Alman Kurdu Nasıl Bir Irktır?

Alman kurdu şu an dünya üzerindeki ırklar içinden en popüler olan köpek ırklarından biridir. Bu ırkın cüssesi iri olsa bile popüler olmasının nedeni fiziksel görünüşünün güzelliği ve oldukça iyi karakter yapısına sahip olmasıdır. Fiziksel özelliklerine baktığımızda dik kulak yapısı, parlak tüy, bademi andıran koyu renk gözler, vücuda oranla büyük bir kafa, geniş göğüs kafesi, bel hizasının aşağısından uzun bir kuyruk ve atılan güçlü adımlar gözlemleriz. Karakter yapısını incelediğimizde ise çok iyi bir aile köpeği olduğunu görürüz. Sosyal ve zeki bir ırktır.

Bu özellikleri sayesinde kolayca eğitim alabilirler. Bilinçli olduğundan dolayı küçük çocuğunuzu yanına güvenle bırakabilirsiniz. Asla zarar vermeyecektir. Hatta çocuğunuzun eğlenceli vakit geçirmesini sağlayacak bir oyun arkadaşı olacaktır. Günümüzde birçok psikolog çocuğa küçük yaşta hayvan sevgisini aşılamak ve çocukta sorumluluk duygusunu geliştirmek amaçlı ebeveynlere köpek almayı tavsiye eder. Yani çocuk eğitimi için önemli bir husustur. Aile köpeği olmasının dışında alman kurtları için güvenilir bir bekçi köpeği diyebiliriz.

İçgüdüsel bir koruma özelliğine sahiptir. Bu özelliği iyi bir eğitimle pekiştirilirse ortaya oldukça iyi bir koruma köpeği çıkacaktır. Alman kurdunu diğer ırklardan üstün tutan diğer bir özelliği de oldukça dengeli bir karaktere sahip olmasıdır. Sosyallik ve bekçiliği bir terazinin iki kefesi olarak düşünebiliriz. Alman kurtlarında bu iki kefe birbirine tamamen eşittir. Yalnız unutulmaması gereken şey, köpeğinizin bu özelliklere sahip olması için saf kan Alman kurdu olduğuna dikkat etmelisiniz. Saf kan olmadığı zaman tam olarak bu özelliklerde bir köpeğiniz olmayabilir.

Köpekler Nasıl ve Nerelerden Alınabilir?

Bu konu oldukça hassas bir konudur. Bunun nedeni de aldığınız köpeğin hayatınızın bir parçası haline gelip, size uzun süre arkadaşlık edecek olmasıdır. Hem karakter açısından hem de köpeğin sağlığı açısından köpeği alacağınız yeri araştırmalısınız. Öncelikle tanıdığınız kişilerden köpek almanız çok daha iyi olacaktır. Bunun nedeni de, evde doğup büyüyen köpeklerin çok daha sağlıklı olmasıdır. Eğer köpeği olan bir tanıdığa sahip değilseniz köpek üretim çiftliklerine de bakabilirsiniz. Çiftliğin kaliteli olup olmadığını iyice araştırıp görmelisiniz.

Türkiye’de birçok köpek çiftliği var ancak tümü yeterince kaliteli değil. Bazı yerlerde ilgi ve alaka gayet iyiyken, kimi çiftliklerde bu durumu gözlemleyemiyoruz. Ayrıca şecereli köpek almak çok önemlidir. Çünkü şecere size köpeğin her türlü bilgisini öğrenme fırsatı sağlayacaktır ve bu sahiplenecek kişi için oldukça iyi bir avantajdır. Ülkemizde şecereli birçok köpek mevcuttur. Bunların dışında barınakları da aklınızda bulundurabilirsiniz. Barınaklarda bulunan birçok köpek arasından yine tercih yapabilirsiniz. Pet shoplar fazla tercih edilmese de bir diğer alternatif olarak sunulabilir.

Alman Kurdu Fiyatları

Alman Kurdu Fiyatları Ne Kadardır?

Alman kurtları özel köpekler oldukları için çok uygun bir fiyata bulamayabilirsiniz. Alman kurdu fiyatları çiftliklerde genellikle beş yüz ve üzeri olmaktadır. Köpeğin eğitimli alınması sahiplenecek kişi için çok önemlidir. Eğitimli köpeklerin fiyatlarındaki artış çoğu zaman fazlaca belirgindir. Ancak köpeğin eğitimli olması sahiplenecek kişiye her anlamda büyük kolaylık sağlayacaktır. Denk gelirseniz, köpeğini mecburiyetten veya farklı nedenlerden dolayı ücretsiz bir şekilde sahiplendiren kişiler de vardır. Ancak tabii ki o güveni satacak kişiye hissettirmelisiniz. Çünkü bu konuda çiftliklerdeki sahiplerden çok daha hassas olacaklardır. Kimi sahipler sözleşme imzalatıp sahiplendirebiliyor. Bu şekilde iki taraflı problem olması önlenmiş oluyor. Aynı zamanda köpeğin yavruyken alınması, büyüdükten sonra alınmasından çok daha iyi olacaktır. Bunun nedeni, size daha hızlı bir şekilde alışacak olmasıdır.

Lütfen Makalemizi Değerlendiriniz.
[Total: 0 Average: 0]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz