Rottweilerlar, son derece akıllı, sevgi dolu, sadık ve insanlar arasındaki yaygın görüşün aksine oldukça duygusal bir ırktır. Rottweiler cinsi köpeklerin, sahipleriyle oldukça yakın ve özel bir bağ kurmaları sebebiyle tam anlamıyla “insancıl” bir köpek olduklarına kendiniz şahit olabilirsiniz.

Her ne kadar insancıl olduğundan bahsetsek bile aynı zamanda şunu da ifade etmek gerekir ki; Rottweiler yavrusu beslemek her köpek sever için pek uygun değildir.

Hayatınıza bir Rottweiler yavrusunu almak, bir dizi sorumluluğu da beraberinde getirir. Rottweiler gibi bir köpek yanlış ellerde son derece tehlikeli bir silah haline gelebilir. Rottweilerlar son derece güçlü yapılı, nispeten yavaş olgunlaşan, dik başlı ve baskın davranışlar sergilemeye eğilimli köpeklerdir. Bu nedenle, bir Rottweiler yavrusunu yaşamınıza dâhil ederken yavru seçimi, doğru sosyalleşme ve itaat eğitimi gibi noktalar oldukça önemli detaylardır. Doğrusunu söylemek gerekirse ben tüm bu detayların tüm köpek cinslerinin seçiminde oldukça önemli bileşenler olduğuna inanıyorum, ancak müthiş güçleri ve büyük boyutları düşünüldüğünde bu noktalar Rottweilerlar için çok daha önemlidir.

Basında çıkan kötü haberler ve Rottweilerların giderek azalan şöhretlerinin asıl sebebi, ırkın kendisinden çok, utanç verici ve vicdansız yetiştirme uygulamaları ve Rottweiler sahiplerinin sorumsuz ve acemice davranışlarıdır.

Rottweiler Özellikleri

Rottweiler yavruları, gerekli şartlara sahip olduklarında, oldukça sakin, anlayışlı, kararlı ve kendine güveni olan arkadaşlarınız olarak gelişirler. Onlar, çok cesur, zeki, sevgi dolu ve eğitime istekli partnerlerdir.

Rottweilerlar insanlarla ilişkilerinde son derece gelişmiş köpeklerdir. Sahipleriyle çok kuvvetli bağlar kurarlar ve yalnız bırakıldıklarında, toplumdan izole edildiklerinde ve uzun süre sıkıldıklarında işler pek yolunda gitmez. Rottweilerlar kendilerini ailenin bir üyesi olarak düşünürler ve bu tüzden tüm aile içi aktivitelere katılmaya bayılırlar. Ayrılık kaygısı, tüm Rottweilerların yaşadığı ortak bir sorundur.

Rottweilerlar hareketli bir ırktır. Onları zinde tutmak ve mutlu hissetmelerini sağlamak için bol bol fiziksel ve zihinsel motivasyon uygulamanız gerekir. Uzun tasmalı yürüyüşler ve itaat eğitimleri Rottweilerların bayıldıkları aktivitelerdir. Bu aktiviteler, kazma, çiğneme, uluma ve havlama gibi istenmeyen davranışları önlemek için çok yararlı aktivitelerdir.

Birçok Rottweiler köpeği, diğer hayvanlara ve insanlara karşı baskın davranışlar sergilerler. Bu tip sorunlar, bir takım uygun köpek sosyalleşmesi ve itaat eğitimi uygulamalarıyla tamamen önlenebilir ya da minimize edilebilir. Sağlıklı ve tatmin edici bir sahip-köpek ilişkisi kurmak için erken yaşlarda eğitim uygulamalarına başlamak gerekir. Rottweilerınızın saygıdeğer lideri olmalısınız.

Rottweiler yavruları mükemmel birer bekçi köpeği hâline gelirler. Doğal yapıları gereği sizi, ailenizi ve eşyalarınızı korumaya elverişli savunma köpekleridir.

Rottweiler yavrularının kötü şöhretlerinden biri de olgunluğa ulaşma sürelerinin yavaş ilerlemesidir. Tam anlamıyla olgunlaşmaları genellikle iki yılda meydana gelir. Size tavsiyem, aylar sürecek olan çiğneme, yavru dişlemesi, hiperaktif patlamalar gibi yaramazlıklara hazırlıklı olmanızdır!

Rottweiler  Eğitimi

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Rottweiler yavrunuzu doğru şekilde eğitmek sizin, köpeğinizin ve geniş anlamda tüm toplumun yararınadır.

Rottweilerınızı eğitmek için harcadığınız zaman, kesinlikle boşa harcanmış zaman olarak görünmemelidir. Bu, köpeğinizle kuracağınız sağlıklı ve yakın bir bağın geliştirilmesi ve güçlendirilmesi için en iyi yoldur.  Ayrıca birlikte zaman geçirmek, köpeğinizle aranızdaki iletişim yollarını açar ve köpeğinizin takip edeceği kabul edilebilir kuralları ve sınırları belirlemeye yardımcı olur.

Rottweilerlar, birçok eğitim faaliyetinde son derece ustadırlar ve aynı zamanda bu faaliyetlere bayılırlar. Son derece çalışkan bir cins olan Rottweilerlar için itaat eğitimleri, engin zekâlarını geliştirecekleri ve enerjilerini boşaltacakları mükemmel bir “iş” ya da görevdir. Bu enerjileri bir şekilde dışarı çıkmak zorundadır, öyleyse neden enerjilerini daha olumlu ve karşılıklı olarak ödüllendirici bir yöntemle ortaya çıkarmayalım ki?

Eğitim uygulamalarına yapabildiğiniz kadar erken dönemlerde başlayın – ve unutmayın başlamak için asla çok geç değildir. İtaat eğitimlerini kısa ve zorlayıcı olarak belirleyin, her zaman tutarlı olun ve olumlu pekiştirmeler yapın. Birçok Rottweiler, eğitim sürecindeki sert komutlar ya da “düzeltmeler” sebebiyle harap edilmiştir. Onlar, herhangi bir şiddet içeren eğitim yöntemine ihtiyacı olmayan ve bu tür yöntemlerle karşılık alamayacağınız son derece hassas ve duygusal hayvanlardır. Kas gücünüz yerine beyninizi kullanın.

Rottweiler ev içi eğitimi, doğru sonucu alabilmek adına ilk ve en büyük eğitimlerden ya da yönetim problemlerinden biridir. Sağlıklı bir kafes kullanımı, Rottweilerınızın evinizin altını üstüne getirmesinde değeri ölçülemeyecek kadar önemli bir detaydır. Uygun bir ev eğitim programı belirlediğinizde ve bu programa sadık kaldığınızda, Rottweiler yavrunuzun bu programa çabucak ve kolaylıkla alıştığını göreceksiniz. Bu eğitim sürecinde daima kararlı ve adil olduğunuzu, kendisinden neleri yapmasını istediğinizi köpek yavrunuz için kristal berraklığında göstermeyi unutmayın.

Bizi Arayın

Rottweiler yavruları, yalnız bırakıldıklarında, uzun süre sıkıldıklarında ve enerjilerini atamadıklarında son derece yaramaz birer minik canavar olabilirler. Bu bastırılmış enerjinin, bir yerleri kazma, bir şeyleri çiğneme, uluma ve diğer birçok yıkıcı davranışlar şeklinde ortaya çıkabileceğine kendiniz şahit olabilirsiniz. Tüm bu problemler, tasmalı yürüyüşler, itaat eğitimleri ve çiğneme oyuncakları ile minimize edilebilir.

Tasmasını çekiştiren bir Rottweiler yavrusu bir sorundur, tasmasını çekiştiren yetişkin bir Rottweiler ise tam anlamıyla bir kâbustur!  Bu, en iyi erken yaşlarda öğretilerek ve sürekli pekiştirilerek aşılması gereken bir sorundur. Rottweiler yavrunuz için isteyeceğiniz en son şey bir tasma çekme problemiyle karşılaşmaktır – unutmayın, önlem almak tedavi etmekten daha iyi ve kolaydır.

Köpek dalaşması, Rottweiler sahiplerinin genellikle şikâyetçi olduğu bir diğer davranışsal sorundur. Bu sorunun kökeninde de yine uygun sosyalleşme ve köpeğinizi tasmalı ya da tasmasız kontrol edebilme eğitimi yatmaktadır. Eğer bu konuda bizden yardım isterseniz. Sizler için oluşturduğumuz ekibimizle her zaman yardıma hazırız.

Rottweiler yavruları, “büyümeleri” sonsuza dek sürecek olan son derece enerjik, yerinde duramayan ve yaramaz küçük canavarlardır. Bu yavruluk dönemi, köpeğinizi uygun liderlik eğitimiyle yönlendirerek doğru yola sevk edebileceğiniz bir fırsat dönemidir. Bunu yapmak arzu edilen davranış alışkanlıklarını kazandırmada ve aynı zamanda ortaya çıkabilecek davranışsal sorunları daha meydana gelmeden engellemede son derece yardımcı olacaktır. Rottweiler sahipleri için en önemli şey, küçük yavrunun sizin üzerinize ya da başkalarının üzerine atlamasına ve erken yaşlardan itibaren çiğneme oyuncağına bağlı kalmasına tahammül göstermemek.

 

Lütfen Makalemizi Değerlendiriniz.
[Total: 0 Average: 0]

7 YORUMLAR

  1. Benimde bir aylık erkek rodweillerim var kopegim var koprgi kendine alistirmak icin kafesinin etrafini bir siyah bezle cevir sadece seni gorsun ve son olarak kafesin icine terli ve yirtik kiyafetlerini koy tsk

  2. 45 günlük bir rotweilim var anne altından erken aldık onun için daha büyük sorumluluk istiyor ama tambir çanavar destek almak istiyorum yetkililer ulaşabilirmi

  3. ısırma konusunda . paçanızı ısırdığında veya sizi ısırdığında acıyomuş gibi ses çıkartın farkına varırsa veya bi oyuncak alın diş kaşıyacak için olanlardan paçanızı ısırdığında biraz bekleyın 10 saniye mesela sonra ona HAYIR! BIRAK ! komutlarını verin bırakmazsa canını acıtmadan paçanızı ağzından alın ve anında oyuncağı erin ağzına oyuncağı kemirirse sevin onu he bu arada oyuncağı daha önceden ona tanıtın ve bi köşeye koyun tekrar isteyen bi eğitim ama pozitif ve etkili iyi günler.

  4. Merhabalar benim 2 aylık bir rotweilim var ve dublex evim var ona üst katta bakıyorum akşam işten gelince oynuyorum ama istediklerimi tam yapmıyor tepki bile vermiyor kapı açık içerisi girmesin diye uyarıyorum girmiyor 5 dk duruyor sonra gene hemen içeri giriyor ve hep isirsin istyor paçami severken elimi 1 2 saat vakit geçiriyorum ben asag indigimde hemen uhluyor ney yapmam lazım ?? Teşekkürler. .

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz