Köpekler doğuştan insanlara karşı sevgi duyma ve sadık olma duyguları ile dünyaya gelirler. Bu özellikleri bakımından diğer hayvan türleri arasında farklılık gösterirler. Köpek, sahibini tanıdığı an ona karşı farklı duygular besler. Bunun devamında ise sahibinin kokusu hemen aklına kazır. Anneleri ve kardeşlerinin yanından ayrıldıktan sonra sahiplerini en yakın dostu olarak görürler. Bu noktada köpek sahipleri de köpeğin bu sevgisini karşılıksız bırakmamak için onların davranışlarını kontrol edebilmeli, onlara doğru eğitim vererek topluma uyum sağlamasında ona yardımcı olmalıdır.

Sarıyer Köpek Eğitim Merkezi

Köpeklerin bundan yaklaşık olarak bin yıl önce insanlarla tanışması sonrası insanların gün geçtikçe artan farklı ihtiyaçları doğrultusunda onlara yardım etmek amacıyla çeşitli evrim geçirerek bugün bulunan birçok köpek türünü oluşturmuşlardır . Bu farklı birçok köpek türü günümüzde insan hayatının hemen hemen her noktasında oldukça önemli görevler alıyor. Köpekler farklı birçok türe sahip olmasına karşın bazı temel özellikler bakımından birbirlerine benzerler. Örnek olarak üst çenelerinde 3 adet alt çenelerinde ise 4 adet kesici dişleri vardır ve bu tüm köpeklerde diş yapısı bakımından aynıdır. Bunun yanında gündüz ve gece aktif hareket özelliğine sahip köpekler çok iyi yüzmesinin yanında saate 50 km’ye kadar hıza ulaşabilirler.

Sarıyer Köpek Eğitim Merkezi

Köpeklerin en hoşuna giden şey ise sahibi tarafından tüylerinin okşanmasıdır. Kişi köpeklerinin tüylerini tarayarak onu hem rahatlamasını sağlar hem de sağlıklı olmasına yardımcı olur. Bu noktada köpek sahibi olacak kişiler mutlaka köpeklerine gereken zamanı ayırmalıdır. Ayrıca köpeklerin ev ortamına alışması bakımından kendilerine ait özel bir yerleri olmalıdır. Bu yer onun bulunduğu ortama adaptasyonu açısından oldukça önemlidir. Ona bu yer sağlandıktan sonra yeni alınmış yavru köpeklere temel itaat eğitiminin verilmesi gerekiyor. Bu eğitim köpeğin topluma uygun davranışlar sergilemesini sağlayacaktır.

İtaat Eğitiminde Yapılması Gerekenler

Köpekler, yaptığı her doğru davranış sonucu sahibi tarafından uygun olarak ödüllendirilmelidir. Köpek istenilmeyen bir davranışı yaptığında ise cezalandırılmalıdır. Ancak bu ceza ve ödül ağır değil yerinde olmalıdır. Genellikle cezalar söz ile verilir. Bu noktada biraz sabırlı olunmalıdır. Çünkü köpekler kişinin verdiği her komutu hemen öğrenemez. Bu eğitim aşamalı bir şekilde işler. Bu noktada sürekli olarak tekrar yapılmalıdır. Sürekli yapılacak olan tekrarlar köpeğin verilen komutu daha iyi algılayıp komutu aklına kazımasına yardımcı olacaktır. Bu yüzden köpeklere ödül ve ceza verirken dikkatli olunmalıdır. Bu ödül ve cezalar yerinde ve uygun olarak verilmelidir. Eğitim süresi fazla uzun tutulmamalıdır ve verilecek olan komutlar net olmalıdır. Bu eğitimler belli bir programa uyularak yapılırsa sonucunda istenilen davranışlar köpeklere öğretilmiş olacaktır.

Köpek Eğitiminin Püf Noktaları

Köpeklere verilecek olan komutlar köpeğin anlayabileceği şekilde olmalıdır. Bu eğitimde köpek ile kişi arasında iletişim eksikliği kesinlikle yaşanmamalıdır. Bu noktada komutlar bir işaret yardımıyla verilmelidir. Ayrıca komutlar kısa, kesin ve net olmalıdır. Köpeğin istenilen davranışı yapması için verilecek olan komutların tek kelimeden meydana gelmesi gerekir. Ayrıca bu komutlar gerekli işaretlerle desteklenmelidir. Bunun yanında köpeğin bu komutları öğrenene bilmesi için sürekli olarak tekrar yapılmalıdır. Bazı komutlar köpek için zor olsa da sabırlı bir şekilde tekrar yaparak komut köpeğe öğretilmelidir. Bu noktada eğitimden kesinlikle vazgeçmemek gerekir ve köpek yaptığı her doğru davranış sonucu uygun şekilde ödüllendirilmelidir. Ancak bu eğitimler uzun süren bir sabır ister. Bu noktada Sarıyer Köpek Eğitim Merkezi köpeklere doğru, güvenilir ve kaliteli bir eğitim sunuyor. Sahip olduğu uzman eğiticiler ve profesyonel olarak verilen eğitim metotlarıyla Sarıyer Köpek Eğitim Merkezi, köpek eğitimi konusunda köpek sahiplerinin tercih etmesi gereken yerlerden biridir.

Lütfen Makalemizi Değerlendiriniz.
[Total: 0 Average: 0]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz