JackRussel eğitimi hem keyifli hem de kolaydır. Köpeğin eğitilebilir olması dominant karakterlere göre farklılık gösterebiliyor. JackRussel bildiğini yapan bir köpek ırkı olduğu için eğitmeninin sesini biraz daha yüksek kullanması gerekir. Kesin tavır belirtmelisiniz. JackRussel bir uzman tarafından eğitilmeleri gereken köpek ırklarından bir tanesidir. JackRussel Köpek Eğitimi konusunda % 100 başarı isteniyorsa çok sabırlı davranılması gerekir. Yavru haldeyken sosyalleştirilmesi gereken bir ırktır. Tasmasız şekilde dolaştırılmaması gereken bir ırktır. İyi bir eğitim aldıkları takdirde sahiplerine karşı fedakar ve itaatkar olurlar. Tuvalet eğitimi yavru iken verilmelidir. Sizin istediğiniz yere yaptığı durumda sevginiz ile ödüllendirin. Yapmadığı durumlarda ise kesinlikle ceza verilmemelidir.

JackRussel Köpek Eğitimi

JackRussel Köpek Eğitimi

İngiltere kökenli bir köpektir. Bir rahip tarafından büyütülen bir ırktır. Yaklaşık olarak erkek JackRussel 4- 5 kg ağırlığındadır. Dişi JackRussel ise 6 -8 kg arasında değişim göstermektedir. Bacakları kısadır. Gövdeleri uzundur. Yükseklileri erkek JackRussel’de 25-38 cm arasındadır. Dişi JackRussel’de ise 23- 36 cm arasında değişim göstermektedir. Küçük ama sağlam köpeklerdir. Kulakları öne doğru kıvrık yapıdadır. Kuyrukları kesik v sırta dik şekilde durular. Kısa tüylüdürler. Kısa tüylü oldukları için soğuğa ve sıcağa karşı hassasiyetleri vardır. Belirli aralıklarla tüy dökümü yaparlar. Ortalama ömürleri 12- 15 yıl kadardır. Ancak 15 senenin üzerinde yaşayan JackRussel’e rastlamak mümkündür.

Çok fazla enerjileri vardır. Oyunu ve öğrenmeyi çok severler. Yerinde duramayacak kadar hareketli yapıları vardır. Beyazın üzerine kahverenginin tonları veya siyah olan korsan şeklinde ya da maske şeklinde lekeleri vardır. Parçalı renklere sahiptirler. Nadir olarak düz beyaz da görülebilir. Çok yaramaz, haşere, kemirmeyi seven, hiperaktif ırklardır. Anatomik yapısı çeşitli numaraları öğrenmeye çok müsaittir. Ufak tefek olmasına rağmen çok güçlü bir köpektir. İki ayağının üzerine kalkmayı çok severler. Farklı oyunlar ve numaralar öğrenmeye bayılırlar ve yatkınlıkları vardır. Show köpeği olarak yetiştirilen JackRussel cinsi köpekler vardır. Dışarı çıkarmadan enerjilerini atmaları biraz zordur. Boyuna göre enerjisi fazla olduğu için mutlaka antrenmana ihtiyaç duyarlar. JackRussel dominant karaktere sahip olmasından dolayı bir başka köpekle karşılaştığı durumda diğer köpeğin vereceği tepkiye göre hareket ederler. Onu kızdırmayan köpek ırkları ile çok iyi anlaşırlar. JackRussel cesaretli ve geri vitesi olmayan, kendine güveni fazla olan bir köpek ırkıdır. Oldukça korkusuzdurlar. Eğer evde yalnız başlarına kalırlarsa çok havlar ve evdeki eşyalara zara verme eğiliminde bulunurlar. JackRussel’e ilginizi hep hissettirmelisiniz. Av güdüleri çok gelişmiştir. JackRussel ırkı köpekler avcılıkta sahiplerine eşlik ederler.

JackRussel Bakımı

Tüylerinin bakımı kolaydır. Düzenli aralıklarla taramanız yeterli olacaktır. 2 ayda bir olarak banyo yaptırılmadır. Tıraş ihtiyacı yoktur. Dişleri düzenli temizlenmeli tırnakları ayda bir kez olmak üzere kesilmelidir. Kulak temizliği işse haftada bir kere düzenli olarak yapılmalıdır. Kaliteli kuru mama ile beslenmelidirler. Mama seçimi yaparken C vitamini yüksek olamayan mamalar tercih edilmelidir.

JackRussel Evde Beslenir Mi?

JackRussel hem evde hem de bahçede beslenebilir. Evde beslenmeye yatkındırlar. İlk defa köpek besleyecekler köpeğin üzerinde otoriteyi koyabileceklerse rahatlıkla bu ırk köpeği besleyebilirler. JuckRussel eve alışabilmesi için yavruyken almanız daha faydalı olacaktır.

JackRussel Yatkın Olduğu Hastalıklar

JackRussel ırkı köpeklerin yatkın olduğu hastalıklar arasında lens çıkığı, diz kapağı çıkığı gibi genetik yatkınlıkları olan hastalıklar görülmektedir. Glaukomataksi, leggcalve, perherts ve sağırlık gibi hastalıklara da yatkınlıkları vardır.

Lütfen Makalemizi Değerlendiriniz.
[Total: 0 Average: 0]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz