Köpeklerde temel itaat eğitimi olmazsa olmaz bir eğitim şeklidir. Köpek İtaat eğitimi bütün köpek ırklarının alabildiği ve alması gereken tek eğitimdir. Günlük hayatta en çok kullanılan eğitim şeklidir. Tamamen gerçekçi komutları içeren Show komutlarını içermeyen eğitim kademelerinin en önemli şeklidir.

Temel itaat eğitimini alan köpeklere daha sonra verilen ikinci kademe eğitim ileri itaat eğitimidir. İleri itaat eğitimini her köpek ırkı alamaz. Köpek ırkının ileri itaat eğitimini alacak ırk olması lazım. İleri itaat eğitimini alabilecek ırkların eğitilebilir olması yüksek köpeklerin alabildiği bir eğitim şeklidir. Köpeklerin her ne kadar ırklarının özellikleri varsa da bir de kendi şahsi karakterleri vardır. Dolayısıyla hiç beklenmeyen bir tür de ileri itaat eğitimini alabilirler. İleri itaat eğitimi tamamen tasmasız olarak yapılan komutları içerir. Temel itaatte tasmalı olarak verilen eğitimler ileri itaatte tasmasız olarak verilmektedir. İleri itaatte köpeğinizin üzerinde mutlak bir otoriteniz olması gerekir. İleri itaatte tasma olmadığı için köpek isterse yanınızdan uzaklaşabileceğini ve kaçabileceğini bilir. Eğer üzerinde mutlak hakimiyetiniz varsa köpeğiniz sizin yanınızdan ayrılmayacaktır. Köpeğiniz ne kadar komutları biliyor olsa da her komuttan sonra köpeğinize sevgi veriniz. Eğitim arasında köpeğinizin sevdiği şeyleri yaparak eğitimi onun için zevkli bir hale getirebilirsiniz.

Köpek itaat Eğitimi

Köpek İtaat Eğitimi Nelerdir?

Temel itaat eğitimin komutları öncelikle hayır komutudur. Günlük hayatta en çok kullanılan komut köpeğin yanlış yaptığı veya yapmasını istemediğiniz bir şeyi yaptığı noktada uygulanması gereken sert bir sesle köpeğe hayır komutunu vermektir. Bir diğer komut ise takip komutudur. Temel itaat eğitimindeki takip komutu ile beraber köpeğiniz tasmayı çekmeden sizin hızınıza ayak uyduracak şekilde sizin solunuzdan sizi takip etmesi gerekiyor. Siz durduğunuz zaman sizinle birlikte durmalıdır. Bir diğer temel itaat komutu ise otur komutudur. Takipte devam ederken durup da otur komutu verdiğinizde köpeğinizin sol tarafınızda size yapışık olarak oturması gerekiyor. Bir diğeri ise yat komutudur. Otur komutundan sonra köpeğe yat dediğinizde sol tarafınızda yatar pozisyona geçmesi gerekiyor.

Köpeklere verilen temel itaat eğitimleri içerisinde otur bekle ve yat bekle olan iki adet bekle komutu vardır. Otur bekle daha kısa süreli beklemelerde verilen komuttur. Yat bekle komutu ise daha uzun süreli beklemelerde kullanılıyor. Temel itaat eğitimi sadece komutlardan oluşmamaktadır. Köpeğinizin sizin hakimiyetiniz altına girmesini sağlamalısınız. Eğitimli köpek bir ödül veya rüşvet karşılığı değil de siz söylediğiniz noktada söylediğiniz komutu her koşul altında yanınız da başka köpek veya başka insan varken de uygulayan köpektir. Temel itaat eğitimi genel anlamda köpeğinizin sizin hakimiyetiniz altına girmesini sağlar. Temel itaatte köpek kayış ile kontrol altına alınır.

İleri İtaat Eğitimleri Nelerdir?

Temel itaatteki bütün komutları tasmasız olarak yapar onlara artı olarak da gel komutu eğitimini alırlar. Uzak bir yerde oturur veya yatar vaziyette bekleyen köpeğinizi çağırdığınızda gelmesi gerekir. Temel itaate artı olarak uzaktan otur ve uzaktan yat komutlarını hem komut hem de hareketle köpeğin yapması gerekir. Takip komutunda köpeğiniz serbest olarak tasmasız bir şekilde sizin sol tarafınızda attığınız adımlara uygun olarak sizinle birlikte yürümeyi öğrenir.

Bekle komutu ile birlikte köpeğiniz hangi pozisyonda ise otur veya yat komutunu verdikten sonra bekle komutunu vererek köpeğinizin beklemesini sağlamalısınız. Bütün bu eğitimleri uygulayabilmeniz ve eğitiminizin olumlu sonuçlar alması için mutlaka köpeğinizi görüş alanınızda tutun. Verdiğiniz her komutu el hareketlerinizle de göstererek köpeğiniz işaret alarak da komutları öğrenmiş olur.

 

 

Lütfen Makalemizi Değerlendiriniz.
[Total: 0 Average: 0]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz