Golden Retrieverlar, olağanüstü insan canlısı köpeklerdir – onlar, biz köpek severlerin çok değer verdikleri ve hayran oldukları birçok farklı davranış sergilemektedirler.

Golden Retrieverlar dünya genelinde naziklikleri, doğa sevgileri, yüksek zekaları, mutlak sadakatları ve çekici görünüşleri için sevilirler. İçinde bulundukları aileleleriyle güçlü ve kalıcı bağ kuran az sayıdaki köpek cinslerindendir.

Golden Retriever yavrularının eğitimi önemli, eğlenceli ve hem köpek hem de sizin için deneyim gerektirmektedir. Köpeğinizin başta biraz asi ve heyecanlı olduğunu göreceksiniz fakat diğer köpeklerle ve insanlarla sosyalleşmesi sonucunda, harika ve güvenilir bir arkadaşlık inşa edeceğinizden emin olabilirsiniz.

Golden Retriever Özellikleri

Golden Retriever nispeten modern sportif bir köpek cinsidir. Şanslıyız ki, Golden Retrieverlar 1800’lü yıllarda Dudley Majoribanks tarafından İskoçya’da biz köpek severler için geliştirildi. İlk başta üstün avcılar olarak yetiştirildiler – ve hala avcılığı çok seviyorlar

Golden Retrieverların sıcak, yumuşak bir ifadeleri vardır ve aynı zamanda kaslı, atletik ve pürüzsüz bir yürüyüşleri vardır. Onlar, kafalarını yüksek tutarak ve kuyruklarını heyecanla sallayarak sizi selamlarlar.

Golden Retrieverların en belirgin özelliklerinden biri de güzel, zengin altın tüyleridir. Çift katlı hava geçirmeyen kalın bir ceket gibidir!

Goldenlar güçlü ve iyi vücutlu köpeklerdir ve erkekleri  56-61cm olup 29-34kg arasında olmaktadırlar. Dişileri ise bir iki santimetre daha kısa olup birkaç kilo hafiftirler.

Golden Retrieverların kolay yönetilebilmeleri ve çok eğitilebilir olmaları onları “köpek işlerinde” önemli kılmıştır. İnsanlara olan sadakatları ve sabırlı olmaları onları körler için rehber köpekler, hizmet köpekleri ve hatta narkotik köpekleri olmaları açısından uygun kılmıştır.

Golden Retrieverların Karakterleri

İyi eğitimli bir Golden ile yaşayan sosyal insanlar, kendilerinin bu kadar sosyal olmalarında Golden’ın önemine dikkat çekeceklerdir.

Golden Retrieverlar insan dikkatini istemektedirler ve bununla daha başarılı olmaktadırlar. Aile faaliyetlerine katıldıklarında en mutlu onlar olur – dış mekan köpeği değillerdir. Bu yüzden eğer uzun süreyle evden uzakta kalmanız gerekiyorsa Golden Retriever sizin için uygun köpek olmayabilir. Ayrılma anksiyetesi yalnız kalan ve uzun saatler sonucunda sıkılan Goldenlar için bir problem olabilir.

Golden Retriever yavruları güvenli, iyi huylu, sabırlı, araştırmacı, uyarlanabilir, istikrarlı dostlar olarak büyürler. Temelde sorumlu ve ev halkını seven köpeklerdir.

Golden Retriever  Eğitimi

Golden Retriever yavruları tam potansiyellerine ulaşmak için uygun sosyalleşme ve en azından temel itaat eğitimlerine ihtiyaç duyarlar. Goldenlar hakkındaki iyi haber ise çok eğitilebilir olmaları ve çok yetenekli öğrenciler olmalarıdır.

Cesaret ve övgü bol pozitif, ödül tabanlı köpek eğitim yöntemleri Golden Retriever köpek eğitimlerinden en etkilisidir. Eğitim sırasında çok istekli olduklarını göreceksiniz ve sert cezaların veya gözdağı vermenin üzerlerinde etkisiz olduğunu fark edeceksiniz.

Tuvalet ve kafes eğitimi esnasında komutları doğru verildiğinde köpeğiniz bunu çabucak kavrayacaktır. Sizden tek istedikleri açık rehberlik, tutarlılık ve tekrardır.

Lütfen Makalemizi Değerlendiriniz.
[Total: 0 Average: 0]

6 YORUMLAR

  1. 2.5 aylik disi golden yawrumuz var adi kilosundan dolayi lokum :)) koyduk cok seviyoruz ama bu aralar hircinlasmaya basladi surekli hirlama ve isirma gibi problerle karsilasiyoruz. Wc egitimide sifir gazeteyle denedik bir turlu yapamadik egitmenlere vermek istemiyoruz kotu davranma ihtimalleri cok yuksek oyuzden egitimini biz vermek istiyoruz… lutfen yardimci olurmusunuz…

  2. bende golden Retriever cinsinde köpek alamıyı düşünüyorum ama tüyleri konusda çok endişem var hangi sıklıkla tuylerini döker tüylerini dökemmesi için ne yapmalıyım yada tüylerini dökmeye basladiğinda nasıl önlemler almalıyım

  3. Bence bunların için cevap veririm 1.kötü olmaz 2.evet yaşayabilirsiniz 3,coated retviver

  4. merhabalar,
    biz bir golden Retriever almayı planlıyoruz ve orta boyutu bir evde oturuyoruz .onu çoğunlukla dışarı çıkarabileceğimi düşünüyorum .ancak sınav zamanları ne yaparım bilmiyorum .Evde 4,5 yaşında bir kardeşim var ve tüyleriyle ilgili endişelerim var .ayrıca bu ilk köpeğimiz …Ne önerirsiniz .Sizce bir köpeğimiz olursa almamız onun için daha kötü mü olur ?yoksa sizce orta boyutlu bir evde rahat yaşayabilir mi?Başka bir cins önerir misiniz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz