Köpek sahipleri, en çok tercih edilen evcil hayvanlardan biri olan ve akılları, duyguları ve içgüdüleriyle insanları kendilerine hayran bırakan köpekleri sahiplendikleri an birçok sorumluluğu da kabul etmiş olurlar. Her evcil hayvan gibi köpeklerin de rutin bakım ihtiyaçlarını karşılamak gerekir. Beslenme, temizlenme, taranma, barınma ihtiyacı gibi yalnızca fiziksel ihtiyaçlarını karşılamak demek, ne yazık ki bir köpeği sahiplenmenin tüm sorumluluklarını yerine getirmek demek olmuyor. Sahiplerinin, akıl ve duygu sahibi olan bu hayvanlar için duygusal ihtiyaçlarını da karşılamaları gerekiyor. Bunu onlara sevgilerini göstererek, onlarla oyunlar oynayarak ve onlarla iletişim halinde olarak yapabilirler. Bunun köpeğin hem fiziksel hem de duygusal sağlığına katkısı olacaktır; ancak köpek sahiplerinin köpekleriyle oyun oynayabilmesi de, iletişim kurabilmesi de onları eğiterek mümkün olabilir.

istanbul Başakşehir Köpek Eğitim Merkezi

Eğitimli Bir Köpekle İletişim Daha Kolay

Köpekler ve sahipleri arasındaki iletişimin kurulması, ikisinin de ortak bir dilde kendilerini birbirlerine ifade etmelerini öğrenmeleriyle mümkün olabilir. Bunun için köpeği eğitmenin önemli olduğu kadar köpek sahiplerinin de eğitilmesi önemlidir. Bir köpeği sahiplenmeden önce ırkı ve türü hakkında bilgi sahibi olunmalı ve nasıl davranması ya da onu nasıl eğitmesi gerektiğini de bir uzmandan öğrenilmesi gerekir; çünkü uzmanlar, köpek sahiplerinin aslında fark etmeden takındığı davranışların köpeklerinin davranışlarını da belirlediğini söylüyor. Bunun nedeni olarak da köpeklerin sahiplerini taklit ettiği gösteriliyor. Bir köpeği eğiterek ona birtakım davranış alışkanlıkları edindirilir ya da öğretilen komutlarla sahibine itaat ettirilir. Köpeğe bu eğitimlerin verilmesi, sahibiyle arasındaki iletişimi güçlendirerek sahibinin ne istediğini ya da istemediğini algılayabilecek seviyeye getirecektir. Bunun için uzman köpek eğitmenlerinden yardım alınmalı. İstanbul Başakşehir Köpek Eğitim Merkezi, verdikleri eğitimlerle köpekleri sahiplerine itaatli köpekler haline getiriyor, köpek sahiplerine yardımcı oluyor.

Köpek Eğitiminde Uzman Eğitmenlerle Daha Etkili Sonuçlar Alınıyor

Bir köpeği eğitecek ilk kişi öncelikle onun sahibidir; çünkü köpek ilk alındığında öncelikle tuvalet eğitimi verilir. Sahibinin yanında kaldığı sürece de yeni şeyleri yine sahibinden öğrenir. Bazı durumlarda köpek sahipleri belli bir seviyeye kadar köpeklerini eğitse de yetersiz kaldıkları ve başa çıkamadıkları durumlar olabilir. Bu durumda bir uzman köpek eğitmeni yardımı almak doğru olacaktır. İstanbul BaşakşehirKöpek Eğitim Merkezi eğitmenleriyle köpek sahiplerinin yetersiz kaldığı eğitimleri tamamlarken, köpek davranışlarında olumsuz sonuç alınan durumları da telafi ediyor. Uzman köpek eğitmenleri yanlış davranış alışkanlıkları edinen köpeklerin bu davranışlarını ilerleyen dönemlerde değiştirmenin zor olduğunu söylüyor. Aynı zamanda köpek sahipleri tecrübesiz oldukları için bilinçsizce uyguladıkları eğitimlerin köpekte travmaya kadar giden olumsuz sonuçlar da alınabileceğini vurguluyorlar. Her ne kadar köpekteki davranış bozuklukları düzeltilebilse de bu hem süre kaybı olacak hem de köpek için zararlı sonuçlara neden olacaktır. Uzman eğitmenlerle verilen eğitim ortalama 1 aydır ve tecrübeli oldukları için de köpekte davranış bozukluklarına neden olacak yanlış yöntemler uygulanmaz.

İstanbul Başakşehir Köpek Eğitim Merkezi

Uzman eğitmenler öncelikle köpeği analiz edip sorunlarını belirledikten sonra ırkına, türüne, karakterine ve ihtiyacı olan eğitim türüne göre bir eğitim programı hazırlar. Eğitim tamamlandıktan sonra da köpeğe sahibiyle uyum eğitimi verilir. Böylelikle köpek yalnızca eğitmenine değil, sahibine de itaati öğrenir. İstanbul Başakşehir Köpek Eğitim Merkezi verdiği eğitimler arasında tuvalet eğitimi, temel itaat ve ileri itaat eğitimleri, sosyalleştirme eğitimleri; ayrıca köpeğin kullanım alanlarına göre alan koruma ve bodyguard eğitimleri de veriliyor. İtaat eğitimlerinde köpeğe birtakım komutlar ve bunları uygulayabilmesi öğretilir. İleri itaat eğitimlerinde ek olarak yabancı birinden yemek yememesi ve yabancıya gitmemesi gibi eğitimler de verilir. Özel olarak sahibinin istediği şeyler de eğitimde öğretilebiliyor. İstanbul Başakşehir Köpek Eğitim Merkezi köpek sahiplerine rehber oluyor.

Lütfen Makalemizi Değerlendiriniz.
[Total: 0 Average: 0]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz