Bırak komutu köpeklerde itaat eğitiminde yavru veya büyük köpeğinize öğretmek için çok yararlı bir davranıştır.

Bırak komutu çoğu gün, günü kurtarıcı harika bir komuttur. Eğer bir yürüyüşteyseniz ve köpeğiniz bazı köpek dışkılarını ve çimleri yemeyi seviyorsa veya evde sehpanız üzerinden bir şey alıp kaçması durumunda o an onu yakaladığınızda kullanabileceğiniz mükemmel bir komuttur.

Bırak komutunu herhangi bir zamanda öğretmeye başlayabilirsiniz. Bu komut yat komutuotur komutual getir komutugel komutu vb. diğer komutlar kadar gerekli bir komuttur.

Bırak komutunu öğretmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz. Bunu ses kontrolü altında öğretip bitireceğiz ve köpeğinizin bırakması için tasmasını tekrar çekmenize gerek kalmayacak.

Bırak komutu

Adım Adım Bırak Komutu Eğitimi

İlk olarak davranışı oluşturmak gerekir daha sonra sözlü olarak “Bırak” veya “Bırak Onu” işaretini ekleyeceğiz ve son olarak davranışı genelleştireceğiz.

Adım 1

Köpeğiniz için tanıdık bir ortamda ( evinizin bir odası veya köpeğinizin kaldığı yer olabilir ), herhangi dikkat dağıtıcı bir şey olmadan ( burası önemli başka bir insan, hayvan veya dikkatini dağıtacağını düşündüğünüz bir nesne ), köpeğinizi karşınıza oturtun.

Adım 2

Tek elinize köpeğiniz için sıradan bir şey koyun ( bazı mamalar olabilir ) diğer yandan da diğer elinize köpeğinizin çok sevdiği onun için büyük bir ödül olabilecek ( köpeğinizin yediği bir et olabilir veya herhangi bir yiyecek, mama,  yalnız çok sevdiği ) bir şey alın.

Adım 3

Sıradan olan yiyeceği yani bırakmasını isteyeceğiniz yiyeceği, avucunuzu açarak köpeğinize doğru yaklaştırın ve ona doğru uzatın. Hiçbir şey söylemeyin. Köpeğiniz ileriye doğru yutkunarak ( hani köpeğinize mama vermeden önce mamayı görür ve yutkunur ağzı sulanır ulaşmaya çalışır ya işte öyle yutkunarak ) sıradan olan mamaya ulaşmaya çalıştığında hemen avucunuzu kapatın ve almasına sakın izin vermeyin. Eğer bu onun ilgisini çekerse hemen “Evet” diye seslenin ve diğer elinizdeki büyük ödülü köpeğinize verin. Alternatif olarak, eğer diğer elinizdeki mamayı almakta ısrarcı olursa elinizi öylece kapalı tutun veya ulaşamayacağı bir yere koyun ve köpeğinizi görmezden gelin.

Adım 4

Adım 3 ü denedikten 10 saniye sonra tekrar yapın. Bu sefer bırakmasını istediğiniz şeyi avucunuzu açıp uzattığınızda direk uzanmaya, erişmeye çalışmaz ise işte o zaman “Evet” diyip diğer elinizdeki büyük ödülü tekrar verin ve üzerine köpeğinizi kulağının arkasından sevin. Eğer bırakmasını istediğiniz şeye doğru tekrar gitmek isterse sizde tekrardan avucunuzu kapatın. Muhtemelen size tuhaf şaşkın bir şekilde bakacaktır ki bu iyiye işarettir. Kısa süre sonra köpeğinizin dikkati sıradan olan mamaya kapalı olduğunda evet diye seslenip ardından diğer elinizdeki büyük ödülü tekrar verin ve onun bu davranışını övün ve sevin.

Adım 5

3. ve 4. adımlar defalarca tekrarlayın. ( Unutmayın ki başarılı bir köpek eğitimi için hayati önem taşıyan unsur tekrarlama ve tutarlılıktır.) Çok yakında köpeğiniz o sıradan olan şeye gitmemesi gerektiği anlayacak ve köpeğiniz bu düşünceyi yakaladığında onun için diğer elinizdeki büyük ödül ile ödüllendirileceğini anlayacaktır, düşünecektir ve diğerine gitmeyecektir.

Adım 6

Köpeğiniz şuan temel davranışı anlamıştır ve şimdi sözlü olarak “Bırak” veya “Bırak Onu” sözlerini eklemenin tam zamanıdır. Pratik yapmaya devam ediyoruz ve bu sefer bırakmasını istediğiniz sıradan nesneyi köpeğimize doğru uzatıyoruz tabi uzatırken “Bırak” veya “Bırak Onu” sözlerini söylüyoruz. Şöyle ki elimizdeki nesneyi uzattık ve ulaşmaya çalıştığı anda “Bırak” dedik.  Bu adım “Bırak” sözü ile nesneyi bırakması gerektiği arasında köpeğinizin kafasında bir ilişki kurar. Eğer bırakırsa veya onu söyleyince durup size bakarsa hemen diğer elinizde ki büyük ödülü verin. Bunu defalarca tekrar edin.

Şuan bir davranış ve bu davranışın üzerine bir işaret eklemiş olduk. Şimdi de bunların üzerine bazı değişkenler ekleyeceğiz.  Aşağıdaki listedeki unsurları teker teker köpeğimize göstereceğiz. Köpeğiniz için bunları yaparken lütfen çok acele etmeyin ve hepsini yavaş yavaş yapın.

  • Bırak komutunu uygularken elinizi farklı pozisyonlarda tutun, örneğin yere yakın ardından bir sonraki pratikte göz hizasında vb.
  • Sıradan olan nesneyi köpeğinizin önüne koyun ve “Bırak” veya “Bırak Onu” diyin. Eğer köpeğiniz hızlıca nesneye doğru giderse ayağınız ile hızlıca nesneyi örtün.
  • Eğitimi diğer odalarda da deneyin ve en sonunda dışarıda deneyin.
  • Köpeğiniz ile aranızda değişen mesafe olduğunda  “Bırak” kelimesini söyleyin.
  • Diğer insanların veya hayvanların olduğu ortamlarda, yani dikkat dağıtıcı ortamlarda pratik yapın defalarca tekrar edin.
  • Günlük yürüyüşlerinizin üzerinde bunu uygulayın. Köpeğinizin dışarıda yemesini istemediğiniz bir nesne de tasmasını çekmeyin “Bırak Komutunu” kullanın.

Bırak komutunu köpeğinize öğretmek zaman almayan, zor olmayan yararlı bir komuttur. Akılda tutulması gereken en önemli şey, bunu yaparken giderek daha cazip nesneleri bıraktırarak yapmak gerekir.

Lütfen Makalemizi Değerlendiriniz.
[Total: 0 Average: 0]

3 YORUMLAR

  1. Benim köpeğimi dışarı çıkarmam için çok alan var ama onu serbest bırakmaya korkuyorum köpeğim glden retriever 3aylık lütfen cevap gönderin

  2. Merhaba, sorunumu buraya yazmanın doğru olacağını düşündüm. İki yaşında, sokaktan aldığımız bir Westfalen Dachsbracke cinsi Şila isimli köpeğimiz var. Sekiz aylıkken aldık ve eğitim olarak ne isterse yapmasına izin verdik!:) O kadar özgür büyüdü! Sadece tuvalet eğitimi verdik bildiğimiz kadarı ile ama işe yaradı. Çok hareketli ama çok tatlı bir hayvan. Çok seviyoruz.Son altı aydır kendi kemiği, kendi oyuncağı ya da odadan aldığı çorapları kendi minderine götürüp aşırı derecede sahiplenerek almamıza izin vermiyor. Almak istediğimizde sanki hayatı tehlikedeymiş ve canını korumak istermiş gibi hırlıyor ve havlıyor. Ağzından köpükler saçacak derecede bir hırlama ve tepki! Ne yapacağımızı bilemiyoruz. Öyle ki bazen sabah ve akşam gezintilerine bile çıkmamayı tercih ediyor ve 24 saat evde, minderinde o eşyayı koruyor. Sonunda bir şekilde oradan ayrıldığında hemen o eşyayı yok ediyoruz da öyle rahata eriyoruz. Bu yüzden kemik, oyuncak, çorap ve hatta çaldığı ve sahiplendiği için banyodaki tuvalet kağıtlarını bile saklar olduk.Bu sitede yazdığınız eğitimleri deneyeceğim, umarım işe yarar.

  3. iyi bir komut ama ben bunu kullandım.hatta bir çok şeyi kullandım.ama pek bir sey olmadı atıyorum alıyo geiriyo ama ırakmıyo kaçıyo

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz