Eğitilebilen ırkta köpeklerdir. İnatçı özelliklerinden dolayı eğitmenleri sabırla yaklaşmalıdırlar. Temel itaat eğitimini rahatlıkla alabilirler. İleri itaat eğitimini iyi bir eğitmen tarafından verilebiliyorsa alabilirler. Basık burunlu bir ırk olduğundan egzersizlerine dikkat edilmelidir. Sıkı bir eğitim almaları bu cins köpekler için önemlidir. Eğitimi veren kişinin ses tonu çok önemlidir. Uygun bir ses tonu ile eğitim verilirse oldukça başarılı olurlar. Basit hareketleri öğrenmek onları çok zorlamayacaktır.

French Bulldog Köpek Eğitimi

French Bulldog Özellikleri

French Bulldog, Bulldog ailesinin en küçük üyesidir. Dik kulakları ve dış gövdesiyle popüler bir köpektir. Kısa tüylü bir köpek ırkıdır. Çok kısa tüyleri olan French Bulldoglar çok fazla taranma ihtiyacı hissetmezler. Buna rağmen tüy dökerler. Bazılarında salya problemi olabilir. Sevecen, akıllı, hassas ve korkusu olmayan köpek ırklarındandır. Sahiplerine karşı çok vefalıdırlar. Yüzleri kızgın ve sinirli gibi görünmesine rağmen aşırı sevecen ve mutlu köpeklerdir. İlginizi ihmal ettiğinizde küserler ve davranış bozuklukları oluşur. Sahipleriyle geçirdikleri zamanda çok mutlu olurlar. Kilosu değişkenlik gösterir. Kiloları ortalama 12-20 kg arasında değişir. Uzunlukları ise 30 cm olabilmektedir.

Yapı olarak çok kaslı köpeklerdir. Burun ve yüz basıktır. Kaslı kolay kolay canı yanmayan, çok güçlü köpeklerdir. Ufak tefek görünmesine rağmen ağır ve güçlü köpeklerdir. Oyun oynamasını çok seven bir ırktır. Sıcak ve soğuk havaları çok sevmezler. Ilıman iklimi seven bir köpek ırkıdır. Düz siyah, düz beyaz dışında çok geniş bir renk skalası vardır. Ayrıca beyaz üzerine siyah akıtmaları olması da bu köpeğin özelliklerindendir. French Bulldog mavi rengi de vardır. Çok nadir bulunan ve çok kıymetli bir renktir. Bu köpek cinsinin lila rengi bile olması sevenleri tarafından daha fazla ilgi çekmesine yol açıyor. Kuyrukları genellikle tirbuşon şeklinde ve çok kısadır.

Açık gözlü meraklı ve ilgilidir. İyi huylu ve arkadaş canlısı köpekleridir. İnsanlarla arası çok iyidir. Yavruluk döneminde çok hareketli olsalar da yaşlandıkça sakinleşir ve günün büyük bir bölümünü uyuyarak geçirirler. Diğer hayvanlarla arası korkusuz ve güçlü olduğu için sorunlar çıksa da iyi anlaşabiliyor. Sosyalleştirilirse diğer köpeklerle ve evcil hayvanlarla araları çok iyi olur. Çok meraklıdırlar. Evde ne olup bittiğini öğrenmek isterler. Basık burunlu oldukları için çok uzun ömürlü değillerdir. Ortalama 9 -11 yıl gibi ömürleri vardır. İnatçı ve nadiren agresif özellikleri olan vardır. Ancak sahibiyle iyi iletişim kurarlar. Bekçilik özelliği vardır. Ancak bu ırklardan bekçilik değil dostluk beklenmelidir. Yabancıya havlayıp tepki gösterirler. Bunun dışında neredeyse hiç havlamazlar.

French Bulldog Evde Beslenebilir Mi?

Kısa tüylü olduğu için evde beslenmesi uygundur. Evde besleyebileceğiniz iyi bir yol arkadaşıdır. Tam bir ev köpeğidir. İlk defa besleyecekler için zor olmasına rağmen disiplinli bir şekilde yaklaşıldığında kolaylıkla beslenebilecek bir köpek ırkıdır.

French Bulldog Köpek Eğitimi

French Bulldog’lar tüy dökerken küçük bir fırça yardımıyla tüyleri taranmalıdır. Kuyruklarına ve yüz kısımlarına özel losyon sürülmelidir. Temizliklerine çok dikkat edilmelidir. Narin fırçalar veya diş fırçası kullanılmalıdır. French Bulldog’lar yüzmeyi bilmezler ve havaya karşı hassasiyetleri vardır.

French Bulldog Yatkın Olduğu Hastalıklar

Her kısa tüylü köpekte olduğu gibi deri hassasiyeti fazladır. Mantar, egzama, uyuz gibi deri rahatsızlıklarına yakalanabilirler. Yumuşak damak sarkması denilen hastalık French Bulldog’da fazlaca görülebilir. Alerji, en büyük problemleridir. Horlama ve gaz çıkarma problemleri vardır. Basık burunlu olduğu için nefes almakta güçlük çekiyorlar. Arka bacaklarda çıkıklık sıklıkla görülen hastalıklardandır. Genetik olarak bazı hastalıklara yatkın olan bir ırktır.

 

Lütfen Makalemizi Değerlendiriniz.
[Total: 0 Average: 0]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz