Köpek eğitimi köpeklerin insanlar ile çok daha sağlıklı ilişki kurabilmesi için önemlidir. Köpek eğitiminde köpeklerin karakteri ve ırkı önemlidir. Fakat her köpeğin eğitilebileceği de unutulmaması gereken bir gerçektir. Eğer sokak köpeği edindiyseniz köpeğinizi nasıl beslemeniz ve nasıl eğitmeniz gerektiği konusunda bir takım bilgileri edinmeniz gerekmektedir. Sokak köpekleri için öncelikle tuvalet eğitimleri verilmelidir. Bu nedenle köpek sahiplerinin büyük bir sorumluluk aldığının bilincinde olması da gerekir. Eğer köpek henüz yavru ise şanslı olduğunuzu bilmelisiniz. Çünkü uzun zamandan beri sokakta kalan bir köpek size çok daha kolay alışacaktır. Sevgi ve şefkat ihtiyacını gidermeniz köpeğin size olan bağının güçlenmesini sağlayacaktır. Bu nedenle sokak köpeği eğitiminde sahiplerin oldukça önemli bir yeri olduğu unutulmamalıdır. Sokak köpeklerinin eğitimi hakkında en çok merak edilen konulardan biri de her köpeğin eğitilip eğitilemeyeceği ile ilgilidir. Sokak köpeği eğitiminde doğru eğitmenleri bulabilmek de önemlidir. Peki,sokak köpeği eğitmeni var mı?

Sokak Köpeği Eğitmeni Var Mı

Öncelikle gerçek bir eğitmenin köpek ayrımı yapmayacağını bilmenizde fayda vardır. Köpekler ile iyi iletişim kurabilen ve her canlıyı sevebilen kişiler elbette sokak köpeklerinin eğitimine de katkı sunacaktır. Köpeklere verilen eğitimlerde köpeklerin karakter özellikleri elbette önemlidir. Özellikle köpeklerin anne ve babalarını ırkına da dikkat edilerek bir takım eğitimler verilmektedir. Fakat her köpek eğitime farklı yanıt verdiğinden dolayı köpek eğitiminde köpeklerin ırkını da göz önünde bulundurmak gerekir. Sokak köpekleri daha çok başına buyruk davranmaya alıştıklarından dolayı eğitimlerde zaman zaman zorluk yaratabilmektedir. Bu nedenle köpeklere uygun olarak eğitim vermek ve onları çok fazla zorlamamak gerekir. Köpek eğitiminde köpeklerin alacağı eğitimlerin ödül içeriği barındırması gerekir.

Ödüllendirme Yolu İle Eğitim

Sokak köpeklerini eğitirken eğitim sürecine köpekleri alıştırabilmek için ödül yöntemini denemek gerekir. Pek çok kişi eğitim ve cezayı birbirine karıştırdığından dolayı köpeklere bu süreç içerisinde eğitimi zorla vermeye çalışmaktadır. Köpek eğitiminde ödüllendirmeye dayanan eğitim pozitif eğitim olarak ifade edilmektedir. Pozitif köpek eğitiminde köpeklerin yapmış olduğu doğru davranışlar ödüllendirilerek davranışın pekiştirilmesi sağlanmaktadır. Köpek eğitiminde ödüller köpeklerin eğitime daha çok uyum sağlamasına yardımcı olacağından dolayı oldukça önemli bir süreci ifade etmektedir. Sokak köpeklerini eğitirken onları çok zorlamak da doğru olmayacaktır.

Yavru sokak köpeğine sahipseniz eğer öncelikle tuvalet eğitimi konusunda büyük bir çaba sarf etmeniz gerekecektir. Özellikle yavru köpekler tuvalet eğitiminde bir takım zorluklar çıkardığından dolayı bu süreci olumlu bir şekilde atlatabilmek için ödüllendirme yöntemine ağırlık vermek gerekmektedir. Köpeklerin tuvalet eğitiminde köpeklere davranışı alıştırmak için ödül verilmesi gerekir. Köpekler beslendikten sonra tuvaletlerini yapması için dışarı çıkarılmalıdır. Bu sayede köpekler yemek ve tuvalet arasında zamanla bir bağ kuracağından dolayı uyarı vermeye başlayacaktır.

Sokak Köpeği Eğitmeni Var Mı

Köpek eğitiminde temel itaat eğitimlerinin oldukça önemli bir yeri vardır. Köpeklerin hangi davranışı yapacağı ya da yapmayacağı eğitimler aracılığı ile çok daha kolay bir şekilde öğretilecektir. Köpek itaat eğitimlerinde köpeklere belirli komutlar öğretilir. Bu komutlar gel, otur, kalk ya da yat gibi belirli komutları içerir. Bu sayede köpekler hangi davranışı yapacaklarını sahiplerinin komutu aracılığı ile öğrenmektedir. Köpek itaat eğitimlerine öncelikle dur komutunu öğreterek başlamak gerekir. Zamanla dur komutu köpeklerin sürekli tekrarladığı bir davranış olacağından dolayı köpekler çok daha sosyal davranış kazanacaktır. Sokak köpekleri eğitimleri aldıklarında çevreleri ile çok daha uyumlu hale gelecektir. Bu nedenle her köpeğin eğitilebileceği de unutulmaması gereken konulardan birini oluşturmaktadır. Köpek eğitiminde doğru eğitmenleri bulmak önemlidir.

Lütfen Makalemizi Değerlendiriniz.
[Total: 0 Average: 0]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz