İngilizce köpeklere ait, köpeklere has, köpek ve benzeri hayvanlarla ilgili manalarına gelen “canine” kelimesi K9 köpeklerinin ad babasıdır. Okunuşu Keynayn olan kelime Key-K Nine-9 olarak kısaltılarak K9 köpeklerinin adı ortaya çıkmıştır. K9 Köpeklerinin Fiyatları Nedir? Bunu bizi ziyaret ederek öğrenebilirsiniz. K9 köpek, narkotik, bomba, koruma, iz takibi gibi eğitim almış genelde askeri amaçla ya da polis köpeği olarak kullanılan köpeklerin genel adıdır.

Amerika’dan tüm dünyaya yayılan K9 kelimesi ülkemizde de eğitim almış köpekler için kullanılmaktadır. Ülkemizde K9 köpek denilince ilk akla gelen Alman çoban köpeğidir. Bunun nedeni de özellikleri bakımından K9 olarak genelde Alman çoban köpeklerinin seçilmesi ve Hollywood sinemasının ünlü K9 filminde Jerry Lee ismindeki K9 köpeğin Alman çoban köpeği olmasıdır.

K9 Köpeklerinin Fiyatları Nedir?

K9 Köpek Hangi Irktan, Nasıl Seçilir?

K9 köpek seçimi yapılırken birçok özellik göz önüne alınmaktadır. K9 olarak seçilecek köpeklerin ırkları genel olarak Alman çoban köpeği, rottweiller, Belçika çoban köpeği, Belçika malinois, boxer, doberman, dev snautzer cinsi köpeklerdir. Öncelikle K9 olarak görev yapacak köpeğin vücut ölçüleri yapacağı işe uygun olarak seçilir. Köpek ne çok hantal, ne de küçük olmamalıdır. İdeal kilo olarak 20-25 kilogram aralığı uygundur. Köpek seçiminde dikkat edilmesi gereken bir başka nokta da köpeğin zeki olması ve itaat kapasitesinin yüksek olmasıdır. Ayrıca köpek 9 yaşından büyük olmamasına özen gösterilmelidir. K9 köpeği eğitimi için 0-2 yaş gurubu en uygun aralıktır. 2 yaşından sonra köpek eğitimleri zorlaşmakta ve daha uzun süre eğitim vermek gerekmektedir. Eğer köpek arama faaliyetlerinde kullanmak üzere seçilecek ise köpeğin oyuna merakının fazla olması gerekmektedir. Herhangi bir top ve ya oyuncak ile oynamaya eğilimi olmalıdır.

Ancak K9 köpeği olarak seçilen köpek ırklarının birçoğunda oyun oynama arzusu yok denecek kadar azdır. O nedenle arama faaliyeti yapacak köpek seçiminde son derece dikkatli davranmak gerekmektedir. Arama faaliyetlerinde bulunacak olan köpekler diğer K9 ırklarından farklı ırklar olabilir. Arama köpekleri Cocker Spaniel, Border Collie, Alman Çoban Köpeği, Golden Retriever, İngiliz Springer Spaniel, Belçika Malinois, Labrador Retriever ırklarından da seçilir. Aramada kullanılacak K9 köpeklerinin diğer K9 köpeklerinden farklı ırklarda seçiliyor olmasının temel nedeni koklama özellikleri ile dikkat durumlarıdır. Arama faaliyetlerinde bulunacak olan K9 köpeğinin koku alma duyusu gelişmiş ve dikkati kolay dağılmayan cinslerden seçilmesi gerekmektedir.

K9 Köpeği Eğitmeni Özellikleri Nelerdir?

K9 köpeği eğitecek kişide olması gereken en önemli özellikler köpek sevgisi ve sabırdır. Sabırlı olmayan kişilerin K9 eğitimi vermesi oldukça zordur. Ayrıca K9 eğitimi verecek kişi disiplinli, çalışkan, kötü alışkanlıkları olmayan, köpeklere sevecen yaklaşan, köpekler ile iyi diyalog kurabilen olmalıdır. Köpek eğitimi verecek kişinin en az 1 yıllık köpek eğitimi tecrübesi olmalı ve bu konuda sertifika sahibi olmalıdır. Köpek eğitimi veren kişilere her 6 ayda 1 doz köpeklerden insanlara geçen hastalıklar ile alakalı aşı yapılmaktadır. Ayrıca K9 köpeklerde parazitlere karşı 3 ayda 1 doz aşılanmaktadır.

K9 Köpeklerinin Fiyatları Nedir?

K9 köpek almak isteyen kişileri için ilk sorulardan birisi K9 köpeklerinin fiyatları nedir olmaktadır. K9 köpek fiyatları köpeğin cinsine, yaşına, ırkına, eğitim durumuna ve faaliyet alanına göre değişmektedir. Genç köpekler yaşlı köpeklere oranla daha pahalıdır. Ayrıca eğitimi iyi olan köpekler ve faaliyet alanı arama olan köpekler diğer köpeklere göre daha fazladır. Köpek fiyatlarını belirleyen en büyük özellik köpeğin cinsidir. K9 olmayan köpekler ile K9 köpekler arasında 2000 TL’den başlamak üzere fark bulunmaktadır. K9 köpeklerinin fiyatları 9 yaşından sonra büyük ölçüde düşmektedir. Çünkü 9 yaşından sonra K9 olarak görev yapan köpekler emekli edilmekte ve bu yaştan sonra barınaklara gönderilmektedir.

Lütfen Makalemizi Değerlendiriniz.
[Total: 0 Average: 0]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz