Yat komutu köpeğinize öğretmeni gereken ikinci komuttur. İlk olarak otur komutunu köpeğinize öğrettikten sonra yat komutuna geçebilirsiniz. Yat komutu, köpeğinizin temel itaat eğitimi için en önemli bileşenlerden biridir.

Yat komutunu köpeğinize öğretmeniz ileride daha üst seviye komutları öğretmeniz için bir temel oluşturacaktır. Ayrıca bu komut sayesinde köpeğiniz üzerindeki kuracağınız liderlik daha da güçlenecektir. Çünkü köpeğiniz, yatma pozisyonundayken daha korumasız ve siz ondan daha yüksekte kalacağınız için köpeğiniz üzerinde baskın bir rol oynamış olursunuz.

Köpeğinize Yat Komutu Öğretmek

Köpeğinize yat komutunu öğretirken öncelikle köpeğiniz için daha basitten başlayıp sonra yavaş yavaş işleyişi zorlaştırmalısınız.

1. Eğitimi kalabalık ortamlarda yapın. Bir çok dikkat çekici şeyin arasında…

2. Köpeğinizin yatma pozisyonunda daha uzun süre kalmasını sağlayın.

3. Köpeğinizin önüne bir top ya da bir yiyecek atın. Burada test ettiğimiz şey  köpeğinizin aklındaki yat komutu ne kadar güçlü seviyede. Siz ona izin vermeden şeklini bozmamalı ve sadece siz izin verdiğinizde topla oynamalı ya da yiyeceği yemeli.

Tabi ki eğitime başlarken köpeğinizin tanıdığı bir ortamı ve dikkatini dağıtacak hiç bir etkenin olmadığı bir ortam seçin. Yukarıda saydıklarım eğitimin daha ilerleyen aşamalarında yapılacaklardır.

Yat Komutu Teknik 1- Tasmasız

Köpeğinizi yatma pozisyonuna getirin.

Köpeğinizin sevdiği bir yiyeceği elinize alın ve köpeğinizin burnuna bir kaç santim uzakta tutun. Elinizi yere doğru götürün. Köpeğiniz yatma pozisyonuna geçecektir. Yatma pozisyonuna geçtiği an köpeğinize yiyeceği verin, onu sözlü ve fiziki olarak sevin.

Kısa periyotlar hainde aynı şeyleri tekrarlayın.

Köpeğiniz yavaş yavaş aradaki ilişkiyi kuracak ve siz artık sözlü komutu da ekleyebilirsiniz. Ben “Yat ” olarak kullanıyorum bu komutu ama siz tabi ki istediğiniz sözü kullanabilirsiniz. Unutmamanız gereken şey tek bir sözcük kullanmanız gerektiğidir. Sözlü komutu, eliniz tam aşağı doğru götürmeye başladığınız da söylemeniz gerekiyor. Yani, yat dedikten sonra elinizi aşağı götürün, köpeğiniz yatma pozisyonuna geçtiğinde ödülünü verin. İşte bu kadar basit…

Burada ki amaç köpeğinizin sadece sözlü komut ile yatma pozisyonuna geçmesini sağlamaktır. Bunu sağlayana kadar kısa periyotlar halinde tekrarlara devam edin.

Köpeğiniz artık sadece sözlü yat komutu ile yatma pozisyonuna geçiyorsa yukarıda yazdığım aşamaları deneyebilirsiniz ve komutun daha kalıcı ve işlevsel olmasını sağlayabilirsiniz.

Yat Komutu Teknik 2 – Tasmalı

Köpeğinize tasmasını takın.

Köpeğinizin hemen yanında durun. Çünkü köpeğinizi yatma pozisyonuna siz sokacaksınız.

Yat komutunu sözlü olarak söyledikten hemen sonra köpeğinizin tasmasından aşağı doğru nazikçe çekin ve elinizle köpeğinizin omuzlarına yine nazikçe bastırın. Köpeğinizi yatma pozisyonuna geçecektir. İşte tam o anda ona ödülünü verin ve onu sevin.

Köpeğinizin sadece sözlü komuta cevap vermesi için çok tekrar yapmanız gerekiyor. Unutmayın köpek eğitimi demek tekrar demektir. Tekrarla köpeğinize öğretemeyeceğiniz şey yoktur.

Köpeğiniz yat komutunu öğrendikten sonra onu daha zorlayacak, dikkatini dağıtacak başka seviyelerde eğitime devam edin.

Yat Komutu

Lütfen Makalemizi Değerlendiriniz.
[Total: 0 Average: 0]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz