Husky bir diğer adıyla Sibirya kurdudur. Bütün dünyaca tanınan en popüler köpek ırklarının arasında gelmektedir. Husky Köpeğinin Özellikleri oldukça ilgi ve sevgi gören cins köpeklerdir. Husky ırkları soğuğu çok seven canlılardır. Bu nedenle ev ortamında ve sıcak havalarda yaşamları oldukça zorlaşmaktadır.Dış görünüşleri ve kendilerine olan güvenleri ile en fazla dikkat çeken ırkların başındadır. Husky cinsleri çeşitli göz renkleri vardır.

Husky Köpeğinin Özellikleri

Bunun yanı sıra, husky ırklarının en büyük özelliklerinden bir tanesi insanlarla çok iyi dost olmalarıdır. Son derecede sevgi dolu canlılardır. Fakat eğitimleri oldukça zordur. Kolay kolay eğitim göremezler. Unutkan yapıya sahip olmalarından eğitimleri biraz uğraştırıcı bir durumdur. Husky ırkları, kurtların özelliklerini taşımaktadır. Sürüsüne ve ailesine aşırı düşkünlükleri vardır. Bu nedenle ev ortamında kapatılmaması gereken canlılardır. Husky ırkları genetik olarak soğuk ortamda daha rahat yaşarlar. Husky ırkına sahip olan kişilerin onlara sıcak günlerde bunalmamaları için soğuk ortamda tutulması gerekmektedir.

 

Husky Köpeğinin Özellikleri

Husky köpek ırkları, uzaktan da oldukça dikkat çekici ve büyüleyici canlılardır. Masmavi göz renkleri ile oldukça ilgi gören ırklardır. Bu köpek cinsleri özgürlüğüne aşırı düşkün ve oldukça da inatçıdırlar. Husky cinsleri, çocuklara düşkündür. Onlara karşı sevgi ve saygı içerisindedirler. Bu sayede husky cinslerini bir çocuk ile baş göz edebilirsiniz. Yalnızlığı hiç sevmedikleri için çok fazla tek başına kalamazlar. Kaldıkları an etrafı dağıtmalarına, ağlamalarına ve etrafı çizmelerine neden olacaktır.

Yalnızlığı sevmedikleri için insanlarla iyi geçinmeye çalışırlar. Husky cinsini beslemek isteyen kişiler mutlaka dikkat etmelidir. Eğitim konusunda oldukça zor canlılardır. Dik başlı ve inatçı olmalarından dolayı sahiplerini de oldukça yorarlar. Bol bol dışarıya çıkartılması ve tasmasız gezdirilmesi gereken köpeklerdir. Aksi taktirde çok fazla huysuz olmalarına ve daha fazla şımarmalarına neden olacaktır. Genel olarak bakıldığı zaman husky cinsleri iyi bakıldığı taktirde iri vücutları vardır. Karakter olarak ta inatçı, zeki, haylaz ve sosyal canlılardır. Güzel ve sosyal bir şekilde eğitildiği taktirde diğer hayvanlarla anlayan ırklardır. Sinirli ve şiddetli eğitim görüldüğü zaman husky cinsleri son derece saldırgan yapıya sahip olurlar.

Husky Köpek Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Husky cinslerini sahiplenmek isteyenler sık sık sordukları soruların başında ‘husky köpek eğitimi nasıl verilmeli?’ Bunun gibi birçok sorular sorulmaktadır. İlk olarak sahiplerinin bilmesi gereken konunun başında sabırlı olmaları gerekmektedir. Sabırlı ve sakin olunmadığı takdirdehusky ırklarını eğitmek mümkün değildir. Husky cinsleri aşırı özgürlüğüne düşkün canlılardır. Bu nedenle onlara nasıl yaklaşmanız gerektiğini bilmeniz gereklidir. Aksi taktirde köpeğin sinirli bir karaktere sahip olmasına neden olacaktır. Ancak bu husky ırkları ev içerisinde beslenebilecek bir canlı değildir. Onların kendini özgür hissedebileceği bir ortam şarttır. Ev içerisinde yalnız kaldıkları andan itibaren tüm alanı çizmeye ve parçalamaya neden olurlar.

 

Husky ırkları oldukça zeki canlılardır. Zeki oldukları kadar da inatçı huylara sahiptirler. Eğitim sırasında sıkıldıkları andan itibaren agresif hareketler sergilerler. Bunun yanı sıra, eğitimleri yavru iken başlanılmalıdır. Yavruluk döneminde neye alışırsa, büyüdükleri zamanda aynı karaktere sahip olurlar. Bu nedenle yavruluk dönemleri oldukça önemlidir. Temel komutlarla başlanmalıdır. Temel komutlar sahipleri içinde kolay geçecektir. Ancak en zorlu konulardan bir tanesi ise, husky cinslerinin tuvalet eğitimidir. Tuvalet eğitimleri oldukça zorlu geçmektedir. Böyle olmalarının nedeni de genetik ve huylarından gelmesidir. Tuvalet eğitiminde sahipleri de zorlanabilir. Ama her zaman sakin ve sabırlı davranılmalıdır. Her gün düzenli olarak bir saat belirleyerek dışarıya çıkartabilirsiniz. Tuvaletini dışarıda yaptığı zaman onları mutlaka ödüllendirmelisiniz.

Lütfen Makalemizi Değerlendiriniz.
[Total: 0 Average: 0]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz