Aynen insanlar gibi köpekler de zeka bakımından birbirinden farklıdırlar. Aslında köpek zekasının, sahibi ile ilişkisi veya eğitilmesi gibi etkenler ile geliştiği söylenir. Ancak köpek cinslerinin kalıtsal olarak zeka açısından belirleyici etkileri olduğu da azımsanamaz.

Köpek zekası tek bir şey ile hesaplanamaz tabi ki de… Uzmanlar bu konuda köpekler üzerinde bir çok test yaparak bazı sonuçlara varmışlardır. Ama genellikle köpek zekasını gösteren en önemli şey, köpeğin ne kadar kolay eğitildiğidir.

Şimdi bakalım hangi köpek cinsleri zeka sıralamasında Top 10 ‘ a girebilmiş…

10. Avustralya çoban köpeği

Jess with pink tongue (Australian Cattle Dog)

Avusturalya çoban köpeği, Avusturalyanın doğa sert ve sıcak şartlarına uyum sağlamış bir köpektir. Eskiden çobanlar, sürüyü kontrol etmek için bu köpekleri kullanırlardı. Hızlı ve çevik olmaları nedeniyle sürüyü çok rahat bir şekilde kontrol edebiliyorlardı. Bu köpekler yarışmalarda aldıkları başarılar ile köpek cinsleri arasında  ilk 10 da kendilerine yer buluyorlar.

9. Rottweiler

Rottweiler puppy

Rottweiler, o ilginç bakışları ve sert mizaçları sebebiyle bazen ürkütücü olabilirler. Ancak yavru iken bu köpeklerden daha sevimli bir köpek cinsi bilmiyorum.  Aslında o sert duruşunun altında çok sıcak kanlı bir hayvan vardır. Kesinlikle tam bir aile köpeğidir. Koruma iç güdüleri sebebiyle güvenlik köpeği olarak kullanılırlar. Ayrıca zeki olmaları ile öne çıkan bu köpekler sıralamada ilk 10′a girmeyi başarıyorlar.

8. Doberman Pinscher

Doberman Pinschers-3

Doberman Pinscher, aslında birkaç farklı türün karıştırılması ile ortaya çıkmışlardır. İnanılmaz koruma köpekleridirler. Genellikle polis köpeği, koruma köpeği ya da iz sürme köpeği olarak kullanırlar. Sahiplerine ve grubundaki diğer üyelere çok sadıktırlar. Bu köpekler ile ilgili kötü hikayeler duymuş olabilirsiniz. Ancak iyi bir eğitim ve sosyalleşme ile  bu köpekler sizin en iyi dostunuz olabilir. Zeka açısından bakılırsa çoğu rakibinin önüne geçerek ilk 10 ‘a girmişlerdir.

7. Papillon

Papillon on deck

Papillon, sevimli kelimesi bu köpekleri tanımlama için ne kadar yerinde bir kelime… Aslında bu sevimli şeyler, sevimli oldukları kadar zekiler de..  Ayrıca eskiden soylu köpek cinslerindendiler. Onlara sadece kraliyet ailesi üyeleri ya da aristokratlar sahip olabiliyordu. Onların o zamanlar bu kadar değerli olmalarının sebepleri kulaklarının mükemmel işitmesidir. Bu sebeple iz sürme köpeği olarak kullanırlardı.  Bu köpekler, zeki ve çevik oldukları için eğitimleri çok kolaydır. Bu nedenle bir çok yarışmada papillonları görebilirsiniz.

6. Labrador Retriever

labrador-retriever

Labradorlar, sanki aile köpeği olmak için yaratılmışlar. İnanılmaz sabırlı, zeki ve koruyu oluşları göz önüne alındığında bu köpekler aileler için kesinlikle tercih edilmesi gereken cinslerden… Ayrıca engelli insanların yanlarında, onlara destek olmakta üzerlerine yoktur. Labrodorların sadece ev köpeği olmalarının yanı sıra polisin yanında narkotik köpeği olarak da çalışırlar. Çeviklik ve eğitim konusunda çok yetenekli olan bu tür bu listede olmayı sonuna kadar hak ediyor.

5. Shetland Çoban Köpeği

Sheltie: Sassy - Shetland Sheepdog

Shetland Çoban Köpeği, daha çok uzun saçlı Collie(Lassie) gibi gözükürler. Zekaları insanlar tarafından farkedilince, iz sürme ve güvenlik köpeği olarak kullanılmaya başlandılar. Bunun nedenleri çok kolay eğitilebiliyor olmaları ve yabancılara karşı çok şüpheci yaklaşmalarıdır. Bu listenin olmazsa olmazlarındandır.

4. Golden Retriever

Golden Retriever

Kime sorsanız bu köpek cinsinin adını size söyleyebilir. Dünyada en meşhur köpek cinlerinin başında gelir Golden Retriverlar… Şimdilerde evde beslemek için mükemmel bir cins olarak görülürler. Ancak eskiden daha çok avda arkadaşlık etmesi için kullanılırmışlar. Sahiplerine çok düşkündürler ve kesinlikle kimseye zarar vermezler.

Bu tür için söylenebilecek tek kötü sayılabilecek özellikleri tüylerinin dökülmesidir. Ama düşününce hangi köpeğin dökülmüyor ki dimi… İnanılmaz koku alma duyuları sayesinde arama kurtarma veya narkotik köpeği olarak çalışabilirler. Küçük çocuklarla bile oynarken inanılmaz sabırlıdırlar. Bütün bu özeliklerinin yanı sıra zeki oluşları onları bu listeye sokan şeylerden biri…

3. Alman Çoban Köpeği

German Shepherd

Alman çoban köpeği, meşhur olma konusunda baya ön sıralarda kendine yer edinmiştir. Bunun en büyük sebeplerinden bir Rin Tin Tin karakterinin bir alman çoban köpeği olmasından kaynaklanmaktadır. Tehlikeli gibi gözükseler de yetiştirilme tarzlarına göre çok sevecen canlılardır. Zekaları sayesinde bu cins, koruma ya da polis köpeği olarak kullanılabilirler. Ayrıca eğitilmeleri oldukça kolaydır.

2. Poddle (Kaniş)

Standard-poodle

Çoğu köpek sahibi, poddlelerin süslü köpek olmalarının yanı sıra, en zeki köpek sıralamasında 2. sırada olduğunu bilmiyor. Bu cins köpekler, mükemmel bir avcı köpeği, iz sürme köpeği ya da kurtarma köpeği olabilirler. Buna rağmen bu cins eskiden kuş yalamak için kullanılırdı. Ayrıca Poddleler üyesi oldukları gruptaki diğer bireyler üzerinde oldukça korumacı bir tutum sergilerler. Bu da onların sahiplerine ne kadar bağlı olduklarını gösterir.

1. Border Collie

border collie

Border Collie, hem sporcu bir köpektir hem de çoban köpeğidir. Aslına bakılırsa, en iyi çoban köpekleri sıralamasında başı çekmektedirler. İnanılmaz bir zekaya ve enerjiye sahiptirler. Sahipleri ile birlikte çalışmaktan çok zevk alırlar. Çok kısa sürede eğitilebilmeleri ile ünlüdürler. Bu nedenle Top 10 listesinde ilk sırayı almışlardır…

[quote_box_center] Listeyi kim düzenlemiş bilmiyorum ama benim favorim her zaman Golden Retriver olmuştur. Sizin favoriniz hangisi??? Hemen aşağıdaki yorum kısmında fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.[/quote_box_center]
Lütfen Makalemizi Değerlendiriniz.
[Total: 2 Average: 1]

43 YORUMLAR

 1. Kim ne derse desin,benim için zeki köpekler ilk sırada her zaman Belçika malinios,yani Belçika kurdu gelir.

 2. Bence dogo argentino veya pitbul yediğinin hakkını veren tek cinsler .sahiplerine çok bağlılar..ve sizi asla yormazlar sürekli bi oyun ihtiyacı veya gezmeye meraklı değiller..bende 2’side var ve beni her şeyden koruyolar onlar yanımdayken hiç bi şeyden korkmuyorum …onlar hakkında duyduklarınıza inanmayın birazda onlara iyiyi gösterirseniz iyi kötüyü gösterirseniz kötü olurlar kısacası sizin elinizde ben aldım ve 3 senelik bi arkadaşlığımız var onları çok seviyorum …şiddetle tavsiye ediyorum ..!!!!

 3. Spaniel cocker bu listede 4. ya da 5. Olması gerekirdi. Bir av köpeğinin zeki olmaması beklenmeyecek bir durumdur.

 4. Yorumların hepsi saygı değer.acizane fikrim ise şu;bugüzel yaratıkların hep kendi çapın da başarılı ve taktire değer.Ancak alıcak ve beraber olacak insanların kendi karekterleri ve ortamı çok önemli .ayrıca unutulmamalaki insanların karakterleri Nasıl farklılık gösteriyorsa(huyları) aynısında bu güzel yaratıklarda görmek ve aramak zorundayız. Sonuç:bu güzelerle olmak sabır,emek,Zaman,ortam ve birazda maddiyat ister.

 5. Cok zeki ve itaatkar bi cins golden.Bende 3ayli varsu anda tuwalet egitimive itaat egitimini almis durumda.herkese tavsiye ederim ev ortaminda yetisecek tek cins

 6. Bende labrador retriver var ve Çok mutluyum Çok eğlenceli bi köpek sahibine Çok düşgün Çok enerjik oyun yoynamaya bayılıyo Çok Guzel söz dinliyo herkese tavsiye ederim

  -_-

 7. Golden dan başkası yalan.çünkü bu kadar insan odaklı başka hiç bir ırk yoook

 8. alman kurdu. benim 8 aylık eğitimi aşırı kolay tavsiyemdir 🙂

 9. Aslında bakacak olursak bu listedeki ve diğer köpekleri zekalarına bakarak bu zeki bu değil demek pek doğru değil.Eğer ki bir kategoriye ayrılacaksa bu öğrenme kolaylığı olabilir, yani bir cins bir komutu 5 tekrarda öğrenirken diğeri 8-10 tekrarda öğrenir.Tabi öğretilen komutun köpeğin fizyolojisine uyumluluğu da önemli burada.Ancak ev içinde bakmaya en uygun köpek labrador ve golden dır.Bu iki ırk zaten aynı aileden gelmektedir.Eğer bir bahçe mevcut ise de ve sadece koruma amaçlı olarak kullanılacak ise rottweiler en iyi seçenektir, alman çoban köpeği ise hem koruma hemde normal bir ev köpeği işini beraber gayet iyi yürütebilir.

 10. Kayinvalidemin bir Border collie si var
  ben hollanda da yasiyorum ve ben hayatimda bu kadar zeki kopek gormedim.
  Kaynanam onunla hollandaca konusuyor ben turkce konusuyorum ,esimle ve ikimizde arada ingilizce konusuyoreuz ve bu kopek 3 dilde de ona verdigimiz komutlari biliyor
  eger kopek alip egitmek isterseniz border collie ler ayrica super coban kopekleridir bana gore evici olarak eger cok disari cikarip kosturmiyacaksaniz almayin….

 11. Ben bebekliğimden beri golden retriever istiyorum şu an 11 yaşındayım ama hala bir golden retriever istiyorum.Ama annem “Hiçbir zaman almıyacağım ” diyor. Ama ben büyüyünce kendimin evi olunca golden retriever ve border collie alıcam Allah izin verirse.Sizin tavsiyeniz nedir?

 12. Benim favorim labrador retriever benimdi bir tana var ve gerçekten hem çok uysal hemde gayet oyuncu ayrıca çoçuklarla arası çok iyi çok yüksek olmasada bir koruma yetisine sahip tüy sorunu çekmiyorum yalnızca yaza geçiş yaparken zorlanıyoruz yani tüy sorunu var da denemez ayrıca harika avcılar hem evde hemde bahçede beslemeye uygun sıcak ve soğuğa dayanıklı…

 13. golden retriever tavsiye ederim ben besledim beni favorim en güzel köpek ama illede almam dersen alman kurdutavsiye ederim

 14. bence en tatlısı Maltese tüyleri harika ve tüy dökmüyor uzun zamandır bende Maltese besliyorum.

 15. American stafford, Fransız berger de picard neden listede değil anlıyamadım. Bahçeniz yoksa AÇK olmaz. Ağırlıkla ev içinde beraber yaşanacaksa dobermann, shetland, ame.staff, unutmadan boxer ve ingiliz spaniel cinsleri uygun olacak kanaatindeyim.

 16. Sizin şartlarınıza göre değişir tabi ki bu durum… İlk defa köpek sahibi olacaksanız, Golden tavsiye ederim..

 17. Alman coban köpekleri benim favorim uzun zamandir besliyorum eğitimleri de cok kolay tavsiyemdir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz