Gel komutu, temel itaat eğitimi sırasında aslında bütün köpek eğitimi sürecinde köpeğinize öğretmeniz gereken en önemli komutlardan biridir. Köpeğinizin yaşı ne olursa olsun gel komutunu her köpeğin öğrenmesi gerekir. Çünkü bu şekilde köpeğinizi, onun anlayamayacağı tehlikelerden korumuş olursunuz.

Gel komutu köpeğinizi dışarıdaki tehlikelerden korumanın yanında, ona çoğu durumda özgürlük tanıyacaktır. Mesela, sahile indiniz köpeğinizle yürüyüş yapacaksınız. Eğer köpeğiniz gel komutunuza itaat ediyorsa, onu çok rahat bir şekilde serbest bırakabilirsiniz ve o da kendi başına etrafı keşfedebilir. Çünkü biliyorsunuz ki tehlikeli ya da istenmeyen bir durum olduğunda siz köpeğinizi çağıracaksınız ve o da hemen yanınıza gelecektir. Bu size köpeğinizin güvende olduğu hissini, köpeğinize ise özgürlüğü verecektir.
Run dog run!

Diğer komutlara nazaran gel komutunda sizin temel amacınız, köpeğinizin sizi duyar duymaz komuta itaat etmesi olmalıdır. Nerede olursanız olun ya da ne gibi bir durum içerisinde olursanız olun… Köpeğiniz gel komutuna derhal cevap vermelidir.

Aslına bakılırsa köpeğinizin komuta karşı  bu tarz bir cevap vermesi o kadar da kolay değildir. Bu iş gerçekten çok fazla çalışma gerektirir. İşin gerçeği bazı köpek cinsleri istediğimiz gibi %100 şekilde eğitmek neredeyse imkansızdır. Çünkü bu onların doğasına ve iç güdülerine ters düşebilir.

Tabi ki bu yukarıda söylediklerim sizi ümitsizlendirmesin… Eğer aşağıda yazdığım teknikleri uygularsanız belki %100 olmasa da çok yüksek bir oranda gel komutuna köpeğinizin itaat etmesini sağlayabilirsiniz.

Neden Köpeğiniz Siz Çağırdığınızda Yanınıza Gelmez??

İşte aşağıdakiler bizim sevimli mi sevimli köpeklerimizin bizi neden sallamadıklarının ve çağırdığımızda neden gelmediklerinin sebepleri…

 • Köpeğiniz doğal olarak siz ona “Gel” derken neyi kastettiğini bilemez ve basitçe sizin ondan ne istediğinizi anlayamaz.
 • Köpeğiniz belki geçmişte sizin gel komutunuza itaat etmemiştir ve siz de yapmanız gerekenleri doğru olarak yapmamışsınızdır.
 • Belki de köpeğiniz sadece sizin yanınıza gelmektense, etrafta koşuşturup sosyalleşmeyi daha cazip buluyor olabilir.
 • Ya da geçmişte köpeğiniz sizin gel komutunuza uydu ancak siz onu bunu yaptığında cezalandırdınız. Nasıl mı? Mesela siz köpeğinizi çağırdınız çünkü onun kafese girmesini istiyorsunuz. Garibim de geldi siz onu çağırınca, ama siz ne yaptınız onu ödüllendirmek yerine kafese kapattınız. İşte cezalandırmadan kastım bu… Tabi ki siz bunu bilmeden yapmış olabilirsiniz. Ama artık biliyorsunuz değil mi?;)

Gel Komutu Öğretirken Aklınızda Bulunması Gereken Genel Kurallar

 • ASLA ama ASLA hiçbir koşulda köpeğinizi yanınıza çağırıp onu cezalandırmayın. Yani köpeğinizi cezalandıracaksanız, yanınıza gelmesi için gel komutu kullanmayın.
 • Köpeğinizin size gelmesini diğer her şeyden çekici hale getirmelisiniz.
 • Köpeğinizi kesinlikle sizin gel komutunuza iyi bir şekilde uymadan dışarıda tasmasız gezdirmeyin.
 • Gel komutu köpeğinizin duymaya can attığı bir komut olmalıdır. Köpeğinizin sizin yanınıza geldiğine değecek bir ödül olmalı ucunda…
 • Gel komutunu günlük aktivitelerinizin içine katmayı unutmayın. Ona yemeğini verirken, onu sevmek istediğinizde ya da ona ödül vereceğinizde gel komutunu kullanın.
 • Gel komutunu tasmasızken öğretiyorsanız ve köpeğiniz sizi dinlemeyip gidiyorsa, peşinden koşmayın onun gelmesini bekleyin. Geldiğinde onu sakın cezalandırmayın, eğitim süreciniz baştan deneyin ama bu sefer tasmalı...
 • Asla siz ne yaparsanız yapın köpeğinizin size gelmeyeceğini bildiğiniz durumlarda onu çağırmayın. Çünkü köpeğinizin, siz onu çağırdığınızda gelmeme gibi bir lüksü olduğunu düşünmesini istemeyiz.
 • Bütün köpek eğitimi ve temel itaat eğitimi sürecinde olduğu gibi önce kolaydan başlayın ve bir aşamayı tamamen tamamladıktan sonra diğerine geçin.

Köpeğiz ve siz itaat eğitiminde ne seviyede olursanız olun, aşağıda yazdıklarımı uygularsanız başarılı olacağınız inancındayım. Unutmayın başarılı olabilmeniz için tekrar, takviye ve sabırsizin ihtiyacınız olanlar…

Gel Komutu

Köpek Eğitimi – Gel Komutu Hızlandırılmış Kurs

Yavru köpekler etrafınızda dolanmaktan mutluluk duyarlar ve bunu sıklıkla yaparlar. Bunu avantajınıza kullanın. Bu ilk aşamalarda yapmanız gereken tek şey, yavru köpeğinize net bir şekilde, o sizin yanına her geldiğinde mutlu olduğunuzu ona belli etmektir.

Bir sonraki aşama, köpeğini sesli “Gel” komutunuz ile tanıştırmaktır. Eğitimde evin içinde hiçbir dikkat dağıtıcı etken yokken başlayın. Dizlerinizin üzerine çökün, net ve sevecen bir tonuyla köpeğinize seslenin (Örnek: Gel Çiko ). Eğer ihtiyaç duyarsanız elinize mama ya da sevdiği herhangi bir şey alıp ona doğru sallayabilirsiniz. Köpeğiniz sizin yanınıza gelir gelmez onu ödüllendirin. Bunu  köpeğinizin gerçekten komutu anladığını düşünene kadar bir çok kez tekrarlayın.

Eğer yanınızda size yardımcı olacak biri varsa, köpeğinizle birlikte benim deyimimle “Bir Oraya Bir Buraya” oyunun oynayabilirsiniz. Odanın ya da bahçenin bir yerinde durun ve karşınıza arkadaşınızı alın aranızda 3-5 metre ortamın el verdiği sürece bir boşluk bırakın. Önce siz köpeğinizi “Gel Çiko(ismi)” şeklinde çağırın ve yanınıza geldiğinde hemen onu ödüllendirin. Daha sonra arkadaşınız yine aynı şekilde köpeğinizi çağırsın ve yine gittiğinde onu ödüllendirsin.

Bu oyun köpekler için çok eğlenceli ve onlara komutu öğretebilmeniz için mükemmel bir yoldur. Bu şekilde köpeğiniz sadece sizin değil başka insanların gel komutuna da alışacaktır. Bu oyuna bir de saklambaç ekleyerek tabi ki daha ilerleyen zamanlarda, daha fazla eğlenebilirsiniz. Siz başka bir odaya gidin ve köpeğinizi aynı şekilde çağırın ve bırakın köpeğiniz sizi bulsun. Çoğu köpekler bu oyuna bayılır.

Olayı daha iyi anlayın diye bir video paylaştım. Video ingilizce ama çokta önemli değil, izleyince ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

Artık köpeğiniz de siz de kendinize güveniyorsunuz. Zorluk seviyesini arttırabilirsiniz. Gel komutunu daha fazla dikkat dağıtıcı etmenlerin içinde deneyin. Dışarı çıkın, bir parka gidin, insanların ya da başka köpeklerin olduğu bir yere gidin… Köpeğinizin tasmasını takın ve yürürken, durun geri geri yürümeye başlayın ve köpeğinizi çağırın. Tabi ki geldiğinde onu ödüllendirin.

Eğer  yukarıda yazmış olduklarımdan herhangi birinde işler düzgün gitmez ise, tekrar başa alın ve tekrar deneyin. Ya da köpeğinizin zorlandığını düşünüyorsanız bir önceki aşamaya geri dönün ve oradan devam edin. Tekrar hatırlatıyorum köpek eğitimi bir süreçtir ve bu sürecin sonunda siz ve köpeğinizi daha mutlu ve güzel bir hayat bekliyor.

Lütfen Makalemizi Değerlendiriniz.
[Total: 0 Average: 0]

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz