Köpeğinizin al ve getir (gidip getirmesini) komutunu öğretmek gerçekten çok güzel bir harekettir. Ayrıca bu hareket köpeğinizle oynamanız için bir alternatif olmakla birlikte köpeğiniz ile aranızdaki bağı güçlendirmek için de mükemmel bir yoldur.

Birçok köpek, topları kovalamayı ve ardından onu size getirmeyi çok sever fakat bazı köpeklere ise bu davranışı tatmin edici bir seviyeye getirmek için rehberlik etmek gerekir. İlk başta bu size çok normal gelecek fakat köpeğinizle oyun oynamaya başladığınızda çok eğlenceli olacağını göreceksiniz.

Köpeğinizin doğru bir şekilde gidip getirmesini öğretmek birkaç adımda mümkündür. Size anlatacağım adımlar, köpeğinize nesnelere merakını arttıracak ve gidip alıp ayağınızın önüne kadar getirmesini sağlayacaktır.

Şimdi bu adımlara geçelim. Al ve Getir komutunu (gidip getirme davranışını) adım adım uygulayacağız. Basitten başlayarak yavaş yavaş köpeğinizin öğrenirken yaptığı başarıların üzerine inşa ederek devam edeceğiz. Bu sizin için, yeni davranışı öğretmek için en iyi yol olacaktır.

Git Getir Komutu Adım Adım Şekillendirme

Adım 1

Eğlenceli bir oyun olarak işe koyulmamız gerekir. Dikkat dağıtıcı bir şey olmayan bir oda içinde köpeğiniz ile yere oturun. Bir elinize gıcırtılı bir ses çıkaran oyuncak diğer elinize ise köpeğiniz için ikram edebileceğiniz lezzetli yiyecekler alın (ödül maması gibi). Köpeğiniz için ideal olan oyuncak, gösterdiğiniz zaman ilgisini çekebilecek bir oyuncak olmalıdır. Daha sonra (burası önemli) oyuncağı elinizin ulaşabileceği bir uzaklığa doğru atın ve köpeğinizin oyuncağın üzerine doğru atlamasına izin verin, engellemeyin. (Eğer gerekirse köpeğinizin atlaması için onu teşvik edin, cesaretlendirin.)

Köpeğiniz oyuncağı yakaladığı zaman ona doğru uzanıp ağzından oyuncağı “iyi köpek” diyerek yavaş yavaş almanız gerekir. Eğer köpeğiniz oyuncağı size vermemeye çalışırsa ödül maması ile rüşvet verin. Ödül mamasını köpeğinizin burnunun üzerinde tutun ve köpeğinizin oyuncağı ağzından düşürmesini bekleyin. Oyuncak ağzından düştüğünde ise burnunun üzerine doğru tuttuğunuz ödül mamasını hemen verin. Günde en az iki kere 5 dakikalık süre ile bu oyunu oynayın. Bu köpeğinizin al ve getir davranışını geliştirmeye yönelik ilk adımdır.

Git Getir Komutu

Adım 2

Şimdi adım 1 de oynadığımız oyuna devam edeceğiz ve yanında bırakma kelimesini ekleyip veya ipucu katıp egzersiz yapacağız. Köpeğinizin ağzından oyuncağı aldığınızda veya köpeğiniz oyuncağı yere bıraktığı anda onu ödüllendirmelisiniz ve ödüllendirirken iyi köpek gibi ipucu kelimeler söyleyin. Bu işlemi birçok kez tekrarlamalısınız.

Böylelikle köpeğinizin zihninde oyuncağı yere bırakma davranışı ve iyi köpek,cici köpek gibi kelimeleri söyleyerek de bir ipucu verip kelime ile davranış arasında bir ilişki oluşturmaya çalışmış oluyoruz.

Çok fazla egzersizden sonra ve egzersizlere ödül maması ile takviye yapıp egzersizleri güçlendirdikten sonra köpeğinizin ağzından oyuncağı yakalamaya çalışmazsınız ve söylediğiniz ipucu kelime ile zaten köpeğiniz size oyuncağı verecektir. Şimdi ise getir davranışını bu hareketlerin üzerine inşa etmeye çalışacağız.

Adım 3

Şimdi ise elinizin uzanacağı şekilde oyuncağı atmak için belirlediğiniz mesafeyi (geri getirme mesafesi) yavaş bir şekilde arttırabiliriz. Oyuncağı kendinizden birkaç metre uzağa atarak başlayabilirsiniz. Köpeğiniz tekrardan oyuncağın üzerine atlayıp sizden ödül mamasını almak için yanınıza oyuncağı getirecektir. Ve getirdiğinde ise ona bırakması için söylediğiniz ipucu kelimeyi söylemeye başlayın (iyi köpek, cici köpek vs). Siz ipucu kelimeyi söylediğinizde köpeğinizin her başarılı davranışı için ona ödül mamasını verin. Bu işlemi çok kez tekrar ediniz.

Önemli: Köpeğiniz herhangi bir egzersizde size oyuncağı getirmez ise sakın köpeğinize bağırmayın veya üzerine gitmeyin. Sadece sabırla size geri getirene kadar bekleyin. (Getirdiğinde de ödül mamasını verin.) Köpeğiniz size oyuna devam etmek için bir yerden sonra sürekli geri getirecektir. Köpeğiniz olur da oyuncağı geri getirmez ise tekrar tekrar sabırla deneyin. Daha basite tekrardan dönün adım 1’den başlayın.

Adım 4

Egzersizlere durmadan devam edin. Çünkü tekrarlar ve ödül mamaları ile yapılan takviyeler al ve getir davranışının anahtarlarıdır. Artık köpeğiniz ile  farklı odalarda aynı egzersizleri yapabilirsiniz. Farklı odalarda (köpeğinizin ilgisini çekebilecek bir sürü eşyanın olduğu odalar) tekrardan kısa mesafeden başlayarak ve mesafeyi git gide arttırarak oyuncağı atıp egzersizlere devam etmelisiniz. Egzersizlerde artık oyuncağı değiştirebilir ve onun yerine dışarıda parklarda oynamanız için topu tercih etmenizde fayda görüyorum. (Köpeğinizle hangi eşya ile oynamak istiyorsanız bu sizin isteğinize kalmıştır.)

Unutmayın köpeğinizden geri aldığınız nesne için her zaman köpeğinizi övün (ipucu sözcüğü gibi) ve ödül mamasını verin.

Adım 5

Al  getir davranışını 4 adımda hemen hemen köpeğimize inşa etmiş bulunmaktayız. İsterseniz şimdi egzersizlerin başında istediğimiz ipucu kelimeyi direk söyleyelim ve köpeğimizi oyuna veya egzersize başlatmak için tetikleyelim. Bunun için topu atmadan önce “getir” kelimesini söyleyebiliriz. Bir süre sonra bunun gibi daha topu atmadan önce ipucu kelimeyi söyleyip defalarca yapılan tekrarlardan sonra, köpeğinize “getir” diye seslendiğinizde bu, köpeğinizi bir hareket haline sokup tetikleyecek ve bir kovalama haline girip karşınızda size bakacaktır. Sizden bir nesneyi atmanızı bekleyecektir. Ayrıca yavaş yavaş ödül maması isteği de kaybolmaya başlayacaktır. Çünkü artık oyunun kendisi köpeğiniz için yeterli ödül olacaktır. Köpeğiniz ödül maması ile motive olmak yerine artık onun için topu bir sonraki atışınız, motive olması için yeterli bir teşvik olacaktır.

Videodan görsel olarak da görmenizi istedim.

Lütfen Makalemizi Değerlendiriniz.
[Total: 0 Average: 0]

4 YORUMLAR

  1. tenis topunu bütün kuvvetimle atıyorum, gidip getiriyor ve hiçbir eğitim vermedim 🙂 Kendi içinde var.

  2. Teşekkürler oluyor ama gelişmesi lazım bazen mama ya odaklanıyor ama saklıyorum getirince veriyorum doğru mu?

  3. çok sağolun bu adımlar sayesinde köpeğimle çok iyi vakitler geçiriyorum

  4. Ya ben beceremiyorum ya köpekte sorun var :D:D oyuncağına değil mamaya odaklanıyor atsamda oyuncağın peşine gitmiyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz