında koruma veya başka görevler atanamaz. Narkotik Köpek Eğitimi ile köpeklerin ilaç bulması gerekiyor ve başka durumlarla uğraşmak zorunda kalmıyorlar. Uyuşturucu eğitimi çok aktif ve ilginçtir, ancak köpekler çoğunlukla iç mekanlarda çalışmak için mükemmeldir.
Köpek oyunu genellikle bir görevin sonunda gerçekleşir. Eğitmenlerin köpeklerle aynı heyecanı ve coşkuyu paylaşması gerekir. Başka bir deyişle, heyecanlı bir şekilde köpekle birlikte kazı yaparak ilacı bulmasına yardım etmesi gerekiyor. Köpek eşyayı işaret ederken onu motive eden bir eğitmen, köpeğe bir top ya da en sevdiği oyuncağı vererek köpeğe ödül verir.
Firmamız köpek pansiyonu ve köpek eğitimi konusunda uzman eğitimciler tarafından hizmet vermektedir. Tüm bunların yanı sıra köpek pansiyonu ve köpek eğitimi firmamız tarafından hizmetinizdedir.

Lütfen Makalemizi Değerlendiriniz.
[Total: 0 Average: 0]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz