Toy poodle özellikleri olarak en çok bilinen özellik oldukça zeki ve özgüvenli köpek türü olduğudur. Toy poodle köpekler kaniş olarak da isimlendirilir. Toy poodle genellikle kısa adımlarla hareket ederler ve hafif yaylanarak yürürler.

Kıvırcık ve yoğun tüyleri vardır. Sahiplerini mutlu etmek isterler, oldukça itaatkar yapıları vardır. Toy poodle küçükken verilen eğitimlerde oldukça başarılıdırlar. Çocukları ve oyun oynamayı seven bu köpekler çocuklarla da çok iyi anlaşır ve apartman yaşamı için oldukça uygundurlar.

Toy Poodle Fiziksel Özellikleri Nedir?

Toy poodle fiziksel özelliklerine bakmak gerekirse:

 • Vücut yapıları: Yuvarlak surata sahip, badem gözlüdür. Farklı renkte kıvırcık, yoğun tüyleri vardır. İdeal boyları 25 – 38 cm aralığındadır.
 • Kulaklar: Geniş yapılı, büyük kulakları vardır. Tüylerinin yoğunluğundan dolayı kulakları bazen görünmeyebilir.
 • Gözler: Badem gözleri vardır. Renk tonu kahverengi tonludur ve oval yapıdadır.
 • Kuyruk: Kabarık tüyleri olan, genellikle dik duran kısa bir kuyruğu vardır.
 • Bacaklar: Beden boyutuna göre uzun bacakları vardır. Uzun bacakları sayesinde atletik yapıdadırlar.

Bu özellikler ve diğer özellikleri ile oldukça sevimli bir yapıda görünürler.

Toy Poodle Evde Yalnız Kalabilir Mi?

Maalesef hayır, toy poodle cinsi evde yalnız kalamayan köpek cinsinden birisidir. Evde yalnız bırakılmayı sevmezler, terk edilme düşüncesine kapılırlar. Zorunlu olarak yalnız kalması gerektiğinde 8 ila 10 saat arası yalnız kalabilir.

Toy Poodle Hangi Sıklıkla Yıkanmalı?

Toy poodle yıkanma sıklığı 4 – 6 haftada birdir. Çok sık yıkanmayı sevmezler. Yıkama esnasında genellikle kullanılan köpek şampuanı ve diğer bakım ürünlerini kullanmak yeterli olur.

Toy Poodle Neleri Sever?

Toy poodle özellikleri olarak sevdiği şeylere bakıldığında pek çok şey söylenebilir.

Bunlardan bazıları:

 • Aile üyeleriyle beraber olmayı severler fakat dikkat edilmesi gereken aile üyeleriyle yalnız vakit geçirmeyi sevdikleridir
 • Kucağa alınmayı severler
 • Hareket etmeyi, oyun oynamayı çok severler.

Sadece bunlar değil sevdiği başka şeyler de vardır.

Toy Poodle Günlük Kaç Saat Uyur?

Toy poodle uykuyu seven köpek cinsleri arasındadır. Uyku saatleri değişiklik göstermekle birlikte yetişkin olanlar ortalama 12 – 13 saat, yavru olanlar ise günlük ortalama 14 – 15 saat arası uyur.

Toy Poodle Ortalama Ömrü Ne Kadardır?

Toy poodle ortalama ömrü diğer köpek türleri gibi 12 – 15 yıl arasındadır. En çok 20 yaşlarına kadar yaşadıkları görülmüştür.

Toy Poodle Mamadan Başka Ne Yer?

Toy poodle mama ile beslenmelidir fakat mama dışında verilebilecek yiyecekler:

 • Pirinç
 • Havuç
 • Et ürünleri
 • Balık
 • Marul gibi besinleri gönül rahatlığıyla verebilirsiniz.

Diğer köpeklerin yiyebileceği bu yiyecekleri toy poodle cinsi köpekler de yiyebilir.

Toy Poodle Eğitimi Nasıl Yapılır?

Toy poodle çok hızlı öğrenirler. Dolayısıyla etkili bir eğitim vermeniz mümkündür. Verdiğiniz her görevi tam olarak yerine getirebilirler. Oldukça zeki olan toy poodle cinsi köpekler hareketsiz kalarak sıkılmaktan hoşlanmazlar, böyle zamanlarda agresif davranışlar gösterebilirler. Eğitim süresi boyunca oldukça yüksek olan enerjileri sayesinde kolay bir eğitim geçirebilirsiniz.

Toy Poodle Tuvalet Eğitimi Ne Kadar Sürer?

Toy poodle eğitimleri yavru iken tamamlandığında daha kolay öğretilebilir. Bu türler eğitim verildiğinde, yeni şeyler öğrendiğinde daha mutlu olurlar. Tuvalet eğitimi ise yavru iken verilmeye başlanır ve bu eğitim 4 – 6 ay arasında tamamlanır fakat bazı yavrular için bu süre 12 aya kadar uzayabilir.

Toy Poodle Kaç Kilo Olur?

Toy poodle küçük köpek türleri arasında olduğu için kiloları da ortalama köpek kilosunun altında bulunur. Toy poodle kiloları ise 2.5 kg – 5 kg arasında değişiklik gösterir.

Toy Poodle Koku Yapıyor Mu?

Toy poodle cinsi koku yapan köpek cinsinden bir değildir, bakımı düzenli yapıldığında koku yapmaz. Bu özellikleri sayesinde evde bakıma uygun köpek cinslerindendir.

Toy Poodle Tüy Döker Mi?

Toy poodle yoğun ve sık tüylere sahiptirler. Tüy yapılarından dolayı çok tüy dökecekleri düşünülür fakat toy poodle cinsi köpekler tüy dökmezler. Bu tüyleri sayesinde sıcak hava veya soğuk hava değişiminden çok etkilenmezler.

Lütfen Makalemizi Değerlendiriniz.
[Total: 0 Average: 0]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz