Labrador Retriever, dünya çapında muazzam bir şöhrete sahip, tam anlamıyla aile dostu bir köpek cinsidir. Bu şöhreti hak etmesinin bir çok nedeni vardır…

Labradorlar, zekanın, nezaketin, gücün, arkadaş canlısı sempatik bir yapının ve şık görünüşün olağanüstü bir karışımıdır. Tüm bunların yanı sıra, köpek sever bir aile için saymakla bitmeyecek daha birçok özelliği vardır.

Labrador Retriever cinsinin kökeni Newfoundland adasına dayanmaktadır ve yine bu adada geliştirilmiştir. Çoğunlukla balıkçılar tarafından balık ağlarını bulmaları ve ağdan kaçan balıkları yakalamaya yardımcı olmaları için kullanılmışlardır. Ve günümüze kadar da yüzmeye olan tutkularından ve yeteneklerinden hiçbir şey kaybetmemişlerdir.

Labrador cinsinin doğasında var olan çok yönlülük ve zeka, onu birçok farklı “İş’te” kullanılan bir ırk haline getirmiştir. Labradorlar tam anlamıyla bir hazine değerindedirler. Polis köpeği, arama-kurtarma, görme engelliler için rehber köpeklik, narkotik köpekliği, hizmet görme, takip köpekliği gibi bir çok görevde son derece başarılı olduğunu kanıtlamıştır…

Labrador Retriever Özellikleri

Labradorlar, onları diğer tüm köpek cinslerinden ayıran çok özel ve benzersiz bir karakteristik özelliğe sahiptir. Onların, tam anlamıyla aile dostu bir köpek cinsi olarak kabul edilmesinin temel nedeni budur, hatta bazıları Labradorların birçok meziyete sahip en iyi aile köpeği olduğunu söyler.

İyi şekilde sosyalleştirildiklerinde ve uygun yavru eğitimi verildiğinde Labrador Retriever cinsi köpekler: Son derece zeki, nazik, sevgi dolu, sadık, tamamen güvenilir, iyi huylu, arkadaş canlısı ve duygusaldırlar. Çocuklarla fevkalade uyumlu olup, diğer köpekler ve hayvanlarla iyi ilişkilere sahiptir.

Labradorlar, kısa sürede sahiplerine bağımlı hale gelirler. Aileleriyle vakit geçirmekten daha çok sevdikleri hiçbir şey yoktur – keşfetme, yüzme, yürüyüş ya da top yakalama gibi… Bu nedenle, bazı Labradorlar, ayrı kalma endişesi yaşayabilir ve uzun süre yalnız bırakılıp sıkılmaya mahkum edildiklerinde biraz huysuzlaşabilirler.

Labrador Retriever Eğitimi – Doğru Yöntemler

Bir labrador yavrusunu eğitmek, hem sizin için hem de minik köpek yavrunuz için son derece önemli ve tatmin edici bir deneyimdir. Zekaları ve karşı tarafı memnun etmeye yönelik istekleri, Labradorları eğitime yatkın bir cins haline getirir – onlar son derece yetenekli ve istekli öğrencilerdir.

Labrador yavrunuzu mümkün olduğunca erken eğitmeye başlamak çok önemlidir (Unutmayın, ne olursa olsun eğitime başlamak hiçbir zaman için geç değildir). Minik, sevimli labrador yavrunuz çok kısa bir süre içinde, bazı temel itaat eğitimleri olmadan kontrol edebilmenin çok zor olduğu son derece güçlü ve meraklı bir köpek haline gelecektir.

Labrador Retriever cinsi köpekler, pozitif, şiddet içermeyen, ödül tabanlı eğitim yöntemlerine çok iyi karşılık verirler. Toplumun saygın ve güvenilir birer üyesi olmaları için tek ihtiyaç duydukları bazı kurallar ve sınırlardır.

Erken yavru sosyalleşmesi, Labradorunuz için hayati önem taşımaktadır. Bu erken sosyalleşme, her tür insanın ve çeşitli türden hayvanların yanında, genel anlamda insan hakim dünyada kendilerini daha rahat hissetmesine yardımcı olur.

“Otur”, “yat”  gibi tüm temel itaat komutları, Labrador yavrunuz tarafından heyecanla ve kolaylıkla öğrenilir. Bir Labrador yavrusuyla yaşama zevkine sahip olmuş herhangi bir kişi, bu köpek eğitimi komutlarının özellikle iki durumda ne kadar önemli olduklarını kolaylıkla kabul edecektir. – Tasmasız bir şekilde yanınızda yürümesi ve aynı zamanda çevrelerindeki insanların üzerine zıplamayı kesmeleri… Bunun nedeni, cüsselerinin büyüklüğü, güçleri ve heyecanlı doğalarıdır. – iyi olan şu ki, Labradorlar çok hızlı öğrenen öğrencilerdir.

Lütfen Makalemizi Değerlendiriniz.
[Total: 0 Average: 0]

6 YORUMLAR

  1. Ben bugun labrodor bi disi kopek sahiplendim çok cana yakin uslu ama hem kedimle anlasamayip saldirdi hemde kakasini eve yapti kakasini gösterip kizdim ve yarim saat disari cikarip dolastirdim ama disarda kakasini yapmadi ben ondan asla vazgecmek istemiyorum ama kedimden de oyle anlasip bi arada yasamalarini istiyorum tuvalet egitimi pek verilmemis ama hayirdan anliyo bana bir yol gosterirseniz sevinirim bu arada asla ikisindende vazgecmem

  2. Benim labrador yavrum çok yaramaz kardeşimin bütün tişörtlerini yırtı bütün yöntemleri denedim ama bir işe yaramıyor yardımcı olurmusunuz

  3. Siyah Labrador Retriverim var daha 3 aylık banyo yapmayi cok seviyo Komutlarimi Dinliyor cok oyuncu kopek

  4. Merhabalar herkese ben daha bu gün aldım dişi labrador nasıl eğiteceğimi bilmiyorum tuvalet spreyi almama rağmen eve bir kaç defa kaka çişini yaptı yardımıcı olurmusunuz?

  5. arkadaşım çok teşşekür ederim beni bilgilendirdiğin için çok teşşekür ederim ama benimki Labrador Retriever siyah beyaz banyoyu çook seviyor yaramaz değil ve çok tatlı

  6. Sitenizi eski halinden beri takip etmekteyim. Yenilenen bu haliyle çok daha güzel, anlaşılır,içinde gezmesi daha hoş ve bilgilendirici olmuş. Tekrar tekrar teşekkür eder, işlerinizde başarılar dilerim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz