Alman kurt köpeği Almanya kökenli bir ırktır. Ülkemizde çoğu zaman kurt köpeği olarak da anılırlar. Alman kurdu iri bir köpektir. Büyük, güçlü ve atletik olduğu kadar zeki olması doğru bir biçimde yetiştirildiği zaman iyi bir koruma, aile yahut iş köpeğine dönüştürülür. Otalama omuz yüksekliği 63-65 cm olan, ortalama kilosu ise 28-35 kilo arasında olan bir köpek cinsidir. Alman kurtlarının ömrü 9 -13 yıl arasıdır. Dünyadaki en zeki en iyi eğitilebilir köpeklerden bir tanesidir. Genelde ağırlık olarak tüy yapısı orta uzunluktadır. Sıcağı çok fazla sevmezler. Alman kurt köpeği soğuk ilkim köpeğidir. Diğer köpek ırklarında çok fazla görülmeyen bir anatomik özelliği belinin eğimli olmasıdır. Bu özelliği alman kurt köpeklerini diğer köpeklerden ayıran önemli bir noktadır. İyi gelişmiş koku alma duyusu ve aynı zamanda tırıs yürüyebilmesi bu köpeklerin iz sürmede de çok yetenekli olmalarını sağlar. Sadakat duyguları çok gelişmiştir.

Alman Kurt Köpeği

Alman Kurt Köpeği Ayrımları Nedir?

Alman kurt köpeklerini ikiye ayırabiliriz. Bunlardan bir tanesi iş köpeği olarak bir diğeri de Show köpeği olarak ikiye ayrılırlar. Alman kurdu iş köpekleri narkotik arama kurtarma bomba köpekleri için yetiştirilen bu tarz eğitimleri alma kapasiteleri olan amatörlere evde beslemek için çok uygun olmayan çok hiperaktif ve çok hareketli bir koludur alman kurt köpeklerinin. Alman kurt köpeğinin Show amaçlı olanları ise daha çok karakteri değil de görsel güzelliği ön planda olan ırk standartlarına uygun olması gereken, daha çok evlerde aile içinde beslenebilen daha sosyal ve görselde çok daha güzel olan bir koludur. Show için üretilen alman kurt köpekleri daha alçak bir kalça adaleli bir vücuda ve çok gösterişli bir posta sahip olurlar.

Alman Kurt Köpeğinin İşlevi Nedir?

Alman kurt köpeği normal şartlarda bir iş köpeğidir. Son yıllarda zekasından eğitilebilir oluşundan, sosyalliğinden dolayı daha çok artık şehirlerde, evlerin bahçesinde beslenilen aile köpeği haline gelmiştir.

Alman Kurt Köpeği Nasıl Beslenmelidir?

Alman kurt köpeklerinin normal şartlarda iyi kaliteli bir kuru mamayla beslenmesi gerekir. Bazı özel durumlarda ise özel diyetlerle beslenmelidirler.

Alman Kurt Köpeklerinin Diğer Köpek Irklarıyla İlişkisi

Alman kurt köpekleri karakter olarak sosyal köpeklerdir. Diğer ırk köpeklerle ilişkileri iyidir. Erkek olan bekçi köpekleri karşısında bir tehdit olarak algıladığı başka köpeklerle hırlaşabilir ancak bu bağlamda dikkatli olmak gezdirirken tasma kullanmakta fayda vardır. Diğer köpek ırklarıyla arasının iyi olması küçük yaşlarda birlikte olmalarına bağlıdır. Dikkatsiz üretim ve alman kurdunun eğitiminin yanlış verilmesi yüzünden saldırı durumları yaşanmış ancak bunun sebebi tamamen eğitim ve dikkatsiz üretimdir.

Alman Kurt Köpeklerine Evde Bakılır Mı?

Alman kurt köpeklerinin tüy dökümü ve kendine has kokusu vardır. Bu nedenle bahçede beslenmeye daha uygun köpeklerdir. Alman kurt köpeklerinin toprağa basma ihtiyacı vardır bu yüzden bahçeye daha uygun köpeklerdir. Alman kurt köpekleri çok sık hastalanan nazik köpeklerden değildir. Alman kurt köpeklerinin genetik olarak bel eğimleri fazla olduğu için kalça çıkığı problemi yaşanmaktadır.

Alman Kurt Köpeğinin Eğitimi

Alman kurt köpeğinin popülaritesinin bu kadar yüksek olmasının ana sebebi kolay eğitilebilir olmasıdır. Alman kurt köpeğini eğitmek birçok ırkı eğitmekten daha kolaydır ve mutlaka profesyonel derecede bir eğitim almalıdırlar. İri ve güçlü bir ırk olduğundan dolayı doğru bir şekilde eğitilmezse fiziksel gücünüzle bu köpeğe sahip çıkmanız zor olacaktır. Mutlaka yapılması gereken doğru bir eğitim vermektir. Alman kurt köpeğinin popülaritesinin fazla olması sayesinde yarışmalarda en çok seyirci toplayan ırktır.

 

Lütfen Makalemizi Değerlendiriniz.
[Total: 0 Average: 0]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz